banner211

Ne yolmuş!

HÜDA Par Van Başkanlığı önceki gün Van’ın kangren haline gelen Çevre Yolu ile ilgili bir açıklama yayınladı.

Bu açıklama 2010’dan beri bitmesi beklenen Van Çevre Yolu ile ilgili kentte yapılan kaç bininci açıklama, çağrı, sitemdir bilinmez.

Ama son da olmayacak.

Öyle görünüyor.

Haksızlar mı?

Değiller.

Çünkü hepimiz bıktık, usandık resmen!

Hüda-Par da bunun son tercümanı aldı.

HÜDA Par Van İl Başkanlığından yapılan açıklamada, “Çevre yolu yapılacak mı, yapılmayacak mı, yapılacaksa ne zaman yapılacak?” sorularına dikkat çekildi.

Detayında ise son dönemki mağduriyetler dile getirildi.

İnsanların yaşadıkları sıkıntılar öne çıkarıldı.

“Çevre yolu kamulaştırma yapılmaksızın evrak üzerinde 18. Madde ile bitirilmek istenmektedir.18. madde uygulaması da yapılırken hak ve adaletle bağdaşmayan, mülkiyet hakkına aykırı planlamalar yapılmaktadır. Hak sahiplerinin haklarının teslim edilme anlayışı yerine insanların birbirlerine ortak kılınması yoluna gidilmektedir.” Denilerek söylemekten dilimizde tüy biten 18’inci madde sıkıntısı bir kez daha öne çıkarıldı.

“Elindeki arsasına yapılan planlama ile bir başkasının ortak olduğunu gören vatandaşlarımız arasında husumetlere yol açan bu ucube planlamadan bir an önce vaz geçilmelidir. Masa başı planlama ile değil, yerinde görerek kimsenin mağdur olmayacağı bir planlama yapılmalıdır.”

Denilerek yeni bir planlama talep edildi.

Her ne kadar yetkililer bu iş için çok geç, artık yapılmayacağı şeklinde söylemlerle öne çıksa da bu işin artık bir şekilde nihayete kavuşması gerekiyor.

Açıklamada ortaklığa dayalı bu planın vatandaş arasında ciddi rahatsızlıkları sebep olması önemli bir detay.

Ama keşke bununla kalınsaydı.

Van halkı artık bu çözümsüzlüğü bile bir kenara bıraktı.

Bu yolun eninde sonunda bitmesini istiyor.

10 yılı aşkın süredir bitmeyen bir yolun bu kentte yaşattığı tahribat, sıkıntı neredeyse her gün gırtlağa kadar hissediliyor.

Yollar araçları kaldırmaz oldu.

Şehir içi iş makinaları, ağır araçlarla doldu taştı.

Bu araçlara “Şehire girmeniz yasak” diyecek bir noktada değiliz çünkü öyle bir yolumuz yok.

Onlar girince de trafik allak bullak.

Onlar tek değil.

Şehirin yolları şehrin yükünü de kaldırmıyor artık.

Biz hala 1’inci Çevre Yolu’nu tartışırken Mersin, Antalya, Malatya gibi iller iki, üç, dördüncü gibi çevre yollarını kullanmaya başladı.

Haliyle son yapılan çağrı da başta olmak üzere artık bu kentin bu konuyla ilgili çağrısı makul ve hızlıca sonuç verecek şekilde bir karara ve çözüme bağlanmalı.

Bu yol geciktikçe Sayın Vali Mehmet Emin Bilmez’in dediği gibi diğer tüm yatırımlar, projelere de engel oluyor.

Bu projeler yapılmadıkça diğer projeler askıda kalıyor.

Kaldıkça da Van yerinde sayıyor!

Olduğu gibi kalıyor! Derdi, kederi daha da artıyor!

YORUM EKLE
YORUMLAR
Şehrin büyükleri  hak vereceklerdir.
Şehrin büyükleri hak vereceklerdir. - 8 ay Önce

Ya otogar? 40 yıllık otogar tadilat ve yenilemeden geçmemeli. Kayseri, Konya, Samsun, Diyarbakır, Adana otogarları gibi yeni, büyük ve modern bir otogar neden yapılmasın? Van'ın elli yılına yetecek modern ve ihtişamlı bir otogar bu şehri rahatlatırdı oysa. 10 ilçemize giden minibüs veya yarım otobüsler, ilçe ve köy yazihaneleri ile durakları, köy minibüsleri sehrin her tarafına dağılmış durumda. Sehir adeta felç edilmiş. 2050' de mi bütün bu ilçe ve köy durakları, yazıhaneleri ve onlarca aracı bir otogarda toplanacak? Bu şehrin acil ihtiyaçlarından biri de il, ilçe ve köy otobüs ve minibüslerini ve yazıhanelerini içinde toplayacak modern ve kocaman bir otogardır.

Kent trafiği için bunlar acildir
Kent trafiği için bunlar acildir - 8 ay Önce

Bütün ara arterler, bütün caddeler, bütün ara sokaklar sağlı sollu parkedilmiş binlerce araçla dolu. Şehir tıkanmış, şehir bitmiş. Trafik akmıyor, yayalar geçemiyor, esnaf iş yapamıyor. Çarşılarımız sıkışık, tıkanık ve bunaltıcı. Bu şehre Kapalı Otoparklar lazım. Üç dört tane büyük ve açik otopark meydanı lazım. Bütün özel otoparklar zeminleri ve donanımıyla belli bir standarda kavuşturulup 3 TL'yi geçmeyecek standart ve cazip bir otopark ücretiyle sınırlandırılmalı. Ana arterlerde asla park yapılmamalı. Parkomat uygulaması son bulmalı. Şehrin araç ve yaya trafiğine bir ferahlık, bir düzen, bir intizam getirilmeli. Birçok yeni guzergah açılmalı. Eski Cezaevi Caddesi gibi birçok cadde ve sokak acilen genişletilmeli. Şehirde harıl harıl yeni yol açma, yol genişletme, yolları asfaltlama gibi yoğun çalışmalar yapılmalı. Yol ve kaldırımlar kesinlikle esnaflara terk edilmemeli, işgallere ve malzeme bırakılmasına son verilmeli.

çile yolu
çile yolu - 8 ay Önce

bu zulmun hesabını kim verecek 500-600 m2 lik parsellere ortaklıklar yapmışlar. kim ne yapsın bu parselleri hem de hiç tanımadığın insanlar sadece husumeti artırmaktan başka bir işe yaramaz. %45 kesinti de cabası tek soru soruyorum. türkiye de böyle bir 18 uygulanmış mı Allah aşkına yakında gines rekorlar kitabına girecek göreceksiniz

Çağrı
Çağrı - 8 ay Önce

Ey siyasiler ve de özellikle iktidardakiler! yılan hikayesine dönen bu çevre yolumuz açılmadıkça bir sonraki seçimlerde karşımıza geçip Van halkından oy istemeyin....

banner201