Hakkari dijital hayata adım attı!

Hakkari’de ilk defa dijital röntgen cihazı düzenlenen törenle hizmete girdi. Açılışta böbrek hastası olan 2 çocuğu için yardım isteyen anneye Vali Kalkan yardım sözü verdi.

Hakkari dijital hayata adım attı!

Hakkari Devlet Hastanesi’nde düzenlenen dijital röntgen cihazı açılış törenine Hakkari Valisi Necmettin Kalkan, Kamu Hastaneleri Birliği Başkanı Dr. Hakan Türk, Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesinde gelen dekan ve dekan yardımcıları ile daire amirleri katıldı.

Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Ayhan Sönmez, dijital röntgen hakkında detaylı bilgiler verdi. Sönmez, “Röntgen filmini artık kasete koyup beklemek yok. 5-10 saniye içinde sisteme görüntüsü düşüyor. Bir ikincisi diyelim film olmadı diye hastayı tekrar çağırmaya gerek yok. Anında bakıp ikinci filmi çekebiliyoruz. Bir üçüncüsü de personeli de büyük bir yükten kurtarıyor. Sağlık Bakanlığının uygulamaya soktuğu 2014 dijital hayata bizde adım atmaya başladık” şeklinde konuştu. Açılışı yapan Hakkari Valisi Necmettin Kalkan ise, Hakkari’de dijital röntgeni hizmete açmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirtti. Vali Kalkan, “Dijital röntgenin açılışından yanı sıra en önemlisi Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesinin değerli Dekanı Şükrü Hatun ve Dekan Yardımcıları Füsun Yıldız, İlhan Tarkun Hakkari’de bulunuyorlar. Bir gün boyunca hastanede poliklinik hizmete verecekler. Ayrıca hastanede görev yapan hekimlere kendi branşları ile ilgili tecrübe paylaşımında bulunacaklar. Kocaeli ile başlattığımız ilişkileri önümüzdeki günlerde diğer üniversitelerle devam etmesini arzu ediyorum. Sağlık Müdürlüğüne bu konuda talimat verdim. İnşallah bundan sonra her ay bir üniversitemizin Tıp Fakültesini Hakkari’de görmek suretiyle Hakkarili hastalarımıza akademik düzeyde bir hizmet vermeyi hedefliyoruz. Kocaeli ilinde Hakkari’ye gönüllü gelen hocalarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Şükrü Hatun, dekan yardımcısı arkadaşları ile birlikte Hakkari Valisi Necmettin Kalkan’ı ziyaret etmeye geldiklerini belirtti. Hatun, “Buraya Vali Kalkan’ı ziyarete ve burada Hakkari’ye nasıl katkıda bulunuruz diye geldik. Hastaneyi iyi gördük çok düzenli bir hastanedir. Yarın Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi ile Hakkari Devlet Hastanesi Kamu Hastaneleri Birliği ile bir işbirliği protokol imzalayacağız. Radyoloji, Hipotiz Cerrahi bölümündeki doktorlarla telefon ve onlayn ile hastaların durumunu gözden geçireceğiz. Birde kendi branşım olan şeker hastalığı branşında Hakkarili çocukları İzmit’teki Diyabet Kampına gelmelerini sağlayacağız. Bizde buraya gönül katkımızı sunmaya geldik” dedi.

9 ÇOCUK ANNESİ VALİDEN YARDIM İSTEDİ

Açılış sonrası Hakkari Valisi Necmettin Kalkan ile hastane salonunda karşılaşan 9 çocuk annesi ve iki çocuğu böbrek hastası olan Nahile Akboğa, ellerini açıp Vali Kalkan’a Kürtçe olarak, “Ne olur bana bir çare bul fakiriz durumumuz iyi değil. İki çocuğum böbrek hastası ve diyalize bağlı yaşam mücadelesi veriyor. Sana kurban olayım bana yardım et bu çocuklara tek başıma bakamıyorum. Artık rezil oldum. Senin ocağına düştüm Allah rızası için yardım et. Yüzüne gözüne kurban olayım” diye yardım istedi. Hakkari Valisi Necmettin Kalkan ise gereğinin yapılacağını söyledi. Daha sonra Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Şükrü Hatun, çocuk servisinde bulunan çocukları tek tek muayene etti. Kocaeli'de gelen doktorların muayenelerini yarında sürdürecekleri belirtildi.

Güncelleme Tarihi: 14 Nisan 2014, 11:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER