HDP’nin Van Büyükşehir adayları projelerini açıkladı!

31 Mart seçimlerine 1 aydan kısa bir süre kalırken Van Büyükşehir Belediyesi adayları arasında projelerini ilk açıklayan taraf HDP’li adaylar oldu. HDP tarafından eş başkan adayları olarak ilan edilen Bedia Özgökçe ve Mustafa Avcı, uzun süredir çalışmalarını yaptıkları projeleri kamuoyuna duyurdu.

HDP’nin Van Büyükşehir adayları projelerini açıkladı!

ŞEHRİVAN HABER: HAMİT KARAKUŞ/HAKİM İNALÖZ- Türkiye’nin dört gözle beklediği 31 Mart seçimleri geri sayım sürerken, adaylar seçim çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor. Bir taraftan seçmenle buluşan belediye başkan adayları bir taraftan da kazanmaları halinde kente yapacakları çalışmaları anlatıyor. Bu anlamda tüm adayların aralıksız hazırlığı sürerken ilk proje lansmanı HDP tarafından yapıldı. HDP’nin Van Büyükşehir Belediyesi adayları Bedia Özgökçe ve Mustafa Avcı düzenledikleri bir toplantı ile Van’da yapacakları hizmetleri anlattı. İlk sıraya Van’ın ulaşım sorununu koyan HDP’nin başkan adayları, bu anlamda ulaşım master planı oluşturulması hususunu özellikle vurguladı. Adayların başlıklar halinde kamuoyuna duyurdukları projeler arasında çevre yolunun bitmesi, demiryolu hattı, Beşyol’da trafiğin yeniden düzenlenmesi, kültürel etkinlik ve projeler gibi bir çok konu yer aldı. Birbirinden önemli projelerin tek tek anlatan Özgökçe projlelerini açıkladıktan sonra ise şu ifadelere yer verdi: “Böyle zenginliğe sahip bir kent, ciddi bir ayrıcalık sunan ve bize miras bırakan bir konumda yer alıyor. Van güneşin kenti olarak adlandırılıyor. Bize düşen bu kentin sahiplenmek ve korumaktır. Biz bu emaneti böylesi bir vizyonla yönetmek istiyoruz. Sonuç olarak Van hepimizin.”

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan Adayları Bedia Özgökçe ve Mustafa Avcı, 31 Mart yerel seçimlerini kazanmaları halinde hayata geçirecekleri yeni projelerini kamuoyuyla paylaştı. Bir otelde organize edilen Proje Tanıtım Toplantısına HDP Van İl Eş Başkanları Yadişen Karabulak, Ümit Dede, DBP Van İl Eş Başkanları Ayla Tarhan, Ökkeş Kava, Van Milletvekilleri Tayip Temel, Murat Sarısaç, Van Büyükşehir Belediye Eş Başkan Adayları Bedia Özgökçe Ertan, Mustafa Avcı, İlçe Belediye Eş Başkanları ve basın mensupları katıldı.

DEDE: BU ŞEHRİN SORUNLARINI ÇÖZMEK İÇİN HAZIRIZ

İlk olarak söz alan HDP Van İl Eş Başkanı Ümit Dede, 31 Mart seçimlerinin yukarıda söz ettiği nedenlerden dolayı Türkiye halkları açısından demokrasi ve yerinden yönetim mücadelesi için büyük bir dönüşü başlatacağını vurgulayan Dede, “Bizler HDP’yiz ve HDP olarak bu yola inançla çıktık. Bu anlayışla yola çıktık ve bu anlayışla şehrimizin yönetimini, kayyumlardan alarak yeniden Van halkının iradesini esas alacağız. Bu şehrin sorunlarını çözmek için hazırız.” diye konuştu.

ÖZGÖKÇE: “VAN HEPİMİZİN” DİYEREK BAŞLADI

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Van Büyükşehir Belediyesi Eş başkan Adayları Bedia Özgökçe Ertan ve Mustafa Avcı, 31 Mart yerel seçimlerinden sonra Van’da hayata geçireceklerini projeleri slayt eşliğinde kamuoyu ile paylaştı. Projelerin açıklandığı toplantıda konuşan Van Büyükşehir Belediye Eşbaşkan Adayı Bedia Özgökçe Ertan ilk olarak şunları söyledi: “Böyle zenginliğe sahip bir kent, ciddi bir ayrıcalık sunan ve bize miras bırakan bir konumda yer alıyor. Van güneşin kenti olarak adlandırılıyor. Bize düşen bu kentin sahiplenmek ve korumaktır. Biz bu emaneti böylesi bir vizyonla yönetmek istiyoruz. Sonuç olarak Van hepimizin.”

HDP’Lİ İSİMLERİN İLK İŞİ ULAŞIM!

HDP Büyükşehir Belediyesi Eş Başkan Adayı Bedia Özgökçe Ertan ile Mustafa Avcı açıkladıkları projelerin sadece birinci etabı olduğu, ileri zaman diliminde farklı projeleri açıklayacaklarını dile getirdi. Yaptıkları gerçekleştirecekleri projeleri slayt eşliğinde anlatan HDP Van Büyükşehir Belediye Eş Başkan adaylar Özgökçe ve Avcı, kenttin en büyük problemi olan ulaşım sorunun üzerinde durdu. Kentte yıllardır yaşanan ulaşım sorunu nasıl çözecekleri tek tek anlattı. Projeler arasında dikkat çeken proje ise, Beşyol Meydan’ında uluşan trafik sorunu ile ilgili oldu.

ULAŞIM MASTER PLANI YAPILACAK!

Bedia Özgökçe Ertan, kentin en büyük soruları arasında yer alan ulaşım, trafik, taşıma ve toplu ulaşım sorunları olduğunu ifade etti. Özgökçe, “İki dönem boyunca belediyelerimizin çözmek için büyük uğraşlar verdiği bu sorunların çözümü için bizler üreten bir anlayışla bu sorunları en aza indirmenin çabası içerisinde olacağımızı söylüyoruz. Dünya'nın gelişmiş tüm ülkeleri ve kentlerinde bu sorunun tek çözümü kentin ulaşım master planlarını yapmaktır. Bunu yapmadığınız sürece bu sorunların çözümü de olmayacaktır. Bu nedenle belediyemiz döneminde hazırlıkları yapılan ancak kayyumun çalışmalarına son verdiği Ulaşım Master Planı'nı mutluk suretle hazırlayarak şehir ulaşımını uzun yıllar boyunca rahatlatacak bir formülasyona ulaştıracağız. Bunu yaparken kentin tüm dinamikleri ile tartışarak bilimsel ve çağımıza uygun bir yöntemi devreye alacağız.” Dedi.

BEŞYOL’DA ULAŞIM YERALTINA İNDİRİLECEK

Mustafa Avcı, Kent trafiğini rahatlamak gerektiğini ve Beşyol Meydan projesi ile bu çözmek istedikleri dile getirdi. Avcı, “Kent trafiğinin en yoğun yaşandığı yerlerden biri olan Cumhuriyet Caddesi'ni ve Beşyol Kavşağı’nı hem trafikten arındırma hem de kenti gerçek bir meydana kavuşturmak için tüm fizibilite çalışmalarımızı tamamladık. Bu alanda trafiğin yeraltına indirilmesi, Beşyol Meydanı’nın yayalaştırılması, kentin gerçek meydanına kavuşması sağlanacak ve proje bileşenleri arasında yerel esnaflarla hareket edilerek olası mağduriyetlerin önüne geçilecektir. Bu öncelikli projelerimiz arasında yer alacaktır. Çalışmanın içerisinde yeraltı otoparkı da yer almaktadır.” diye ifade etti.

İSKELE’DEN HAVALİMANINA KADAR NOSTALJİK DEMİRYOLU HATTI

Çevreyoluyla ilgili konuşan Özgökçe Ertan, ayrıca Van’da demiryolu hattını artıracaklarını belirtti. Özgökçe Ertan, “Çevreyolu 2016 yılında hükümet tarafından açılacağı duyuruldu. 3 etkenden dolayı Van’da ulaşım sorunu meydana geliyor. Bizim bu konuda çalışmalarımız olacak. Bağlantı yolları ve alternatif yolları hayata geçireceğiz. Tahran’dan gelen demiryolu hattı var. Ulaşım sorununa bulduğumuz çözümlerden bir tanesi bu hattan faydalanmaktır. Bu hattın bannio hattına dönüştürülmesi adına projelerimizi yaptık. Bu hatta yeni bir hatta daha ekleyerek, mevcut ulaşıma alternatifi hayata geçirmeyi planlıyoruz. İskele’den havalimanına kadar nostaljik bir demir yolu hattını da hayata geçirmek için çalışmalarımız devam ediyor.” İfadelerini kullandı.

YENİ OTOPARK ALANLARI OLUŞACAK, PARKOMAT SİSTEMİ GÖZDEN GEÇİRİLECEK!

Şehir merkezinde yol kenarlarına park etme, trafik yoğunluğunu arttıran en önemli sorunların başında yer aldığını ifade eden Avcı, “Bu sorunu önemli ölçüde çözüme kavuşturacağız. Biliyorsunuz bunun için daha önceki yönetimimizin projelerinden olan çok katlı otoparkı bitirmiş ancak kayyum yönetimi otoparkı AVM'ye çevirmişti. Milyonlarca TL harcanarak yapılan ve kentin bu kadar trafik yoğunluğu yaşadığı bir dönemde otoparkı yıkarak AVM yapılmasıyla ilgili tüm detaylar seçimden hemen sonra halkımızla paylaşılacaktır. Çok katlı otoparka alternatif olarak getirilen Parkomat sistemi ise merkezde trafiği rahatlatmak yerine içinden çıkılmaz hale getirmiş buna ek olarak halkımız sistemi işleten işletmeciyle kendi şehrinde borçlandırılmıştır. Seçildiğimiz ilk gün Parkomat sistemini gözden geçirerek halkımızın yararına bir karar verilecektir. Bu kapsamda kentteki otopark sorunun çözümü için başta mekanik otoparklar olmak üzere çözüm önerileri hayata geçirilecektir.” dedi.

OTOBÜS SAYILARI ARTACAK, RİNG SİSTEMİ KURULACAK!

Kentte vatandaşların toplu taşımaya teşvik edeceklerini ifade eden Özgökçe, “Ancak halkın sefer aralığı uzun, sıkışık otobüslerde yolculuk etmeyi göze alarak toplu taşımayı tercih etmesini beklemek yanlış olur. Dönemimizde bu yönde çalışmalar yapılmış ve belediye bünyesine 59 adet yeni otobüs alınmıştı. Yeni otobüs alımlarıyla sefer sayıları arttırılacak, ring sisteminin devreye alınması için çalışma başlatılacaktır.” dedi.

EDREMİT-ÜNİVERSİTE ARASI DENİZ ULAŞIMI PLANLANIYOR!

Kentin trafiği yanı sıra toplu taşıma için deniz ulaşımına önem vereceklerini ifade eden Avcı,

“Kentimizin trafiğini rahatlatmak ve toplu taşıma için deniz ulaşımını kullanmak için önceki belediye yönetimimizde Edremit-Üniversite hattında ulaşım sağlanması için satın aldığımız 2 deniz otobüsü, Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörlüğü’nün üniversitede yapılacak durağa müsaade etmemesi sonucu uygulanamayan taşıma, yeni dönemde yeni duraklar da eklenerek uygulanacaktır.” diye konuştu.

OTOGAR DA GÜNDEMDE!

Önceki dönem otogar projesini tamamladıklarını ve yapımına başlayacaklarının altını çizen Avcı, “Kentimizin mutlak ihtiyaçlarından olan Van Şehirlerarası Terminal Uygulama Projesi bizim dönemimizde tamamlanmış olup, yapımına başlanacaktır. Bilindiği üzere otobüs terminalleri çevre yolu üzerinde yapılır. Çevre yolları da her yerde uygulandığı gibi merkezi hükümet tarafından yapılmaktadır. Merkezi hükümet tarafından yapılmayan Van Çevre Yolu çalışmalarına, Otobüs Terminali Projemizin uygulanması açısından başlanmaz ise projemizi başka bir alanda uygulayacağız.” dedi.

KÜLTÜREL ve SANATSAL ETKİNLİKLER

Kültürel ve sanatsal etkinliklere önemine değinen Avcı, “Önceki dönemimizde kültürel ve sanatsal etkinliklerimizi gerçekleştirdiğimiz Nuda Kültür Merkezi'nin ismi değiştirilerek "Van Büyükşehir Belediyesi Kültür Merkezi" yapılmıştı. Üretimin tamamen durduğu merkezin en önemli faaliyeti ise bölge kültürünü yansıtmayan Mehteran Takımı'nı kurmak oldu. Yeniden hizmet verecek olan Nuda Kültür Merkezi, Van halkının kültür sanat ihtiyacının giderilmesine, şehrin sosyal yapısının geliştirilmesine dönük olarak ücretsiz eğitim çalışmalarına başlayacaktır. Müzik, tiyatro, sinema, halkoyunları, fotoğrafçılık, heykel, resim ve dil edebiyat alanlarında yürütülen çalışmalarda, öncelikle bu alanda yetenekli çocuk ve gençlerin yeteneklerinin açığa çıkarılması yönünde çalışmalar yapılacaktır.” dedi.

BOL BOL FESTİVAL ÖNGÖRÜLÜYOR!

Önceki dönemde olduğu gibi her yıl yaptıkları festivallere devam edeceklerini dile getiren Avcı, “Çok dilli, çok kültürlü ve tüm halkımıza hitap edecek sanatçıları halkımızla buluşturacağız. Sanatın yaşaması için, şehrimizin kültürel özelliklerini yansıtacak şekilde Van Gölü Kültür Sanat Festivali gerçekleştireceğiz. Ayrıca çok sayıda kültüre ve medeniyete ev sahipliği yapan şehrimizin turizm potansiyeli çok yüksektir. Son dönemde ortaya çıkan hareketlilikle bir yıl içinde kentimize gelen turist sayısı 1 milyon sınırını aşmıştır. Başta İran, Irak, Azerbaycan olmak üzere çevre ülkelerden gelen turist sayısını arttırmak, gelen turistlerin ülke çeşitliliğini çoğaltmak, turistlerin kentimize daha fazla döviz bırakmasını sağlamak amacıyla çalışmalar başlatacağız. Arkeoloji, kültür, tarih, kış turizmi, dağ turizmi, gezi turizmi, deniz turizmi, doğa turizmi, tarihi ipek yolu, inanç turizmi, yayla turizmi, kongre turizmi bu noktada hareket noktalarımız olacaktır. Kültür varlıklarımız asıllarına sadık kalınarak onarılacak, ziyaretçilerin vakit geçirebilecekleri sosyal alanlar oluşturulacaktır. 5 yılın sonunda Van’a bir yıl içinde gelen turist sayısını 3 milyona çıkaracağız.” diye ifade etti.

VAN’A DENGBÊJ MÜZESİ

"Dengbejlik" geleneğini yaşatabilmek adına Dengbêj Müzesi kuracaklarını ifade eden Özgökçe, Kürt halkının yaşam biçimini, gelenek göreneklerini yansıtan ve Kürt kültüründe önemli bir yere sahip olan "Dengbejlik" geleneğini yaşatabilmek adına Belediyemiz bünyesinde birçok faaliyet yapıldı. Bu faaliyetleri en güçlü biçimde destekleyecek ve belediyemiz bünyesinde tüm arşiv-destanların toplandığı bir Dengbêj Müzesi kurulacaktır.” dedi.

KENT KÜTÜPHANESİ KURULACAK!

Kentte kütüphane eksikliğini gidermek adına kent kütüphanesi yapacaklarını dile getiren Avcı, “Kent merkezimizde yaşanan kütüphane eksikliğini gidermek için belediyemiz bünyesinde kentimizdeki yurttaşların ihtiyaçlarını karşılayacak ve her dilden yayının olacağı bir Kent Kütüphanesi kuracağız.” Dedi.

ŞEHİR TİYATROSU VE KENT ORKESTRASI

Van’da yaşayan müzisyen ve sanatçılarından oluşan bir orkestra kuracaklarını ifade eden Özgökçe, “Bu orkestra kentin müzikal anlamdaki yüzü olacak. Ortadoğu ve serhat yöresine ait hem anonim (Dengbêji) hem de kaybolmaya yüz tutmuş şarkıları tekrar kazandırıp halkla buluşturacağız. Şehir Tiyatroları ve Kent Orkestrası ile gelecek nesillere aktarım yapılarak bu alanda yetiştirilmelerini sağlayacağız.” diye konuştu.

