AK Parti'de aday adaylarının büyük bölümü elendi!

AK Parti'de tüm Türkiye'de mülakatlar tamamlanırken Van'ın da 118 aday adayının bulunduğu isimlerin büyük bölümü üst komisyon öncesi elendi.

AK Parti'de aday adaylarının büyük bölümü elendi!

AK Parti’den milletvekilliği aday adaylığı için başvuran 6 bine yakın isimden 4’te 3’ü, bir haftadır süren mülakatlarda elendi.

AK Parti’den milletvekilliği için başvuran 6 bine yakın aday adayının 4’te 3’ü, bir haftadır süren mülakatlarda elendi. Van'ın da 118 aday adayının bulunduğu mülakatlarda bu isimlerin de önemli bir kısmının bir üst komisyondan önce elendiği belirtiliyor.

Bugün toplanacak 4 ara komisyon da kalanları değerlendirip, 3’te 1’ini daha eleyecek. Bu eleme süreçlerinin ardından aday listeleriyle ilgili son kararı Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığındaki üst komisyon verecek.  Ak Parti’den milletvekilliği aday adaylığı için başvuran 6223 kişiden, mevcut ve eski milletvekilleri ile parti kurucuları ve teşkilat yöneticisi olanlar dışındaki 6 bine yakını önce temayül yoklamasından geçti, ardından 12 komisyon tarafından mülakata alındı. Bir haftadır süren mülakatlara ilişkin Hürriyet’e bilgi veren bir AK Parti yöneticisi, “Temayüle katılanların tamamına yakınını mülakata çağırdık. Yüz yüze yapılan bu görüşmelerle aday adayı sayısı 1500-1600’e düşürüldü” dedi.

İKİNCİ ELEME BAŞLIYOR

Bu elemeyi aşanlar da yarın toplanacak 4 ara komisyonda değerlendirmeye alınacak. Genel Başkan Yardımcıları Mehmet Ali Şahin, Süleyman Soylu ve Mustafa Şentop ile Genel Sekreter Haluk İpek başkanlığında, diğer genel başkan yardımcılarının da katılımıyla 3’er kişiden oluşacak bu 4 ara komisyon da aday adaylarının 3’te birini daha eleyerek, sayıyı her ilin milletvekili sayısının 2 katına indirecek. Bütün bu elemeleri aşan yaklaşık 1100-1200 aday adayı son olarak 23 Mart’ta işbaşı yapması planlanan, Davutoğlu başkanlığındaki üst komisyonda değerlendirilecek. 

Güncelleme Tarihi: 16 Mart 2015, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER