banner95

10 YIL SONRA GELEN MUCİZE

Van’da yaşayan 16 yaşındaki Haşim Ediş, 6 yaşından bu yana skolyoz hastalığıyla mücadele ediyordu. Omurgasındaki eğriliğin yol açtığı sorunlar nedeniyle ilkokulu bitiremeyen Haşim Ediş, Acıbadem Kayseri Hastanesi’ndeki operasyon sonrasında omurgasındaki eğrilikten kurtuldu.

10 YIL SONRA GELEN MUCİZE

Haşim Ediş, rahatsızlığı nedeniyle 6 yıl önce İstanbul’da ‘omurga eğriliğini düzeltmeye yönelik’ operasyon geçirdi. Ancak Van’da yaşadığı için operasyon sonrasında rutin kontrollere gidemedi. Üstelik yakın illere başvurduğunda ise büyük şehirlerde tedavi olmasına yönelik yanıt alıyordu. Omurgasındaki eğrilik derecesinin artması sonucu belindeki Ağrı zamanla daha da şiddetli hale geldiği gibi yürürken de dengesini kaybediyordu. Yaşam kalitesi ciddi boyutlarda düşen Haşim Ediş’in ailesi bu kez Acıbadem Kayseri Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Nurullah Ermiş’e başvurdu. Operasyonda omurgadaki eğrilik düzeltildi ve Haşim Ediş’de artık rahat yürüyebilecek ve dik durabilecek konuma geldi.

‘RİSKLİ BİR OPERASYON YAPTIK’

Acıbadem Kayseri Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Nurullah Ermiş, 10 yıldır skolyozla mücadele eden Haşim Ediş’in sağlık durumuyla ilgili şunları söyledi: “Sırt ağrısı şiddetlenmiş ve yürürken yaşadığı dengesizlik sorunu daha da artmıştı. Haşim’in sağlığına kavuşabilmesi için yeni bir operasyon gerekiyordu. Ancak operasyon eğriliğin artmış olması nedeniyle oldukça riskliydi.”

OPERASYON 7 SAAT SÜRDÜ

En ufak bir hata Haşim Ediş’in felç geçirmesine yol açabilirdi. Yaklaşık 7 saat süren operasyonu başarıyla gerçekleştiren Yrd. Doç. Dr. Nurullah Ermiş, mevcut implantın çıkarıldığını, tüm omurgaya sağlı sollu yeni bir implant yerleştirilerek eğriliğin düzeltildiğini belirterek, “Hastamız şu an korsesiyle rahat yürüyor, dik durabiliyor, eğilip kalkma hareketlerinde de herhangi bir problem yaşamıyor.” dedi.

HAŞİM ŞİMDİ DİMDİK

Haşim Ediş’in babası İbrahim Ediş de, operasyon sonrasında oğlunu karşısında dimdik gördüğünde gözyaşlarına hakim olamadığını belirterek, “Haşim hastalığı nedeniyle eğitim hayatına devam edemedi. Yaşıtlarından hem fiziki yönden geri kalması, hem eğitimini sürdürememesi bizi çok üzüyordu. Son zamanlarda yaşadığı ağrıların artması ve başvurduğumuz merkezlerden operasyonla ilgili olumlu dönüş alamamak ailece hepimizi çok etkiledi. Doktorumuz Nurullah Bey’le tanıştığımız günden beri Haşim’in iyileşebileceğine yönelik inancımız arttı. Oğlumu dimdik karşımda yürürken gördüğümde gözyaşlarıma hakim olamadım. Haşim artık bizim gibi dimdik yürüyebiliyor. En büyük isteğimiz ise eğitimine devam etmesi. İyileşme süreci tamamlandıktan sonra eğitimini sürdürme yönünde ilerliyor olacağız.” Dedi.

“MÜDAHALE EDİLMEZSE EĞRİLİK İLERLİYOR”

Omurgadaki eğriliklere verilen genel bir isim olan skolyoz, özellikle gelişme çağındaki çocuklarda görülüyor. Skolyoz; boy kısalığına, estetik görünüm bozukluğuna, akciğer kapasitesinin daralmasına, psikolojik bozukluklara, ileri yaşlarda kireçlenmeyle beraber bel ile sırt ağrılarına sebep oluyor. Yrd. Doç. Dr. Nurullah Ermiş, küçük yaşta başlayan skolyozun yakın takip ve birkaç kez cerrahi müdahale gerektirdiğine dikkat çekerek "Çocuğun boyu uzadıkça müdahale edilmezse eğrilik ilerliyor. Bu süreçte eğriliğe tekrar müdahale edilip, içerideki implantların da boyla birlikte uzatılması gerekiyor.” diye konuştu.


ŞEHRİVAN

Güncelleme Tarihi: 28 Kasım 2014, 19:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER