YYÜ'den dev sağlık hamlesi

Son yıllarda hem akademik anlamda hem de üniversite bünyesinde sağlık alanında ilkleri gerçekleştiren Van YYÜ, ara verdikleri önemli merkezle birlikte yeni merkezler için de kolları sıvadı. Böbrek nakil merkezi verilen bir aranın ardından yeniden hizmete dönerken Rektör Prof. Dr. Peyami Battal, yeni iki önemli merkez için de çalışma müjdesi verdi.

YYÜ'den dev sağlık hamlesi

Son yıllarda sağlık alanında önemli işler yapan YYÜ bir kez daha kolları sıvadı. Hem akademik anlamda hem de üniversite kent işbirliği noktasında Van’da önemli işler yapan Prof. Dr. Peyami Battal rektörlüğündeki üniversite sağlık alanında da önemli adımlar için çalışmalarını sürdürüyor. Bu anlamda Battal’dan kent için 3 önemli müjde geldi.

 

Van YYÜ son yıllarda nakil ve bir çok sağlık hizmetinde Türkiye’de adından söz ettirecek hizmetlere imza attı. Van YYÜ Dursun Odabaşı Tıp Merkezi bünyesinde yapılan nakiller ve Türkiye’deki sayılı operasyonlar ile dikkatleri üzerine çeken YYÜ, bu noktada böbrek naklinde de çalışmalarını sürdürmüş ve ilgi odağı olmuştu. Son dönemlerde yaşanan gelişmelerden olumsuz etkilenen bu hizmetler bir süreliğine dondurulurken YYÜ kısa sürede açığı kapatıp böbrek nakil merkezini yeniden hizmete açtı. Hem ülke genelinden hem de yurtdışından hastaların da önemli sağlık duraklarından birisi haline gelen YYÜ, bu çıkışını sürdürmeyi amaçlarken üniversiteye prestij kazandıracak iki birimin daha müjdesini verdi. Battal, Van’da böbrek nakil merkezine ek olarak yine Türkiye’de dikkat çekecek iki birimin daha müjdesini paylaştı. Balla, Van’da karaciğer nakli ve tüp bebek merkezinin kurulması için de çalışmalar yapıldığını paylaşırken Van’ın sağlık turizmi anlamında da önemli bir noktaya gelmesinin de startını vermiş oldu.

 

BU BİRİM ÇOK HAYAT KURTARACAK!

Üniversitenin yeni birimleri ile ilgili açıklamalarda bulunan Van YYÜ Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, teknik nedenlerden dolayı ara verilen böbrek nakil merkezinin yeniden hizmete açıldığını ifade etti. Böbrek hastalarının uygun donör bulması durumunda nakil işlemlerini gerçekleştireceklerini dile getiren Rektör Battal, “Bazı teknik nedenlerden dolayı böbrek nakli ameliyatlarına ara vermiştik. Artık her şey yolunda ve başladık. Şu an bir börek vericisi bulunduğu anda börek nakli yapabilecek altyapımız hazır. Eğer hastalarımızdan donör bulan varsa bunu bize bildirsinler. Onun artık böbrek naklini yapabiliriz” dedi.

 

“KARACİĞER NAKLİ ALTYAPIMIZ TAMAM”

Karaciğer nakil merkezi için altyapılarının da tamamlandığını söyleyen Battal, “Karaciğer nakil merkezi için çalışma başladık. Konuyla ilgili müracaatlarımızı da yapıyoruz. Onu da çok kısa sürede başlatacağız” ifadelerini kullandı.

 

“TÜP BEBEK NAKLİMİZİ DE BURADA BAŞLATACAĞIZ”

YYÜ Dursun Odabaşı Tıp Merkezinde tüp bebek nakil merkezi çalışmalarına başladıklarını açıklayan Battal, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bir diğer haberimiz ise tüp bebek naklimizi de burada başlatacağız. Dolaysıyla buradan bütün vatandaşlarımıza börek naklini rahatlıkla yapacağımızı, altyapımızda zaten sorun yoktu, teknik bazı durumlar da çözülmüş oldu. Zaten donör bulan bütün hastalarımızı bekliyoruz.”

 

“ALTYAPI İLE İLGİLİ BİR SIKINTI KALMADI”

Karaciğer nakli ile ilgili altyapı konusunda bir sorunlarının kalmadığını dile getiren Dursun Odabaşı Tıp Merkezi Başhekimi Prof. Dr. Cengiz Demir ise “Karaciğer nakli konusunda 2 hekim arkadaşımız, Avrupa’nın en büyük trans merkezlerinden biri olan Malatya’daki transplantasyon merkezinde uzun süre becerilerini artırdılar. Şu anda arkadaşlarımız buraya geldiler. Altyapı ile ilgili de bir sıkıntı kalmadı. Sağlık Bakanlığı nezdinde resmi başvurumuzu da yaptık. Onunla ilgili gerekli izinler verildikten sonra başlayacağız” diye konuştu.

 

“TÜRKİYE’DE 60 BİN KRONİK BÖBREK YETMEZLİĞİ HASTASI VAR”

Van YYÜ Organ Nakli Merkez Müdürü Prof. Dr. Özgür Kemik de teknik nedenlerden dolayı bir süre hizmet veremeyen böbrek nakil merkezinin yeniden hizmet vermeye başladığını duyurdu. Kemik, şunları kaydetti: “Organ nakli merkezimiz 2014 yılının sonlarına doğru bakanlık izinleri alındıktan sonra açılıp faaliyet göstermiştir. Süre içerisinde 16 böbrek nakli, merkezimizde gerçekleşti. Bunlardan 11’i canlı vericili, 5’i ise kadavra nakli olarak gerçekleştirildi. Teknik nedenlerden dolayı bir müddet faaliyet gösteremedik. Şu an halihazırda var olan merkezimizde tekrar bölge halkına hizmet vermeyi amaçlıyoruz. Türkiye’de yaklaşık olarak 60 bin kronik böbrek yetmezliği hastası bulunmaktadır. Bunlardan 25 bin tanesi organ nakil sırası beklemektedir. Bölgemizde de kronik böbrek yetmezliği hasta sayısı oldukça fazladır. Merkezimizin tekrardan faaliyete geçtiğini ve halihazırda bütün hazırlıklarımızı tamamladığımızı bölge halkına duyuruyoruz.”

Güncelleme Tarihi: 17 Şubat 2018, 08:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER