Hangi partinin oy oranı kaç? İşte son seçim anketi!

Türkiye'nin AB krizi, referandum süreci, başkanlık sistemini konuştuğu şu sıralar anket şirketleri ardı ardına seçmenin kapısını çalıyor. Özellikle başkanlığa dair anketlerin üst üste yapıldığı şu süreçte bir araştırma şirketi daha seçim için yaptığı çalışmanın detaylarını paylaştı.

Hangi partinin oy oranı kaç? İşte son seçim anketi!

En son referandum anketi sonuçlarına göre AK Parti'nin yeni anayasa teklifine destek verenlerin oranı yüzde 74.3. Anket sonuçlarına göre AK Parti'nin en son oy oranı ise yüzde 52.4.

Varyans Araştırma 12 ilde 2 bin 500 kişiyle yaptığı referandum ve yeni anayasa anketinin sonuçlarını açıkladı. Varyans referandum anketi sonuçlarına göre, AK Parti'nin hazırladığı yeni anayasa paketine destek yüzde 74.3.

PARTİLERİN EN SON OY ORANLARI

Anketin ikinci bölümünde ise Meclis'teki partilerin en son oy oranları verildi. Anket sonuçlarına göre, AK Parti'nin oy oranı yüzde 52,4 olurken, CHP'nin oy oranı yüzde 27,1, MHP'nin oy oranı se yüzde 10,4 olarak belinlendi. Anket sonuçlarına göre HDP yüzde 7.8 oy oranıyla baraj altı durumda.

ANAYASA PAKETİ REFERANDUMA GİDERSE...

Varyans Araştırma Şirketi'nin yaptığı bir anket, halkın yüzde 74,3'ünün yeni anayasa paketine destek verdiğini, AK Parti ile MHP'nin üzerinde mutabık kaldığı Cumhurbaşkanlığı sisteminin referanduma götürülmesi durumunda ise yüzde 55,2'sinin 'evet' diyeceğini gösterdi.

Ankette 'Sizce yeni bir anayasaya ihtiyaç var mıdır?' sorusuna katılımcıların farklı siyasi görüşe sahip olmalarına rağmen, genel olarak aynı düşündüğü dikkati çekti. Yeni bir anayasaya ihtiyaç olduğu noktasında en büyük destek AK Parti seçmeninden geldi. CHP seçmeninde ise karşı görüşler yoğunlukta. Buna göre "Sizce yeni bir anayasaya ihtiyaç var mıdır?' sorusuna katılımcıların yüzde 74,3'ü 'Evet ihtiyaç vardır', yüzde 19,5'i 'Hayır ihtiyaç yoktur', yüzde 6,1'i ise 'Fikrim yok' yanıtını verdi.

DARBE KALKIŞMASINDAN SONRA ARTIŞ

Anket sonuçlarına göre yeni Cumhurbaşkanlığı sistemine geçilmesiyle ilgili özellikle 15 Temmuz darbe girişiminden sonra kamuoyunun desteğinin giderek arttığı görülüyor. Sonuçlara göre AK Parti ve MHP tabanın yeni Cumhurbaşkanlığı sistemine destek verdiği dikkat çeken araştırmada, CHP'nin karşı çıktığı görülüyor. Buna göre 'Yeni Cumhurbaşkanlığı sistemine geçilip geçilmeyeceği referanduma götürülürse, ne yönde oy kullanırsınız?' sorusunu katılımcıların yüzde 55,2 'Evet', yüzde 44,8'i ise 'Hayır' diye cevapladı.

AK PARTİ ZİRVEDE

'Bugün bir genel seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?' sorusuna ise katılımcıların verdiği yanıtlara göre, AK Parti'nin 1 Kasım 2015 Milletvekili Seçimleri'nde aldığı oy oranının üzerine çıktığı dikkati çekiyor. 7 Haziran Seçimleri'nden bu yana HDP'nin de sürekli oy kaybettiği ve bu oyları telafi edemediği gözleniyor. Sonuçlar, HDP barajın altında kaldığını gösteriyor.

Buna göre katılımcıların bugün seçim olması halinde tercih edecekleri parti ve oy oranları şöyle:

Yüzde 52,4 AK Parti, yüzde 27,1 CHP, yüzde 10,4 MHP, yüzde 7,8'i HDP.

Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2016, 12:18
YORUM EKLE