İşte HAK-Par'ın Van adayı

Hak ve Özgürlükler Partisi (Hak-Par) belediye başkan adaylarını düzenlediği basın toplantısı ile açıkladı.

İşte HAK-Par'ın Van adayı

Hak ve Özgürlükler Partisi (HAK-PAR), Diyarbakır'da düzenlenen toplantıda bazı belediye başkan adaylarını açıkladı.

Bir otelde düzenlenen aday açıklama toplantısına Hak-Par Genel Başkanı Kemal Burkay, Genel Başkan Yardımcısı Bayram Bozyel, yöneticiler, parti üyeleri ve vatandaşlar katıldı. Aday tanıtım programı öncesi açıklamalarda bulunan Burkay, ileri bir programlarının olduğunu, bunlardan en önemlisinin ise Kürt sorunun çözümüne ilişkin olduğunu söyledi. Burkay, "Biz Kürt sorunun 200 yıldır devam etmekte olan sorunun eşitlik temelde çözümünü istiyoruz. Bize göre bu federal bir çözümdür. Türkiye federal bir ülkeye dönüşmelidir. Kürdistan bölgesi yerel planda kendi kendisini yönetmelidir. Yerel planda meclisi ile yerel hükümeti ile kendini yönetmelidir. Kürtçe Türkçe'nin yanı sıra resmi dil olmalıdır bu ülkede. Birden fazla resmi dil olması mümkündür. Pek çok ülkede bu vardır. Kürtçe ilkokuldan üniversiteye kadar eğitim dili olmalıdır. ve gerçekleştiği zaman herkes görecek ki Türkiye denen ülke batmıyor tam tersine çok büyük bir sorunundan kurtuluyor barışa ulaşıyor" dedi.

Burkay konuşmasının ardından belirlenen illerin belediye başkan adaylarını açıkladı. Hak-Par'ın belediye başkan adaylar şöyle:

"Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan adayı Sevgi Çelik Moray,

Van Büyükşehir Belediye Başkan adayı Abdülmenaf Kıran,

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkan adayı Sait Duran,

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkan adayı Sinan Bingöl

Mardin Büyükşehir Belediye Başkan adayı Abdülmütalip Bilgiçoğlu."

Adaylığının açıklanmasının ardından kısa bir konuşma yapan Hak-Par Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan adayı Sevgi Çelik Moray, "Ben sizlere çok şey vaat edemem diğer siyasetçiler gibi. Ancak bir şeylere dair söz verebilirim. Menzile ulaşıncaya kadar umutlarımı yitirmeyeceğime ellerimi kirletmeyeceğime devraldığım bu bayrağı gururla taşıyacağıma söz verebilirim" ifadelerini kullandı.

Toplantı ilçe belediye başkan adaylarının açıklanmasının ardından sona erdi.

Güncelleme Tarihi: 18 Ocak 2014, 18:49
YORUM EKLE