banner211

Otogar otogar olmayalı…

Ulaştırma, kendi bünyesinde başlı başına ekonomik bir faaliyet olmakla birlikte, bütün sektörlerle doğrudan ilişkisi olan önemli bir hizmet alanıdır. Bu bağlamda hizmet sektörünün önemli ayağını teşkil eden otogarların planlanması oldukça önemlidir. Bugün gelişmiş ülkelerin kentlerinde otogarların günümüz teknolojisi göz önünde bulundurularak tasarlandığını görmekteyiz. Sadece yolcu taşımacılığının yapıldığı yerler olarak değil, alış-veriş merkezi, fuar ve sergi alanları gibi sosyal aktiviteleri de içinde barındıran kompleksler olarak planlanmışlardır. Bu durumda Van otogarını biraz değerlendirmek istiyorum.

Van’da uzun yıllardan beridir mevcut yerinde hizmet veren otogar, 2011 yılındaki depremden sonra harabeye dönmüş, yıllarca çamur ve enkaz halinde hizmet vermeye devam etmiştir. Daha sonra tadilat yoluyla düzeltilmeye çalışılsa da ne yazık ki, çirkin görüntüsünden arınamamıştır. Metropol bir kent olan Van için yetersiz kalan bu otogar, şuan bulunduğu yerde önemli sorunlar yaratmakta olup, buradan taşınmasının koşullarını oluşturacak plan çalışmaları biran önce başlatılmalı ve gündemin ilk sırasında yer alması gerektiği kanaatindeyim.

Yapılacak olan yeni otogarın çağdaş tasarım ve planlama ilkelerine bağlı kalarak, nüfusun çoğunluğunun toplu taşıma imkânları ile rahatça ulaşabileceği bir konumda inşa edilmesi gerekir. Aynı zamanda, şehirlerarası taşımacılığının önemli unsuru olan otogarın sahil kenti Van’da, ulaşımın diğer merkezleri; havaalanı, tren istasyonu ve liman gibi noktalara da bağlanması oldukça önemlidir.

Bütün bu çalışmaların yapılması, bir kentin yaşam kalitesinin arttırılmasına olanak sağlayacaktır. Bu nedenle mevcut Van otogarının uygun bir yere taşınıp, günümüz standartlarında inşa edilmesi elzem bir durum olduğu açıkça görülmektedir. Çünkü bir kentin aynası olan otogar, her anlamda bulunduğu şehre büyük katkı sağlamaktadır.

YORUM EKLE
YORUMLAR
MEHMET SELİM SEVEN
MEHMET SELİM SEVEN - 8 ay Önce

NAZAN HANIM'A KATILMAMAK MÜMKÜN DEĞİL VAN'IN SPESİFİK,OTANTİK KÜLTÜRÜ İLE ÖZDEŞLEŞECEK METROPOLİTAN VAN'A BÜYÜK BİR OTOGAR ŞARTTIR...

Van hak etmiyor mu?
Van hak etmiyor mu? - 8 ay Önce

İlce otogarları bile boyle değil. 40 yıllık otogarın elden geçirilmesi israftır . 100 peronluk BÜYÜK, MODERN VE YEPYENİ bir otogarımız olmalı. 50 yıl hizmet verebilmeli. Bütün il otobüsleri, ilce ve köy minibüsleri ile yazıhaneleri oraya taşınmalı.

MET.
MET. - 8 ay Önce

Terminal sorunu Van"da acil çözüm bekleyen sorunları başında yer alıyor.. Van'a yakışan Van ilinin ihtiyacına cevap veren, diğer illerde olduğu gibi şehir merkezi dışında modern bir terminal kazandırılmalıdır. Yeni terminal, yeni iş yerleri, yeni ekmek kapıları ve yeni bir çehre yeni görünüm demektir.

ergin
ergin - 8 ay Önce

nazan hanım güzel konusuyor ama malesef saz yok bu otogar van icin utanc verıcı bır durum...

yaşar çalışkan
yaşar çalışkan - 8 ay Önce

helal olsun siyasetçilerin söylemesi gerekenleri sen yazmışsın

İlhami Özşenoglu
İlhami Özşenoglu - 8 ay Önce

İlimize, yakışmayan bu kötü yapının yerinin değiştirilip biran önce yeni, çağdaş Van,imiza yakışır bir otogar yapılmalı.

vatandaş
vatandaş - 8 ay Önce

başka memleketlerin otogarlarınıda görüyoruz. BüyükKöy van

banner201