banner211

O ilde maskeyi düzgün takanlara para ödülü

Afyonkarahisar'ın Bayat ilçesinde kaymakamlık, maske takmayanlara cezai işlem uygularken, maskeyi doğru takanlara ise para ödülü veriliyor.

O ilde maskeyi düzgün takanlara para ödülü

Koronavirüs vakalarının yükselişini engellemek amacıyla geçtiğimiz günlerde 65 yaş üstüne bazı kısıtlamaların getirildiği Afyonkarahisar'ın Bayat ilçesinde, Kaymakamlığın öğretmenlerden oluşturduğu ekip, maskesini düzgün takanları tespit ederek konfeti patlatıp zarf içinde bir miktar para ile ödüllendirdi.

"DÜZGÜN TAKANLARI ÖDÜLLENDİRMEK İSTEDİK"

Bayat Kaymakamı Ömer Tekeş, son zamanlarda vaka sayısında ciddi bir artış meydana geldiğini ve bununla ilgili her gün denetim yaptıklarını belirtti. Farkındalık oluşturmak amacıyla bu uygulamayı başlattıklarını ifade eden Tekeş, "Daha dün bir kafeye yaptığım denetimde habersiz, tebdili kıyafetle yaptık. Bu denetimde yaklaşık 10 tane genci; iskambil kağıtlarıyla oyun oynarken, aynı zamanda sigara içerken sosyal mesafe sıfır, maske yok tamamen bir vaka için en uygun bir ortamda oyun oynarken yakaladık. Bu arkadaşlara cezai yaptırım uyguluyoruz ama bu cezaların yanında bizim ciddi anlamda farkındalık oluşturmamız lazım. Toplumda birçok vatandaşımız maskeyi nizami bir şekilde takıyor. Düzgün takan, nizami takan arkadaşlarımızı da ödüllendirmek istedik." dedi.

DAHA FAZLA VATANDAŞ MASKE TAKMAYA BAŞLADI

Maske ve sosyal mesafeye dikkat çekmek için daha farklı planları olduğunu kaydeden Kaymakam Tekeş, "İki haftada bir bu tarz farkındalık oluşturacak sosyal deneylere imza atacağız. Bu ekiple beraber her hafta seçtiğimiz bir noktada sosyal deneylerimize, etkinliklerimize devam edeceğiz. Ciddi anlamda insanlarda maske takma alışkanlığının oluştuğunu ve daha fazla vatandaşımızın maske taktığını gördük. Bu toplumda ciddi anlamda bir etki oluşturdu." ifadelerini kullandı.

HABER365

Güncelleme Tarihi: 07 Ekim 2020, 16:08
YORUM EKLE

banner201