BÖLGE ‘KAYA’GİBİ!

Ağrı’da geçirdiği trafik kazasında ağır yaralanan ve birçok hastanenin kabul etmediği Turan Aydan adlı vatandaş, Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde gerçekleştirilen başarılı ameliyat sonucu sağlığına kavuştu.

BÖLGE ‘KAYA’GİBİ!

Turan Aydan adlı hastanın 10 gün önce 112 Acil Servis tarafından kendilerine bildirildiğini belirten Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Yüksel Kaya, Ağrı’da geçirdiği trafik kazası nedeniyle hastanın bütün vücuda temiz kanı taşıyan büyük atardamarında yırtık oluştuğunu söyledi.

‘SAĞLIĞINA KAVUŞTU’

Çevredeki hiçbir hastanenin Turan Aydan’ı kabul etmediğini ifade eden Kaya, “Hastanemizde kalp damar cerrahisi doktoru tarafından kabul edilen hastanın çekilen filmlerinde yırtık olduğunu tespit ettik. Mutlaka tedavi edilmesi gerekiyordu. Yüzde 90 ile yüzde100 mortalite ile seyreden bir hastalıktı. Bizde açık kalp ameliyatı yerine endovasküler yöntemle tedaviye karar verdik. Hastaya dikişsiz narkozsuz bir şekilde anjiyo laboratuvarında kasık damarından girerek grevsent koyduk. Üç gün sonra taburcu haline gelen hastanın sağlığı şu anda gayet iyi” Dedi.

‘BASİT AMA RİSKLİ BİR AMELİYAT’

Günümüzde yüzde 60-70’lere varan ölüm riski nedeniyle hastayı ameliyat etmediklerini ifade eden Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi uzmanı Op. Dr. Hulusi Helvacı ise, “Ameliyat, teknik olarak basit olmakla birlikte riski olan bir ameliyattı. Yüzde 60-70’lere varan bir ölüm riski olmasından dolayı dünyada da yaygınlaşan son teknolojiyi kullanma imkanı elde ettik. Yırtık olan balonlaşmış damarın içine suni taze damar koymamız gerekiyordu. Bu kapsamda sağdaki kasığı açarak onun üzerine geçirdiğimiz aletlerle sol kola giden ana damarın altına yerleştirdik. Bu şekilde kanama, balonlaşma tamamen kapandı. Hastanın çok ileri düzeyde olan ağrıları da geçti” ifadelerini kullandı.
Tedavi sonrasında hastanın durumunun iyi olduğunu dile getiren Helvacı, “Hastanın leğen kemiklerindeki kırıklar, biraz uzun süreli tedavi gerektiriyor. Onu da memleketine giderek takip ve tedavilerini yapacaktır” diye konuştu.

BÖLGEDE BİR İLK

Hastaya yapılan müdahalenin bölgede ilk olduğunu belirten Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Yasin Melek de, “Hastaya yapılan müdahalenin Van bölgesinde ilk olması itibarıyla bundan mutluluk duyuyoruz. Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi olarak daha güzel şeyler yapacağımızı düşünüyorum. İnşallah bölgemize iyi hizmetler verebileceğiz” dedi.
Turan Aydan adlı hasta ise başarılı tedavi sonucu kendini çok iyi hissettiğini vurgulayarak, “Arkadaşlarım ile Ağrı’dan gelirken geçirdiğim trafik kazası sonucu bilincimi yitirdim. Bilincim yerine geldiğinde nefes alamıyordum. Göğsümde acayip bir baskı ve ağrı vardı. Çeşitli hastanelere gittim ancak hiçbiri bu ameliyatın riskini alamadı. Sonra Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne getirildim. Burada gereken tedavi yapıldı. İnanılmaz derecede memnun kaldım. Ayrıca bölgede bu ameliyatı ilk olmamın mutluluğunu yaşıyorum. Sanki ameliyat olmamış gibi kendimi sağlıklı hissediyorum” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2014, 12:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER