banner211

Van’da hafta sonu sokağa çıkma yasağı olabilir!

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada vaka artışlarının en çok olduğu iller arasında bulunan Van’da hafta sonu sokağa çıkma yasağı uygulanabilir.

Van’da hafta sonu sokağa çıkma yasağı olabilir!

Koronavirüs vakalarında artış sürerken, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca en fazla artış olan illeri açıkladı. Salgında kontrolün kaybedildiği iddiaları daha yüksek sesle dile getirilirken, kış ayları için yeni önlemler planlanıyor. Bu önlemler arasında hafta sonu sokağa çıkma yasağı ve 'hareketliliği gruplara ayırma' gibi maddeler bulunuyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs vaka sayısının en fazla arttığı illeri açıkladı. Buna göre Orta ve Güneydoğu Anadolu en fazla artışın olduğu yerler. En fazla artış olan il ise Ankara... Koronavirüs salgınında ilk dalga yeniden pik yaparken, vaka artışını durdurmak için yeni yasaklar gündemde.  Yaz tatilinin bitmesiyle büyük kentlerde ‘alarm’ haline geçilirken kış önlemleri de gündemde. Ancak bu dönem hayatı durdurmak yerine hareketliliği yavaşlatacak kararlar alınacak. Bundan sonra tüm Türkiye'yi kapsayan yasaklar olmayacak, il bazında hafta sonu sokağa çıkma yasakları uygulanacak. 65 yaş üstü ve 18 yaş altı için yeni yasaklar gündemde... İlkokulların yüz yüze eğitime başlaması gündemde ancak üniversiteler daha bir süre açılmayacak.

Orta ve Güneydoğu Anadolu'da artış var

Orta Anadolu ve Güneydoğu Anadolu’da artış var, dikkatlerimiz bu iki bölgede. Ege’de artış yok. İzmir’de kısmi bir artış var ama durum kontrol altında.

Sağlık Bakanı Koca'nın verdiği bilgiye göre son dönemde artışın en fazla olduğu il Ankara...

Konya, Kayseri, Urfa, Mardin, Diyarbakır, Erzurum, Batman, Van, Ağrı da artış yaşanan illerimiz arasında...

Birkaç gündür Gaziantep, Mardin, Şanlıurfa, Batman düşüşe geçti... Konya ve Diyarbakır stabil oldu, aşağı inmesini bekliyoruz....

Sonbahar ve kış aylarında uygulanması planlanan Koronavirüs tedbirleri şöyle:

- Bundan sonra blok yasaklar uygulanmayacak. Bölgesel yasaklar ve kararlar devam edecek. Nerede sorun varsa orası izole edilecek. İşyerleri ve dükkânlar kapatılmayacak.

- İllerdeki duruma göre hafta sonu sokağa çıkma yasakları ilan edilebilecek.

- Hareketliliği yavaşlatacak kararlar alınacak. Bu konuda 65 yaş üstü ve üniversite öğrencilerine yönelik kararlar etkili olacak. 65 yaş üstü gruplar için belli alanlara girememe yasağı devam edebilecek. Onların bineceği otobüs, gideceği parkın ayrı olması gibi yaklaşımlar sergilenebilecek.

ŞEHRİVAN GAZETESİ

Güncelleme Tarihi: 01 Eylül 2020, 10:11
YORUM EKLE
YORUMLAR
Maske mesafe hijyen
Maske mesafe hijyen - 6 ay Önce

Maske insalara zorunlu üzerine alınan olabilir

ACİL
ACİL - 6 ay Önce

Hak ediliyor gerçekten bir an önce gelmeli geç bile kalındı

Cenk
Cenk - 6 ay Önce

Çok isabetli bir karar olur zira inanılmaz bir vurdumduymazlık var. Tedbirsizlik hat safhada. Piknik yerleri dolup taşıyor ve şehir merkezi maskesiz sosyal mesafesiz kalabalıklarla dolu. İş çığrından çıkmak üzere.....

banner201