banner211

Koronavirüs aşısı bulunsa 7 milyar insan nasıl aşılanacak?

Görülmesinden bu yana tüm ülkeler aşıyı bulma çabası içerisine girmiş bulunmakta, peki aşı bulunsa bile 7 milyar insana nasıl aşı yapılacak?

Koronavirüs aşısı bulunsa 7 milyar insan nasıl aşılanacak?

Dünya koronavirüs salgınının pençesinde savaşmaya devam ediyor. Dünya genelinde vaka ve ölüm sayıları artmaya devam ederken bilim insanları da bir yandan Covid-19'u yenecek bir aşı geliştirme yarışına girmiş durumda. Ancak virüse etki edecek bir aşı bulunsa bile bunun tüm insanlığa uygulanmasıyla ilgili soru işaretleri hala giderilmiş değil. Peki dünya bu sorunun üstesinden nasıl gelecek?

Dünya geçen aralık ayından beri daha önce görmediği çapta bir salgının pençesinde boğuşuyor. Dünyaya yayılan koronavirüs salgını karşısında çaresiz kalan insanlık virüse diz çökmüş durumda.

Gelen son rakamlara göre dünyada Covid-19 vaka sayısı 21 milyonu aşmış durumda. Virüs nedeniyle hayatını kaybeden kişi sayısı ise 757 bin 476'ya ulaştı.

İnsanlığın koronavirüsü yenmekteki tek umudu ise güvenilir ve tam etkili bir aşı geliştirmek. Dünyanın birçok yerinde Covid-19'a karşı aşı geliştirme çalışmaları devam ediyor.

Dünyada bilim insanları Covid-19'a karşı bir aşı geliştirebilmek için seferber olmuş durumda ancak zihinlerdeki en büyük soru hala cevap bekliyor: Dünyadaki 7 milyar insanı koronavirüse karşı aşılamayı nasıl başaracağız? İşte gündemin en önemli sorusuna bilim insanlarının cevabı...

İngiltere Başbakanı Boris Johnson'ın "Yaşamlarımızın en acil ortak çabası" olarak nitelendirdiği seferberlik için herkesin aklında ortak bir soru daha var: 7 milyar insana nasıl koronavirüs aşısı yapılacak? Operasyonun lojistiği nasıl olacak?

İngiltere'de aşı çalışmalarına Oxfordshire'daki eski bir RAF (İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri) hava üssünde bulunan Harwell Bilim Kampüsü'nde devam ediliyor.

Aşı Üretim ve İnovasyon Merkezi (VMIC) yöneticisi Matthew Duchars, "Zaman çizelgesini gerçekten neredeyse yarıya indirdik. Bu nedenle 2022'nin sonunda hazır olmasını beklerken, şimdi 2021'de hazır olmasını umuyoruz" diyerek aşı sürecine dair bilgiler veriyor.

Duchars, "Bu tür aşıları hızlı ve etkili bir şekilde üretebilmek, sadece ülke için değil, küresel olarak kritik önem taşıyor" ifadeleriyle aşının önemini vurgularken bir de benzetme yapıyor:

"Bir benzetme yapmak gerekirse evde pasta yapmak gibi bir şey. Mükemmel pastayı hazırlamak için saatler harcayabilirsiniz. Ama şimdi yaptığınız o pastadan 70 milyon tane yapmanız gerekiyor. Hepsinin de mükemmel olması gerekiyor, bu yüzden oldukça zorlu."

Oxford Üniversitesi'ndeki aşı çalışmaları için yeteri miktarda geçici laboratuvar alanı kuruldu. Sonuçta, insan ırkının milyarlarca dozda birkaç çeşit Covid-19 aşısı yapması gerekecek. Hepsi dünya çapında üretilmeli, dağıtılmalı ve yönetilmeli.

HÜRRİYET

Güncelleme Tarihi: 14 Ağustos 2020, 13:47
YORUM EKLE
YORUMLAR
Van sevdalısı
Van sevdalısı - 7 ay Önce

Yazıya başlarken atığınız başlığı yazının sonuna geldiğinizde unutmuşsunuz galiba. Bende boşuboşuna Yazıyı okudum. Her yerinde kalkan yazmaya çalışırsa ?

banner201