Van Gölü'nde ilginç tedavi

Hakkâri’de otomobilin çarpması sonucu bacağı kırılan ve tedavi için getirildiği Bitlis'te bir dizi ameliyat geçiren yavru sokak köpeğine, kaslarının güçlenmesi ve yürüyebilmesi amacıyla Van Gölü kıyısında fizik tedavi uygulanıyor.

Van Gölü'nde ilginç tedavi

Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) Temsilcisi Dr. Damla Şahin, yaptığı açıklamada, Hakkâri’de yaklaşık bir ay önce otomobilin çarptığı 6 aylık sokak köpeğinin tedavi amacıyla Bitlis'teki Tatvan Belediyesi Sokak Hayvanları Kısırlaştırma ve Rehabilitasyon Merkezine getirildiğini söyledi. Bacağında ve kalçasında kırıklar bulunan yavru köpeğin bir dizi ameliyat geçirdiğini anlatan Şahin, bu ameliyatların ardından köpeğe Van Gölü'nün Tatvan sahilinde fizik tedavi uygulamaya başladıklarını belirtti.

 

"TEDAVİ YÜRÜYENE KADAR DEVAM EDECEK"

Yavru köpeği yeniden sağlığına kavuşturmak için medikal tedavi de uyguladıklarını ifade eden Şahin, "Köpekte kazadan dolayı fiziksel bir engel oluştu. Kasları iyice güçlenip ayakta durmaya ve yürümeye başlayana kadar tedavisi ve yüzme seansları devam edecek" dedi. Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Mehmet Çiftsüren ise suyun fizik tedavide kullanılabilen bir araç olduğunu belirterek, suyun kaldırma kuvvetinden faydalanılarak yorgun kasların ve çalışmayan kasların daha rahat şekilde çalıştırılabileceğini vurguladı.

Güncelleme Tarihi: 28 Ağustos 2016, 19:52
YORUM EKLE