banner211

Koronavirüs aşısı fena patladı! Aşı olan kadın koronaya yakalandı

Koronavirüs salgını hızını artırırken, aşı çalışmaları ve piyasaya aşıyı en önce sürme yarışı da sürüyor. Çin'in piyasaya sürmeye hazırlandığı aşı ile denemeler faciayla sonuçlandı. Çin'in Covid-19 aşısını olan bir kadın kısa süre sonra virüse yakalandı.

Koronavirüs aşısı fena patladı! Aşı olan kadın koronaya yakalandı

Endonezya’da, Çinli şirkete ait potansiyel yeni tip koronavirüs (Covid-19) aşısı olan bir gönüllü deneğin testinin pozitif çıktığı bildirildi. Bu da Çin aşısına dünyadaki güvensizliğe tavan yaptıracağı ve yarışta Çin'i çok gerilere iteceği şeklinde yorumlandı.

Covid-19 Aşısı 3. Aşama Klinik Deneme Merkezi Başkanı Prof. Dr. Kusnandi Rusmil, Bandung kentindeki gönüllü insan denemeleri çalışmasında Kovid-19 aşısı olan bir kişinin PCR testinin pozitif çıktığını açıkladı.

Rusmil, gönüllü kişinin, aşı sonrası vücudun bağışıklık kazanması için belirli süre evde kalınması protokollerine uymayarak şehirlerarası yaptığı seyahat nedeniyle Covid-19’a yakalandığını ifade etti.

Söz konusu kişinin aşı testinden virüsü kapmadığını vurgulayan Rusmil, ikinci aşı testi sonrası bağışıklık için 2 hafta bekleme süreleri olduğunu, gönüllülerin sağlık durumuna ilişkin de 6 ay gözleme ihtiyaç duyduklarını kaydetti.

Endonezya, devlete ait ilaç şirketi Bio Farma ortaklığında 11 Ağustos’ta, yaklaşık 2 bin gönüllüyle Sinovoc Biotech’in "CoronaVac" adıyla geliştirdiği Kovid-19 aşı adayının üçüncü aşama klinik çalışmalarına başlamıştı.

Çinli şirkete ait aşıyı ülkede ocak ayında kullanıma sunmaya hazırlanan hükümet, 2021 yılı sonuna kadar da 300 milyon doz aşı tedarik etmeyi planlıyor.

Son dönemde günlük vaka sayısı ortalamasının 3 binin üzerine çıktığı Endonezya’da, toplam vaka sayısı 207 bin 203’e ulaşırken ölenlerin sayısı 8 bin 456’ya, iyileşenlerin sayısı 147 bin 510’a yükseldi.

Aşıyı ilk piyasaya süren olmak için özellikle Rusya, Çin ve ABD arasında sıkı bir rekabet yaşanıyor.

Rusya Devlet Başkanı Putin'in "Aşıyı bulduk, kızım da oldu, piyasaya süreceğiz" açıklamasının ardından Dünya Sağlık Örgütü'nden tepki gelmişti.

Bilim adamları, Rus ve Çin aşılarına güvenilemeyeceğini açıklamıştı...

İNTERNET HABER

YORUM EKLE

banner240