banner211

Daha ne kadar maske takacağız?

Koronavirüsün hayatımıza girmesinden itibaren hayatımıza giren bir diğer şey ise maske, peki bu tıbbi maskeleri ne kadar doğru kullanıyoruz. İşte maskeyi ağzına ve burnuna takması gerekirken koluna veya bileğine takan kural tanımazlar yüzünden bu maskeleri daha ne kadar kullanmamız gerekecek.

Daha ne kadar maske takacağız?

Rusya'da Novosibirsk Devlet Üniversitesi Biyoteknoloji ve Viroloji Laboratuvarı Başkanı Prof. Sergey Netesov, Sputnik’e açıklamasında, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) bir süre sonra “yüzde 90 olasılıkla” sezonluk hastalık haline geleceğini belirterek, “Virüs evrimi açısından, 8 ay sadece bir an gibi. Virüs onlarca yıl, yüzlerce yıl evrim geçirecek. Zamanla daha az etkili hale gelecek ve zayıflayacak” dedi.

İnsanlar sıkça ellerini yıkar ve maske takarsa  ikinci koronavirüs dalgasının yanı sıra, diğer sezonluk solunum yolu hastalıkların da önlenebileceğini dile getiren uzman, “Sonbahar geliyor, doğal olarak güneş ultraviyolesi azalacak, bu da farklı yüzeylerde ve spreylerde virüslerin daha fazla yaşayacağı anlamını geliyor” ifadesini kullandı. HABER3

YORUM EKLE

banner201