HER İLÇEYE PARASIZ KREŞ

Önceki dönem kurulan Perperok Çocuk Kreşi'nin adı değiştirildiğini ifade eden Özgökçe, "Van Büyükşehir Belediyesi kreş ve gündüz bakımevi" yapıldı. Daha önce Kürtçe eğitimlerin verildiği kreşte Kürtçe eğitim tamamen kaldırıldı ve kreş paralı hale getirildi. Bizler anadilde ve ücretsiz eğitimi baz alarak her ilçeye kreş açacağız.” dedi.

HALK PLAJI VE DENİZ TURİZMİ

Halkın Van Denizi ile buluşmasını kolaylaştıracaklarını ve ücretsiz halk plajları yapacaklarını dile getiren Avcı, “Yine Van’a gelen turistlerin en uğrak yeri olan Van Gölü sahilinde bulunmayan aile plajı Van’ın en büyük ihtiyaçların başında geliyor. Yaz ayında Van’a gelen turistler özellikle İranlı turistler Van Gölü için Van’a geldiklerini ancak aile plajı olmamasından şikâyetçi olduklarını dile getiriyor. Bu eksiklikten dolayı Van’ı sadece güzergâh olarak kullanan turistler ve ziyaretçiler aile plajlarının olduğu illere gidiyor. Bu eksikliğin giderilmesi için belediye olarak halk plajları yapımına başlayacağız.” dedi.

SEMT SAHALARI VE SPOR KOMPLEKSLERİ KURULACAK!

Semt sahaları ve spor komplekslerini yapacaklarını ifade eden Özgökçe, “Toplumun tüm kesimlerinin sportif aktivitelerden ücretsiz yararlanabileceği kapalı spor salonları ile semt sahaları açarak, gençlerimizin ve çocuklarımızın spor alanlarına ulaşmasını sağlayacağız. Sporda cinsiyetçi uygulamalara karşı kadın amatör spor kulüplerini destekleyeceğiz, ihtiyaç halinde kadın spor kompleksleri açacağız.” diye ifade etti.

SPOR TESİSLERİ OLUŞTURALACAK!

Her kesimin ücretsiz yararlanabileceği spor tesisleri yapacaklarını ifade eden Avcı, “Kentimizin büyük bir eksikliği olması dolayısıyla da cinsiyet, yaş ve sağlık durumuna bakılmaksızın özellikle gençlerin, kadınların ve çocukların rahatça spor yapabileceği ve ücretsiz yararlanabilecekleri mekânlar açacağız.” dedi

JİNKART UYGULAMASI BAŞLAYACAK!

Yeni bir ulaşım kartı hayata geçireceklerini dile getiren Özgökçe, “Kadınların, sosyal ve toplumsal hayata daha fazla katılabilmesi, kadınların ulaşım, spor, sanat, kültürel aktivitelerden ücretsiz veya indirimli yararlanabilmesi için Jin Kart/Kadın Kart uygulamasına geçeceğiz. Biliyorsunuz dönemimizde her perşembe günü Kadınlar için ücretsiz seyahat etme projesini hayata geçirmişti. Yine kadın şoförlerin kullandığı otobüslerimiz mevcuttu. Bu uygulama da kaldırdı. Bizler tekrar aynı uygulamalarımıza devam edeceğiz.” diye ifade etti.

KADIN SAĞLIK ve SOSYAL HİZMET MERKEZİ KURULACAK

Ücretsiz ve ulaşılabilir kadın sağlık merkezleri ve sosyal hizmet merkezleri kuracaklarını ifade eden Özgökçe, Kadın sağlığını cinsiyetlendiren ve sadece üreme sağlığı ile bir tutan anlayış yerine, toplumsal cinsiyet eşitliğini gözeten bütüncül sağlık anlayışını savunuyoruz. Ulaşılabilir, ücretsiz, anadilinde, nitelikli kadın sağlığı merkezlerini yerleşim alanlarında hep birlikte inşa edeceğiz.” Dedi.

