banner211

“Taleplere olumlu yanıt bekliyoruz”

Sağlıkta dönüşüm programına tepki:

“Taleplere olumlu yanıt bekliyoruz”


Van'da, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Van Şubesi ile Türk Tabipleri Birliği Van Şubesi ile Türk Tabipler Birliği Van Hakkâri Tabipler Odası Başkanlığı üyeleri tarafından ‘Sağlık Dönüşüm Programı’na tepki göstererek, beklentilerinin yerine getirilmesini istediler.
Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde bir araya gelen üyeler, sağlık alanında yapılması gereken beklentilerini dile getirdiler. Grup adına basın metnini okuyan SES Van Şube Sekreteri Orhan Aktaş, önceki Sağlık Bakanı Dr. Recep Akdağ’ın tüm itirazlara rağmen kararlılıkla yürüttüğü ‘Sağlıkta Dönüşüm Programı’ sayesinde sağlık çalışanları enkazı bırakarak görevden alındığını belirtti. Türkiye sağlık ortamının sayısız sorunlarının varlığından bahseden Aktaş, “Yeni Sağlık Bakanı’nın göreve gelmesiyle birlikte sorunlarımızdan acil olan 14 tanesine 14 Mart Tıp Bayramına kadar yanıt beklediğimizi ifade ettik, Türk Tabipleri Birliği heyeti bizzat ziyaret ederek Sayın Bakan’a talepleri iletti, sağlık çalışanlarının temsilcileri olarak pek çok açıklamayla bu talepleri kamuoyuyla paylaştık. Bugüne kadar bir yanıt gelmiş değil. Ancak sağlık çalışanları yine de bu talepleri tekrarlamakta, yeni Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu’nun acil ve hayati taleplere duyarsız kalmayacağına inanmak istemektedirler. 14 Mart Tıp Bayramı, buradan Sağlık Bakanı’na sesleniyoruz. Sağlık ortamı açısından bu anlamlı gün sağlık çalışanlarını rahatlatan “müjde” niteliğinde haberler vermek için çok iyi bir zaman olacaktır. Basından, Tam Gün yasası ile ilgili bazı gelişmelerin kamuoyuyla paylaşılacağını öğreniyoruz. Belirtmek isteriz ki; sadece bu alanda ve sadece öğretim üyelerini içeren düzenlemelerle Türkiye’de sağlık ortamının rahatlaması, hastalanmış halinden bir iyileşme sürecine geçmesi mümkün değildir. Sağlık çalışanlarının 14 acil talebi ortadadır, sizlerle bir kez daha paylaşıyoruz. Sağlık Bakanı Türkiye’de çalışan yedi yüz bin sağlık çalışanının ve bu ülkede sağlık hizmeti almak durumunda olan 75 milyon yurttaşın Bakanı olmaya niyetli ise taleplerimize olumlu yanıt vermek durumundadır. Bunun olmaması, ne yazık ki, sağlık çalışanları tarafından yeni Bakan’ın da eski Bakan Recep Akdağ’ın politikalarının yılmaz takipçisi olduğu biçiminde algılanacaktır. Bu talepler sağlık ve sosyal hizmet emekçileri ve hizmet sunduğumuz 75 Milyon yurttaş için istediğimiz asgari taleplerdir” dedi.
Yapılan açıklama esnasında Orhan Aktaş, daha önceden dile getirdikleri taleplerini bir kez daha yenileyerek bunların çözüme kavuşturulmasını beklediklerini kaydetti. Grup daha sonra olaysız bir şekilde dağıldılar.

 

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 15 Mart 2013, 13:37
YORUM EKLE

banner201