Dünyada ilk kez Türkiye üretecek!

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) aşısı çalışmalarına ilişkin bilgi verdi. Akdağ, dünyada bir ilk olacak olan KKKA aşısının Türkiye'de üretileceğini açıkladı.

Dünyada ilk kez Türkiye üretecek!

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, ''Dünyanın ilk Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) aşısını inşallah Türkiye üretmiş olacak." dedi.

Akdağ, Sağlıkta Dönüşüm Programı çerçevesinde İl Değerlendirme Kurulu Toplantısı öncesinde basın mensuplarının sorularını yanıtladı.
Bir gazetecinin Çorum'da bir kişinin KKKA'dan hayatını kaybettiğini hatırlatması üzerine Akdağ, bu mevsimin, KKKA'nın yoğun görüldüğü bir mevsim olduğunu söyledi.

 

DÜNYADA BİR İLK OLACAK

Bakan Akdağ, KKKA aşı çalışmalarına ilişkin de şunları ifade etti:

"Aşı konusu Erciyes Üniversitesi ile yürüttüğümüz faaliyettir. Zannediyorum sekizinci yılını doldurmuş olabilir. Türk bilim insanları çok sıkı şekilde çalıştılar, bakanlık olarak biz kendilerine destek verdik. Şu anda aşı keşfedilmiş durumda. Yani Türkiye bir virüs aşısını üretebilecek duruma geldi. Başka bir firmanın lisanslı aşısını değil, orijinal bir aşıyı. Dünyanın ilk KKKA aşısını inşallah Türkiye üretmiş olacak. Biraz daha zamana ihtiyaç var. İnsanlar üzerinde de bazı araştırmaların yapılması lazım."

Güncelleme Tarihi: 02 Mayıs 2017, 12:47
YORUM EKLE