Kirlenen kim acaba?

Van gölü, Dünyanın en büyük sodalı ve Türkiye'nin de en büyük gölü konumunda olan, 1.646 rakımında ortalama 600 bin yıl önce Volkanik oluşumlardan meydana gelen, Yaradan’ın biz insanlara sunduğu eşsiz bir doğa harikasıdır.

Van gölü, Mutsuzluğumuzda ve üzüntümüzde hemen kıyısına sığındığımız, ağladığımız gözyaşlarımızın dalgalarına karıştığı, tüm dertlerimizi haykırdığımız, yalnızlığımızı bize unutturan bir sırdaş, bir arkadaş oldu, bazen dostlar sohbetinde semaverin ateşinde demli bir çay, kimi zamanda sevdiklerimizle bir gezinti yaptığımızda bize huzur, mutluluk veren bir ev sıcaklığı sağladı.

Bazen bir tekne turu ile o eşsiz dalgalarına, temiz havasına bıraktık kendimizi, adalarıyla taşıdı bize yüz yıllarca tarihin sırlarını, çoğu zamanda serinletti bizi güneşin o kızgın, yakıcı yaz sıcağında.

Evlendiğimiz o en mutlu günümüzde bize doğal bir fotoğraf stüdyosu oldu, birçok kişiye de ekmek kapısı açtı bereketiyle, soframıza aş oldu Van balığıyla. Esirgemedi bize heybesinde ne varsa döktü önümüze tüm cömertliğiyle.

Yüz yıllardır bizlere hiç bıkmadan usanmadan sunduğu bu eşsiz güzelliklerine karşılık, Hiç sorduk mu kendimize acaba biz ne yaptık. Tabi ki hep kötülük ettik, kirlettik, yok etmeye çalıştık, tıpkı ormanları, hayvanları ve tüm doğayı yok ettiğimiz gibi.

Evet, şimdi geldiğimiz süreçte sahip çıkmaz, kendi hatamızı düzeltmezsek maalesef 600 bin yıllık geçmişi olan bu eşsiz doğa harikası denizimizi yakın zamanda kaybetmek kaçınılmaz olacaktır. Çoktan alarm zilleri çalmaya başladı bile böyle devam ederse, Biz Vanlılar çocuklarımızın, torunlarımızın, gözünde geleceğine sahip çıkmayan kötü birer ebeveyn olarak yer edineceğimizden hiç kimsenin şüphesi olmasın.

Başta Vanlılar olmak üzere tüm insanlığın kirlenmesini istemiyorsak evet maalesef kirlenen Van Gölü değil aslında bizim insanlığımız. Mirasımıza sahip çıkmak için hepimizin, her kurum ve kuruluşun üzerine düşeni yapması gerekmektedir.

Borcumuzu ödemenin zamanı geldi de geçiyor bile.

Şimdi soruyorum size kirlenen Van Gölü’mü?

Yoksa İnsanlığımız mı?

Van Gölü mirasımız, sahip çıkalım!

YORUM EKLE
YORUMLAR
Talip ilci
Talip ilci - 7 ay Önce

Sayin Çetin Çevirel elinize emeğinize saģlik sizin gibi

Vanlı
Vanlı @Talip ilci - 7 ay Önce

Abdullah YALÇIN
Abdullah YALÇIN - 7 ay Önce

Bu güzel yazınız için bize bir daha Van Gölümüzü sevdirdiğiniz ve farkındalık sağladığınız için teşekkürlerimi borç bilir saygılarımı sunarım. Siz değerli büyüklerimiz sayesinde Van Gölümüz hep mavi kalacaktır inşAllah

Ömer kılıç
Ömer kılıç - 7 ay Önce

Van gölü en güzel böyle anlatılırdı hep gezmek istemişimdir van şehrini ama bir türlü kısmet olmadı gezmeye ama bu yazıyı okuduktan sonra az da olsa gezmişim gibi oldum çok teşekkür ederim. Bu gibi yazıların devamın her zaman bekleriz...

Murat
Murat - 7 ay Önce

Emeğinize sağlık

UMUT ÜMİT ÖNER
UMUT ÜMİT ÖNER - 7 ay Önce

Bir solukta okudum çok başarılı

Davut irmak
Davut irmak - 7 ay Önce

Vangolu bir mirastir degeri bilinmiyor

Sezer Boztaş
Sezer Boztaş - 7 ay Önce

Van Gölü bu kadar güzel anlatılabilirdi ancak umarım hatalarımızdan döner doğanın bize iyi davrandığı gibi bizde doğaya iyi davranmayı ögrenirim.

Muhammet Ali Kızıltaş
Muhammet Ali Kızıltaş - 7 ay Önce

Elinize emeğinize sağlık.