KADIN DANIŞMA ve DAYANIŞMA MERKEZLERİ AÇILACAK

Yerel yönetim politika ve uygulamaları hayatı doğrudan etkilediğini ifade eden Özgökçe, “Evde, sokakta ne yaşadığımızdan hangi hizmetlerden ne kadar yararlanabildiğimize, mekânın planlanmasından ulaşım koşullarına, park, bahçe, yeşil alan oranından, sokağın ışıklandırılmasına, anadilde hizmetlere erişim hakkına kadar yani kaynakların kimler için nasıl kullanılacağına dair karar, politika ve uygulamalar yaşam biçimimizi şekillendirir.

Bu sebeple, hayatımızı ve yaşadığımız yeri biçimlendirebilmenin yolu, yerel yönetim politikalarını birlikte oluşturmaktan, söz ve karar süreçlerine dahil olabilmekten geçiyor. Katılımcı ve demokratik yerel yönetim anlayışını örgütlemek hayatımıza sahip çıkmanın, eşit ve özgür olmaya giden yolun olmazsa olmazlarındandır. Bu çerçevede tüm kadın örgütleri, sivil inisiyatifler, mahalle meclisleri ve belediye kadın meclisiyle birlikte oluşturacağımız Kadın Kurulları aracılığıyla ortak sorunlarımıza dayanışma ve örgütlenmeyle ortak çözümler üreteceğiz. Şiddete maruz kalan kadınların ihtiyaç duydukları her türlü desteğe hızla ulaşabilmeleri için Kadın Danışma ve Dayanışma Merkezleri açacağız.” dedi.

KADINLARA ÖZEL PROJE: KÖY JÎN/YAŞAMKÖY PROJESİ

Mevsimlik göçü engellemek, köylere geri dönüşü teşvik etmek ve köy-kır tarımsal üretimini geliştirmek hedefleriyle oluşturulan “Doğduğum Yerde Doymak İstiyorum” projesini yaygınlaştıracaklarını dile getiren Avcı, “Kentlerdeki ve kırsaldaki kamuya ait uygun tarımsal arazileri bu proje için tahsis edecek ve köylerin gerekli altyapı, üstyapı ve ulaşım kapasitesini geliştireceğiz. Bu kapsamda başarılı uygulamaları büyüterek yayacağız. Kentleri aşırı nüfus baskısından kurtarmak, kapitalizm ve savaş politikalarının yıkıma uğrattığı yaşamı yeniden canlandırmak amacıyla Köy Jîn/Yaşamköy adıyla köylere geri dönüş projeleri geliştireceğiz.” diye konuştu.

KENT ORMANI PROJESİ

Kent ve köy meydanlarının ağaçlandırılmasına hız vereceklerini, yeşil alanları artıracak kent ormanı gibi Vanlıların ihtiyacını esas alan düzenlemeler yapacaklarını dile getiren Özgökçe, “Tüm yerleşim birimlerinde o yerin ekolojik dokusuna uygun kent ormanları oluşturmak için çaba göstereceğiz. Bu çerçevede önceki dönem "Kent Ormanları" için belediyelerimizin başlattığı çalışmaları devam ettireceğiz. Erek Dağı’nda 50 bin büyük çam ağacı ekme ve bölgeyi ağaçlandırma çalışmasını; Bostaniçi-Kevenli-Kurubaş-Pembeci Mirza-Elmalı Köyü hattı boyunca genişleterek Van Kent Ormanı oluşturulacağız. Ayrıca 2014 yılında projelendirdiğimiz her ilçeye bir kent ormanı projemizi hayata geçireceğiz.” dedi.

TARIMSAL SULAMA TESİSLERİ

Çiftçilerin üretim süreçlerinde karşılaştıkları zorlukları kolaylaştırmak ve sulanabilir arazilerde göletlerle sulama imkânlarını arttıracaklarını ifade eden Avcı, “Sulama kanallarının temizliğini sağlayarak, kırsal alanlarda sosyal yaşamı canlandıracağız. Yeni ürünler yetiştirme gayretinde olan köylülerimize destek vereceğiz. Daha önce belediyemizin başlattığı kanal ve gölet yapımına ara vermeden devam edeceğiz. 13 ilçede kanal, havuz ve gölet temizleme çalışmalarını yaparak ve yeni tesisler açarak çiftçilerimize bu konuda destekler vereceğiz. Şehrimizin kırsal bölgelerinde tam 125 bin dekar sulanabilir arazimiz olmasına rağmen sulama yapamıyoruz. Devlet kurumları Van halkının sorunlarını yanıtsız bırakıyor. Vergisi sıfırlanmış ürünler karşısında emeğinin karşılığını dahi alamayan ve kente göç ettirilmek zorunda bırakılan köylülerimiz çaresiz bırakılmamalıdır. Belediye olarak bu dönemde hayvansal ve tarımsal üretimde ayni destekler sunacak ve danışmanlık görevini yapacağız.

Şehrimiz özellikle küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinde Türkiye’nin başkentidir. Ancak canlı hayvan pazarının şehir içinde olması gelecek ideali olan kentimize yakışmamaktadır. Önceki belediye yönetimi döneminde alınan hibeyle bu pazarı şehir dışına taşınması çalışması tamamlanacaktır.”

YEŞİL ALAN ÇALIŞMALARI VE VAN GÖLÜ VE HAVZASI KORUMA

Şehrin asfalt ve beton yığınından kurtaracaklarını yeşil alanları arttıracaklarını ifade eden Özgökçe, “Müteahhidin betonuna değil, şehrin parkına, ağacına, merasına bütçe ayıran belediye anlayışını geliştireceğiz. Burada önemli bir parantezi gözbebeğimiz Van Gölü için açmak isteriz. Denizimiz yanlış politikalar sonucu kirlenme tehlikesi ve yok olma tehdidiyle karşı karşıyadır. Milletvekilliğim döneminde Van’ın tüm sorunları gibi denizimizin sorunlarıyla da ilgilenmiş ve bir kanun teklifi vermiştim. AKP iktidarının engellemeleriyle Van Gölünün Korunması Kanun teklifimiz kabul edilmedi. Ancak çabamızı devam ettireceğiz. Onlar kanunu çıkarmıyorlarsa belediyemiz Van Gölü ve Havzası Koruma-Kullanma ana planını hızla hazırlayacaktır.” dedi.

ATIK SU ARITMA TESİSLERİ ve KATI ATIK TESİSLERİ

Atık suları dönüşümle yeniden kullanılabilir hale getirmek ve yeterli miktarda arıtma sistemlerini kuracaklarını ifade eden Avcı, “Yağmur sularının depolanması, tutulması ve arıtılarak kullanılması için var olan tesisleri geliştirerek başta Van Denizine kıyısı olan ilçelerimize yenilerini yapacağız.” dedi.

AFET ANINDA TOPLANMA MERKEZİ ve YAPI STOK ANALİZİ ve EĞİTİM UYGULAMA ÇALIŞMALARI

Acil Toplanma Alanları ve yapı stok analizi ve eğitim uygulama çalışmaları yapacaklarını ifade eden Avcı, “Afet sonrası kullanılacak “Acil Toplanma Alanları” ve “Geçici Barınma Alanlarının” kent içindeki konumlarının belirlenmesi; bu alanların dağılımı, büyüklüğü ve altyapı özellikleri gibi yeterliliklerinin sağlanabilmesi, kent planlamanın ve afet yönetiminin en önemli konularındandır. Bu kapsamda deprem kuşağında yer alan kentimizde ‘Afet Toplanma Merkez’leri belirlenecektir.” diye ifade etti.

FİDANLIK PARKI PROJESİ

Bölgenin en büyük parkı konumundaki Eski Fidanlık Alanı'ndaki eksiklikleri tamamlayacaklarını ve açılışını gerçekleştireceklerini dile getiren Özgökçe, “Vangölü kıyısında yaklaşık 600 bin metrekare alan üzerinde kurulan Fidanlık Parkı kültürel, sosyal, spor, eğitim, sanatsal üretimler gibi kentin tüm ihtiyaçlarına cevap verebilecek. Bu çalışmayla kişi başına düşen yeşil alan miktarı iki katına çıkacaktır. Kentimizin denizle buluşmasının temel hedefi olan iskeleden havaalanına kadar planlanan yeşil ve doğal koridor hedefimizin ilk etabı olan Fidanlık Projesini gerçekleştirmiş olacağız. Yeşil ve doğal koridor tamamlandığında kişi başına düşen yeşil alan miktarını Avrupa ortalaması olan 10 metrekareye çıkarmayı hedefliyoruz.” diye konuştu.

