AK Parti'nin oyları hangi partiye gidecek?

Adil Gür, bu seçimlerde en yük çıkışı BDP'nin yapacağını fakat AK Parti'den ayrılan oyların ise sadece bir partiye gitmeyeceğini açıkladı.

AK Parti'nin oyları hangi partiye gidecek?

Yerel seçimlere haftalar kala, kamuoyu araştırmaları yapan şirketlerden gelen sonuçlar da dikkat çekiyor. Yıllar önce sadece bir ya da iki şirketin anket sonuçları, neredeyse gerçeğe yakın sonuçlarla seçim tahmini yaparken, bugün çok sayıda araştırma şirketi var. Her birinin, siyasi olarak bir partiye yakın olduğu iddia ediliyor. Amerika'nın Sesi de bu nedenle bu şirketlerle ayrı ayrı konuşarak yorumları sizlerle paylaşmaya devam ediyor.


AK PARTİ'NİN OYLARI NEREYE GİDECEK?

Gür, 12 Haziran genel seçimlerine göre Adalet ve Kalkınma Partisi'nin 3-4 puan daha aşağıda olduğunu, ama muhalefet oylarında ciddi bir değişiklik olmadığını belirtiyor. Adalet ve Kalkınma Partisi'nden giden oyların bir bölümü BDP, diğer bir bölümünün ise Saadet Partisi, Demokrat Parti, BBP ve DSP gibi partilere dağıldığını gözlemlediklerini ifade ediyor. Buna karşılık MHP'nin Anadolu'da oyunu arttırdığı, ancak İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerde, düşük profilli adaylar göstererek, oylarını parti dışındaki adaylar arasında paylaştırdığını iddia ediliyor.

Güncelleme Tarihi: 23 Şubat 2014, 14:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER