Akdamar Kilisesi’nde 7’inci ayinde dualar barış için yapıldı

İlki 2010 yılında yapılan Akdamar Adası’ndaki Akdamar Kilisesi Ermeni ayini, bu yıl 7’inci kez gerçekleştirilen ayin törenine ev sahipliği yaptı. Terör olayları nedeniyle iki yıl törenlerin yapılmadığı kilise, dün yine binlerce insanı ağırlarken, her yılın Eylül ayında Van’a gelmek için bekleyen Ermeniler dualarla Akdamar Adası’na yolculuk etti. Geleneksel bir ayin töreninin gerçekleştiği adada dilek ve temennilerin odağında ‘barış’ vardı.

Akdamar Kilisesi’nde 7’inci ayinde dualar barış için yapıldı

ŞEHRİVAN HABER: MERAL YILDIZ - İlki 2010 yılında yapılan Akdamar Adası’ndaki Akdamar Kilisesi Ermeni ayini, bu yıl 7’inci kez gerçekleştirilen ayin törenine ev sahipliği yaptı. Terör olayları nedeniyle iki yıl törenlerin yapılmadığı kilise, dün yine binlerce insanı ağırlarken, her yılın Eylül ayında Van’a gelmek için bekleyen Ermeniler dualarla Akdamar Adası’na yolculuk etti. Geleneksel bir ayin töreninin gerçekleştiği adada dilek ve temennilerin odağında ‘barış’ vardı.

AKDAMAR ADASI’NDAKİ AYİNİN DUASI: “KARDEŞ KAVGASI SON BULSUN” 

Van’ın incisi diye kabul edilen Akdamar Adası’nda bulunan tam 1100 yıllık Akdamar Kilisesi dün bir kez daha Ermeni Ayini’ne ev sahipliği yaptı. Hıristiyan dünyasının en önemli duraklarından birisi olan ve Surp Haç Kilesisi olarak bilinen Akdamar Kilisesi 2010 yılında başlayan ayin törenlerinin 7’incisinde Ermeniler’i bir kez daha ağırladı. Güvenlik ile ilgili tedbirlerlerden dolayı 2010 yılında ibadete açıldıktan sonra sadece iki yıl kapalı kalan kilise bir kez daha Ermeni misafirlerini ağırlarken Van’dan ve ülke genelinden gelen misafirler de Akdamar Adası’na akın etti. Son yıllarda Van’ın en önemli tarihi, kültürel ve turistik duraklarından birisi olan ve 2010 yılında ziyaretçi sayısını her geçen gün artıran Akdamar’daki yoğunluk ayin töreni ile bir kat daha arttı. Türkiye Ermenileri Patrikhanesi Ruhani Kurul Başkanı Episkopos Sahak Maşalyan'ın yönettiği ayinde dualar yapılıp tüm dini ritüeller yerine getirildi. Vanlılar’ın da yoğun bir ilgi gösterdiği törende konuşan Maşalyan, Türkiye ve Ermeni halklarının barışı ve huzuru noktasında önemli mesajlar verdi. “Artık bu toprakların cömert insanları barışı hak ediyor. Kardeş kavgası son bulsun, sağduyu galip gelsin, insanlık kazansın.” Diyen Maşalyan, “Biz bu duamızı ve tüm iyilik temennilerimizi Van Gölü’nün mavi sularına ve serin rüzgarlarına bırakıyoruz.” Dedi. Ayin törenine katılan Van Valisi Mehmet Emin Bilmez ise, Geçmişte olduğu gibi bugün de, gelecekte de Ermeni kardeşlerimizin hem ibadet özgürlüklerine, hem de kültürel değerlerine saygı göstermeye devam edeceğiz.” Diye konuştu. 

Akdamar Adası'nda bulunan tarihi Akdamar Kilisesi'nde, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca 2005 yılında restorasyon çalışması başlatıldı. Çalışmaların tamamlanmasının ardından tarihi kilise, 2007 yılında uluslararası törenle 'Anıt Müze' olarak açıldı. Yılda 1 gün ayin izni verilen kilisede, 19 Eylül 2010'da, 95 yıl aradan sonra ilk ayin yapıldı. En son 2014'te yapılan, sonraki yıllarda güvenlik gerekçesiyle iptal edilen ayin, 3 yıl sonra geçen yıl 6'ncı kez gerçekleştirildi. Bugünkü 7'nci ayin için adada günler öncesinden hazırlıklar yapıldı ve eksikler tamamlandı. Her yıl Eylül ayının ikinci pazar günü yapılan ayin için yurt içinden ve dışından çok sayıda kişi, saat 08.00'den itibaren Van merkeze 45 kilometre uzaklıktaki Gevaş ilçesinde bulunan Akdamar İskelesi'ne gelmeye başladı. Ayin için güvenlik önlemleri alınırken, adaya gitmek isteyenler, Akdamar İskelesi'nde oluşturulan arama noktalarından geçtikten sonra teknelerle ulaşım sağladı. Saat 11.00’de başlayan ayini, Türkiye Ermenileri Patrikhanesi Ruhani Kurul Başkanı Episkopos Sahak Maşalyan yönetti.

YURT İÇİ VE YURT DIŞINDAN MİSAFİRLER VAN’A AKIN ETTİ

Akdamar Kilisesi’ndeki ayıni, Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, Ak Parti Van Milletvekili İrfan Kartal, Gevaş Kaymakamı Hamit Genç, Gevaş Belediye Başkanı Murat Sezer, YYÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli, Van Kültür ve Turizm Müdürü Muzafer Aktuğ ile Eski Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay da izledi. Kilise’deki ayini ise Türkiye Ermenileri Patrikhanesi Ruhani Kurul Başkanı Episkopos Sahak Maşalyan yönetti. Yurt içinden ve dışından onlarca kişinin katıldığı ayin, saat 11.00’de başladı ve yaklaşık 1.5 saat sürdü. Ayin sonrası da katılımcılar kilise önünde toplandı.

“AKDAMAR ADASI BÖLGENİN GÖZ BEBEĞİDİR”

Ayinin bitmesinin ardından Akdamar Kilisesi’nin önünde bir konuşma yapan Türkiye Ermeni Patrikhanesi Ruhani Kurul Başkanı Epsikopos Sahak Maşalyan, Akdamar Adası’nda gerçekleştirilen itinalı çalışmalara şahit olduklarını, imar ve çevre düzenlemesindeki çalışmaları da memnuniyetle karşıladıklarını dile getirdi. Maşalyan, “Büyük bütçe ayrılarak adaya çektirilen su hattı, verilen önemin en büyük göstergelerinden biridir. Van Gölü, Doğu Anadolu Bölgesi'nin turizm gözü haline gelmiş, Akdamar Adası ise göz bebeği olmuş. Ülkemizdeki bu insanlık mirasının korunması ve tanıtılması hepimizin ortak sorumluluğudur.” Dedi. 

“İBADET, İNSAN DOĞASININ EN BELİRGİN ÖZELLİĞİDİR”    

Ermeni halkının emeğiyle oluşmuş Kutsal Haç Kilisesi, bugün dünya halkları, özellikle Ermeni ve Türk halkları arasında bir köprü vazifesi görmeye başladığına dikkat çeken Maşalyan, “Şimdi bu köprüden geçip dostlukla kucaklaşacak halkları Akdamar Adası’na davet edip, ziyaretlerini teşvik etmek bize düşüyor. Bu tarihi mekana ibadetimizi yapmaya geldik. Çünkü ibadet, insan doğasının en belirgin özelliğidir. İnsanın dışında ibadet edebilen başka bir canlı yoktur. İncili Şerif’te yazıldığı gibi insan sadece ekmekle yaşamaz. Yaradan’ın insanoğlunun yaptırdığı mabetlere, tapınaklara ihtiyacı yoktur. Bütün dinlerin ortak inancıdır bu. Çünkü tanrı her yerdedir, her şeyi görür ve bilir. Adem ile Havva’yı cennet bahçesine koyduğunda Allah, oraya bir mabet kurmadı insanlar kendisine tapsın diye. Çünkü bu dünya bütün zenginliği ve görkemiyle Yaradan’ın elle yapılmamış mabedidir. Bazen üzüntüyle bu kutsal mekanlar üzerinde çekişme, sahiplenme ve gündelik politikaların ve ideolojilerin yansıması olan hizipleşmelere tanık oluyoruz. Şimdi soralım bu tapınağa ve adaya sen kime aitsin diye? Hangi millete, hangi kavme? O bize bin yıllık bilgeliğiyle ve yorgun tebessümüyle diyecek ‘Herkese ve hiç kimseye.’ Yolcu olduğunu bilen herkes bana sahip olur, sahip olduğunu zannedense yok olur gider tarih içerisinde. Çünkü bu kilisenin taşlarına bir vahiy kazılmıştır, kulakları olan işitsin.” Şeklinde konuştu. 

“BU TOPRAKLAR ACIYA DOYDU, GÖZYAŞI DENİZ OLDU”

Bu toprakların acıya doyduğunu dile getiren Maşalyan, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Yeryüzündekilerin hepsi yaşantımız daha zengin olsun diyedir. Oysa insanlık ailesindeki bu zenginlik, bu çok çeşitlilik bir tuzak oldu bize. Kardeşler düşman, insan insanın kurdu oldu. Lütfen bir barış yurdu ise, bu toprakların üstünde yalvarıyoruz. Çünkü bu topraklar acıya doydu, gözyaşı deniz oldu. Artık bu toprakların cömert insanları barışı hak ediyor. Kardeş kavgası son bulsun, sağduyu galip gelsin, insanlık kazansın. Biz bu duamızı ve tüm iyilik temennilerimizi Van Gölü’nün mavi sularına ve serin rüzgarlarına bırakıyoruz. En uzak kıyılara, en ücra köylere taşınsın diye. Van’ın misafirperver insanlarına dostlukları için teşekkür ediyoruz.”

BİLMEZ: AYİNLER KESİNTİSİZ OLARAK DEVAM EDECEKTİR

Van Valisi Mehmet Emin Bilmez ise burada yaptığı konuşmasında Kültür ve Turizm Bakanlığının izniyle yılda bir kez gerçekleştirilen Kutsal Haç Kilisesi’ndeki ayinin yedincisinin yapıldığını belirterek, “Kutsal Haç Kilisesi, Ermeni halkı açısından büyük önem taşıyor. Ermeniler, bu kiliseyi ziyaret etmeyi dini bir vecibe olarak görüyor. 1915 yılındaki Rus işgalinin ardından ayine kapatılan kilise, 2005 yılında restore edilerek 2007 yılında da anıt müze olarak hizmet vermeye başladı. 2010 yılında, yani 95 yıl aradan sonra Kutsal Haç Kilisesi ilk ayine ev sahipliği yaptı. Büyük ilgi gören ayine katılım her yıl artarak devam etti. İnşallah bundan sonra da her yıl ayinler kesintisiz olarak devam edecektir. Biz yıllardır Ermeni kardeşlerimizle Anadolu topraklarında ortak bir tarihi ve kültürü yaşıyoruz. Geçmişte olduğu gibi bugün de, gelecekte de Ermeni kardeşlerimizin hem ibadet özgürlüklerine, hem de kültürel değerlerine saygı göstermeye devam edeceğiz.” Diye konuştu. 

“AKDAMAR ADASI VAN TURİZMİNE BÜYÜK KATKI SUNMAKTADIR”

Bilmez, “Akdamar, Van’ın turizm açısından önemli bir kültürel değeri. Akdamar Adası’na geçen yıl yaptığımız çalışmalarla tatlı su getirdik. Bu da bizim Akdamar’a verdiğimiz önemin bir göstergesi. Son yıllarda yapılan terörle mücadele sonucunda sağlanan huzur ortamıyla Van turizm açısından cazibe merkezi haline geldi. Akdamar Adası ve Kutsal Haç Kilisesi ilimizin tarihi ve kültürel mekanlarının başında gelmekte ve Van turizmine büyük katkı sunmaktadır. Huzur ortamı ile birlikte kilisede yeniden yapılmaya başlayan ayinlere de her geçen yıl katılanların sayısı artmaktadır. Bu vesile ile bugün burada yapılan duaların ve ibadetlerin tüm insanlığa barış huzur getirmesini temenni ediyorum.” Diye konuştu.

GÜNAY: KADİM BİR TARİHİ PAYLAŞIYORUZ

Ayini izleyenler arasında bulunan eski Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay de ayin törenini büyük bir dikkatle dinledi. Farklı bir dilde olduğu için yapılan duaları ve sözleri anlamadığını, ancak melodilerin hiç yabancı olmadığını söyledi. Aynı topraklarda yaşadıklarını belirten Günay, “Bu topraklarda yaşamaya mecbur olan halklarız. Aslında bu evrenin geçici misafirleriyiz. Kadim bir tarihi paylaşıyoruz. Kadim tarih içinde muhabbetimiz de çok derin. Huzurumuzu, barışımızı ve kardeşliğimizi geliştirmek çalışmalıyız.” Diye konuştu. 

Yapılan konuşmaların ardından ayin için gelenler tekrar teknelerle kıyıya geçerek, Gevaş Belediyesi tarafından verilen yemeğe katıldılar.
 

ŞEHRİVAN GAZETESİ

Güncelleme Tarihi: 09 Eylül 2019, 11:50
YORUM EKLE