“ISLAH ÇALIŞMALARI YAPACAĞIZ”

Akköprü Deresi için çalışma yapacaklarını ifade eden Özgökçe Ertan şöyle konuştu: “Akköprü deresinin bir kısmı ıslah edilmiş durumda. Yapacağımız çalışmalar ile geriye kalan bölümü de sağlı, sollu olarak yeşil alan yapmayı planlıyoruz. İskele’ye kadar varan bu hatta, çalışmayı yapmayı hedefliyoruz. Aynı şekilde Kurubaş Deresinde de ıslah çalışmalarıyla bu alanları yeşil alan yapacağız. Şabaniye, Eski Emniyet, Otogar kavşakları kentsel alanlar olarak planlandı.”

ÖZGÖKÇE: ARKEO PARK PLANLIYORUZ

Van’ın orantısız şekilde büyüdüğünün altını çizen Özgökçe Ertan, “Kent özellikle 1990’lı yıllardan itibaren bir anda büyüdüğü için, sorunlarıyla birlikte büyüdü. Şimdi burayı rahatlatmak adına, kentin Doğu’ya kalmasına olanak sağlamak istiyoruz. Bu şekilde yeni bir Van kuruyoruz. Cumhuriyet Caddesinde yaya yollarını genişletmeyi hedefliyoruz. Öte yananda Van Kalesi’nin yer aldığı bölgede Arkeo Park olarak planlıyoruz. Turizm anlamında bu alanı bu şekilde kullanmak istiyoruz. Bu sadece birinci bölüm olarak açıklıyoruz.” Diye konuştu.

ŞEHRİVAN GAZETESİ

Güncelleme Tarihi: 04 Mart 2019, 09:56
YORUM EKLE
YORUMLAR
serkan
serkan - 3 ay Önce

Rabbim size fırsat vermesin. sahi siz kimsiniz kime hizmet ediyorsunuz. sakın kürtlerin hakkını savunuyoruz demeyin. sizi gidi kan emici vatan hayinleri. kürtlere en büyük zulmü gören insan yerine koymayan herşeyden mahrum gören fitne tohumlarını eken chp ile bugün el elesiniz. sözde kürt halkının temsilcisi olacaksınız. chp gibi zalim faşist ırkçı bir parti sizin kadar zulüm etmedi bu halka. garibin henüz 12 -13 de kitap kalem tutacak çocuklarına silah verdiniz dağa çıkardınız oyun oynaması gereken çocukları masumları kalkan olarak kullandınız. sizler emperyalizmin maşası oldunuz amerika kullandı itrail, ingiliz, fransız, avusturya, iran, suriye sizi kullandı ellerinize silahlar verip yanınızdayız dediler. ve sizler bunu göremeyecek kadar satılıktınız. bu cani yaratıklar güruhu devletlerin daha önce orta doğuda ırak suriye filistin bosna gibi yerlere nasıl bir adelet götürdüklerine şahit oldunuz. milyonlarca müslümanı şehit ettiler yüzbinlerce insana tecavüz ettiler. sizin istediğiniz adalet bumu. zorba baskıcı katiller sürüsü. sahiden siz kimsiniz.

Garip
Garip - 3 ay Önce

Ya iki dönemdir belediye elinizdeydi.yaptiginiz bir çok illegal iş yüzünden kayyum atandı.simdi yine belediyeye talip oldunuz.Hic gerçekçi değilsiniz.Sizin tek derdiniz kürtçülük ideolojisini gençlere aşılamak mümkünse PKKya adam devsirmek.Yalan mı?

vanlı
vanlı - 3 ay Önce

miadınız doldu artık yok

MUHSİN
MUHSİN - 2 hafta Önce

BÜTÜN BOŞ OLAN ARAZİLERİ ÜRETİME İMKAN SAĞLAYIN

SIRADAKİ HABER