banner211

Van İl Sağlık Müdürlüğü'nden salgın ile ilgili önemli açıklamalar

Van İl Sağlık Müdürlüğü'nden salgın ile ilgili önemli açıklamalar

ŞEHRİVAN HABER - Van'da geçtiğimiz haftadan bu yana artan vakalar kent genelinde tedirginliğe neden olurken bir anda artan vakalar sonrası vatandaşların gözü ilgili isimlerin açıklamalara çevrildi. Van Valisi Mehmet Emin Bilmez'in geçtiğimiz günlerde yaptığı "Virüs artık Van sokaklarında" açıklamasından sonra Van YYÜ Dursun Odabaş Hastanesi'nde de tüm servisin dolduğu ve hasta sayısının artamsıyla ikinci dalga başladığı açıklamaları geldi. O açıklamalar sonrası kaygılar artarken salgınla ilgili son durumu Van İl Sağlık Müdürü Mahmut Sünnetçioğlu paylaştı. Son günlerde çokça konuşulan pandemi hastanesi olarak hizmet veren İpekyolu Ek Hastanesi'nin durumu, hastanedeki vakalar ve benzeri olayları değerlendiren Sünnetçioğlu Van halkına uyarılarda bulunmayı da ihmal etmedi.

Van İl Sağlık Müdür Doç.Dr. Mahmut Sünnetçioğlu açıklamasında şu ifadeleri kullandı: COVID-19 esas olarak solunum sekresyonları (tükürük, balgam vb.) ile bulaşmaktadır. Ayrıca hasta bireylerin öksürme, hapşırma yoluyla ortaya saçtıkları damlacıklarla kirlenen yüzeylere, diğer kişilerin elleri ile temas etmesi sonrasında ellerini ağız, burun veya göze götürmesi ile bulaşmaktadır. Bu nedenle el hijyeninin yanı sıra, ellerin sık temas ettiği yüzeylerin temizlik ve dezenfeksiyonu salgının kontrolü için önemlidir" dedi.

Sağlık Müdür Doç.Dr. Sünnetçioğlu ayrıca: "SBÜ. Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi İpekyolu Ek binamız pandemi hastanesi olarak hizmet vermektedir, Olağanüstü durumlarda Hastanenin, koronavirüsle mücadelede de aktif rol alıyor. Koronavirüs tedbirleri kapsamında, şüpheli vakalarda daha çabuk önlem alınması ve temasın azaltılması amacıyla hastane içerisinde Pandemi Polikliniği oluşturulurken, koronavirüs semptomuyla hastaneye gelen hastalar burada ön muayeneden geçiyor. Doç. Dr. Sünnetçioğlu, İstirhamım hastasını veya cenazesini almaya gelen vatandaşlarımızdan pandemi hastanelerimiz önlerinde karabalık ortam oluşturulmaması istemekteyiz virüs bulaş riskini artırmaktadır" dedi.

"Koronavirüs ile zorlu bir süreçten geçiyoruz. Virüs salgınıyla mücadele etmenin, hastanelerde olağanüstü tedbirler almanın elbette ki son derece önem taşıdığını bilmekteyiz." diyen Sünnetçioğlu, "Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi ana binamızda sağlık hizmetlerimiz aksamadan devam etmektedir. Bilindiği gibi covid-19 pandemisi sonrası normalleşme sürecine aşamalı bir şekilde 1 Hazirandan itibaren girilmiş olup bu çerçevede Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi olarak tüm birimlerimiz, kliniklerimiz hizmete girmiştir. Vatandaşlarımızın sağlığını korumak için tüm tedbirler en üst düzeyde alınmıştır. Yine dünyada olduğu gibi bizde de covid-19 salgınından en çok sağlık çalışanları etkilenmektedir. Normalleşme sürecinde covid-19 bağlı olarak hastalarımızı korumak için ameliyathane faaliyetlerimizi bir süreliğine tedbir amaçlı durdurduk. Ancak, acil ameliyatlarımızı en üst seviyede önlemler alarak devam ettirmekteyiz. Ameliyathane çalışanlarımızın Filiyasyonu tamamlandıktan sonra En kısa sürede tam kapasiteli olarak ameliyat hizmetlerimiz yeniden devam edecektir.

İpekyolu ilçemizde bulunan hastanemizi pandemi hastanesi olarak hizmet vermekte burada Pozitif hastalar, izolasyon ve karantinaya alınan hastalarımız bulunmakta iyileşme sonrası evlerine taburcu edilmekte.

"SALGIN BİTMİŞ DEĞİL"

Sünnetçioğlu son olarak vatandaşlara tedbir konusunda çağrıda bulunurken, "Vatandaşlarımıza çağrımız o ki Temizliğe dikkat etmeleri, kalabalığa çıkmamaları, maskelerini takmaları, ellerini sık sık sabunlu suyla yıkamaları, kolonya veya dezenfekte ile sürekli silmeleri ve sosyal mesafeyi korumalarıdır. Salgın bitmiş değil hastalık belirtisi olan kişilerin aile bireylerinden ve toplumdan uzak durmasını sağlık kurumuna müracaat etmelerini istiyoruz."
 

Güncelleme Tarihi: 21 Haziran 2020, 10:59
YORUM EKLE
YORUMLAR
Van
Van - 8 ay Önce

Tüm bu olumsuz tabloya rağmen hala insanlar maskesiz sokaklarda ve sosyal mesafe denen birşey yok. Birçok ilde maskesiz sokağa çıkmak yasaklandı. Bünün Van’da olmaması gerçekten hayret verici. Çok ciddi önlemlere ihtiyaç var artık çok açık...

banner201