28 NİSAN SAĞLIKÇIYA ŞİDDETE HAYIR GÜNÜ

Van İl Sağlık Müdürü Dr. Ergün Yanmaz, "28 nisan sağlıkçıya şiddete hayır günü" dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

28 NİSAN SAĞLIKÇIYA ŞİDDETE HAYIR GÜNÜ

Van İl Sağlık Müdürü Dr. Ergün Yanmaz, "28 nisan sağlıkçıya şiddete hayır günü" dolayısıyla bir mesaj yayımladı. 


Van İl Sağlık Müdürü Dr. Ergün Yanmaz, 28 Nisan sağlıkçıya şiddete hayır günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, “Hastanın amacı sağlığına kavuşmak, sağlık çalışanın amacı hastayı sağlığına kavuşturmaktır. Bu ortak amaca şiddetle, baskıyla, zor kullanarak değil, karşılıklı iyi niyet ve saygı içerisinde çalışılarak ulaşılabilir. Şiddetin olduğu yerde sağlık hizmeti olamaz. Bir toplumsal sorun olan sağlık çalışanına yönelik şiddet ancak vatandaş ve sağlık çalışanı el ele vererek sona erdirilebilir. Vatandaşlarımızın hasta haklarını doğru bir şekilde öğrenilmesi ve aynı zamanda karşılıklı sorumlulukların da farkında olunması durumunda şiddet olaylarının yaşanmayacağı bir gerçektir” dedi.


Mesai saati mefhumu olmaksızın çalışan sağlık personelinin en büyük ödülünün hastasının minnettarlığı ve gözündeki parıltı olduğunu vurgulayan Sağlık Müdürü Dr. Yanmaz, “Bu ödülü beklerken, hastasından veya yakınından şiddet görmesi elbette ki kabul edilemez bir durumdur. Vatandaşlarımız unutmamalıdır ki özellikle acil servislerde herkese eşit sağlık hizmeti değil, hizmet ve aciliyet durumuna göre öncelik vardır. Vatandaşın sağlık hakkını aramasının yolu kesinlikle şiddet değildir, olmamalıdır. Diğer yandan aile hekimliklerimizin de cumartesi dahil olmak üzere yaklaşık 12 saat süre ile tecrübeli personellerimiz tarafından sunulduğu da vatandaşlarımız tarafından her daim hatırlanılmalıdır” şeklinde konuştu.

 

“ŞİDDETİN OLDUĞU YERDE SAĞLIK HİZMETİ OLAMAZ”

Sağlık hizmetin aynı amacı taşıyan hasta, hekim ve sağlık çalışanı işbirliğine dayandığını anlatan Dr. Yanmaz, “Hastanın amacı sağlığına kavuşmak, sağlık çalışanın amacı hastayı sağlığına kavuşturmaktır. Bu ortak amaca şiddetle, baskıyla, zor kullanarak değil, karşılıklı iyi niyet ve saygı içerisinde çalışılarak ulaşılabilir. Şiddetin olduğu yerde sağlık hizmeti olamaz. Can güvenliğinin olmadığı yerde can kurtarılamaz. Hiçbir sağlık çalışanı, hastasına zarar vermek için çalışmaz. “Şifa vermek” temel ilkesidir sağlık çalışanının. Sağlık çalışanı da insandır. Her insan gibi ailesi var, annelik, babalık, evlatlık gibi görevleri var. Ailesinde onlar da sorunlar yaşayabilir. Onların da duyguları vardır. Bunlara bağlı olarak onlar da moral bozukluğu yaşayabilirler. Kan kussa da kızılcık şerbeti içtim diyip bu duygularını etrafına sezdirmemek gibi bir çabaları hepsinin vardır. İstisnalar olabilir. Onların da milletimizin hoşgörüsü ile aşılacağını düşünüyorum. İnancımızın gereğidir ki; “Şifayı veren Allah’tır”. Tüm sağlıkçılar bu şifaya aracılık eder, vesîle olur” dedi.


Vatandaşın sağlık hizmetlerinden faydalanma hakkı olduğu kadar, sağlık hizmeti sunan çalışanlarının da saygı görme ve güvenle çalışma hakkının var olduğunu ifade eden Dr. Yanmaz, “Hekimlerimiz ve diğer sağlık çalışanlarımız, en temel insan hakkı olan yaşama hakkının korunmasında ve bu hakkın kullanılmasında titiz ve insanüstü gayretler göstermektedir. Ağır iş koşullarında, fazla mesai ile hizmet veren çalışanlarımıza yönelik her türlü fiziksel ve sözel şiddet, sağlık hizmetini aksatıp, vatandaşlarımızın sağlık hizmetlerinden faydalanmasına engel olmaktadır. Hem çalışanlarımızın hem de hizmet bekleyen hastalarımızın mağdur olmaması için vatandaşlarımızı daha duyarlı davranmaya, toplumsal sorumluluk bilinciyle hareket etmeye, şiddetin önlenmesi için sağduyu olmasına davet ediyorum” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 28 Nisan 2016, 15:49
YORUM EKLE