banner211

Feqîye Teyran'a sessiz sedasız anma...

Geçtiğimiz yıllarda büyük ses getiren etkinliklerle anılan Feqîye Teyran diğer festivallerde olduğu gibi sessiz sedasız yapılan bir program ile anıldı.

Feqîye Teyran'a sessiz sedasız anma...

Van'da son yıllarda gerçekleştirilen ve büyük ses getiren festivallerden birine adını veren Feqîye Teyran, bu yıl İl Müftülüğünün düzenlediği sessiz sedasız program ile anıldı. Geçtiğimiz yıllarda Valilik tarafından düzenlenen festivalle anılan ünlü Kürt alimi bu yıl sadece belli kişilerin katıldığı bir anma programıyla hatırlandı. Sadece bürokratların katıldığı küçük bir etkinlik düzenleyen yetkili kurumlar bundan sonraki festivallerde de aynı tavrı sergileyecek gibi görünüyor. Bu arada gönderilen resmi davet ve servis edilen haberlerde halen Fakiyi ve Fakihi şeklinde yazılması ise tepki çekti!

Van'ın Bahçesaray ilçesinde il müftülüğü organizesi ile Feqîye Teyran'ı anma programı düzenlendi. İlimizin yetiştirdiği önemli şahsiyetlerden biri olan mutasavvıf ve edib Feqîye Teyran için, il müftülüğünün organize ettiği bir anma programı düzenlendi. Bahçesaray ilçesinde düzenlenen programa Van Valisi Aydın Nezih Doğan'ın yanı sıra İl Müftüsü Nimetullah Arvas, Prof. Dr. Şakir Gözütok, Yrd. Doç. Dr. Ferzende İdiz, M. Halid Sadini ve vatandaşlar katıldı.

Program çerçevesinde ilk önce Fakih-i Teyran'ın kabri ve evi ziyaret edildi. Ziyaret esnasında mevlid-i şerif ve ilahiler okundu. Bahçesaray Belediye parkında düzenlenen anma programı Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Programda bir konuşma yapan Van Valisi Aydın Nezih Doğan, "Kabrini ziyaret ettiğimizde Fakiye Teyran'ın sözlerinin Kürtçe ve Türkçe'sini okuma imkanımız oldu. Sadece ses uyum açısından baktığınızda bile müthiş bir ahengi yakalamak mümkün. Burada bir alimi, büyük şahsiyeti anıyoruz. Muradımız şu ki onun etrafında bir birlik oluşturalım, kardeşlik ruhu oluşturalım. Birbirimize olan bakışlarımızı kontrol edelim ve birbirimize daha esnek, doğru bakmayı öğrenelim, kardeşliğimizi yeniden inşa edelim" dedi.

Konuşmaların ardından din görevlileri Feqîye Teyran'ın şiirlerini seslendirdi. Ardından il müftülüğü ilahi korosu naat, ilahi ve ney dinletisi sundu. Anma programı çerçevesinde ayrıca "Müküs'te Medrese Geleneği" başlıklı panel düzenlendi. Panelde İl Müftüsü Nimetullah Arvas, Prof. Dr. Şakir Gözütok, Yrd. Doç. Dr. Ferzende İdiz ve M. Halid Sadini tebliğ sundu. Program panelistlere plaket takdim edilmesi ile son buldu.

Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2014, 11:44
YORUM EKLE

banner201