Takva, “Yeniden Van” dedi, ‘Yeni Van’ın projelerini açıkladı

AK Parti’nin Büyükşehir Adayı Necdet Takva, merakla beklenen projelerini sonunda açıkladı. Uzun süredir hazırlıkları yapılan projeler ‘Yeniden Van Yeni Van’ sloganıyla tüm Van halkı ile paylaşıldı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın da katıldığı görkemli bir törenle projelerini açıklayan Takva’nın açıkladığı programa Bakan Varank’tan da tam destek geldi.

Takva, “Yeniden Van” dedi, ‘Yeni Van’ın projelerini açıkladı

ŞEHRİVAN HABER: YUNUS EMRE AYKAÇ/HAMİT KARAKUŞ- AK Parti Van Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Necdet Takva, Yeniden Van Yeni Van başlığı ile projelerini açıkladı. 8 ana başlık, 34 projeden oluşan projeler Van kamuoyu ile paylaşıldığı görkemli toplantının tanıtım toplantısında konuşan Takva, “Sevdamız olan Van’ı evrensel ilkelerle yöneterek, herkesin içinde emin olarak yaşayacağı bir yer haline getireceğiz.” Sözleriye projelerini anlattı. Bakan Varank’ın, tüm ilçe adaylarının ve teşkilatların katıldığı toplantıda projelerinin sunumunu yapan Takva, tanıtımda 20 bin istihdam sözünü bir kez daha tekrar etti. Projeleri arasında Van Çevre Yolu’nun tamamlanması olmak üzere Stadyum, Otogar, Tramvay Hattı, Deniz Ulaşımı, Mavi ve Yeşil Kuşaklar gibi birbirinden önemli konulara yer veren Takva, 34 projeyi hazırlanan kısa filmler eşliğinde tanıttığı. Tarım ve hayvancılığa özel ve Türkiye’de ilk olacak projeleri de paylaşan Takva, programın sonunda bir ilke de imza attı. Uluslararası bir sözleşme niteliğinde olan Şeffaflık Bildirgesi’ni tüm katılımcıların önünde imzalayan Takva, “Şeffaf olacağıma sizlerin önünde söz veriyorum. Yemin ediyorum.” Dedi.

Ak Parti Van Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Necdet Takva, düzenlenen görkemli bir organizasyon ile projelerini anlattı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın, Ak Parti Van Milletvekilleri’nin ve ilçe teşkilat ile ilçe belediye başkan adayları ile AK Partililer’in katıldığı proje tanıtım toplantısın 8 ana başlık ve 34 özel proje tek tek anlatıldı. Kurumsal sloganı olan “Yeniden Van, Yeni Van” sözleri ile açıklanan projelerin sunumunu yapan Takva ekibiyle yaptığı çalışmada tüm kesimlere hitap eden projeleri ile dikkat çekti.

TAKVA: ŞEHİR BİZİM HER ŞEYİMİZ...

15 Temmuz Şehitler Parkı’ndaki bir toplantı salonunda, büyük bir kalabalığın katıldığı toplantıda konuşan Necdet Takva, projelerini anlatmadan önce sürece dair değerlendirmelerde bulundu. Şehircilik üzerine bir tanımlama ile sözlerine başlayan Takva, “Şehir, bizim her şeyimizdir. Şehir annemizdir. Bakar besler, yedirir içirir, büyütür bizi şehir; tıpkı anne gibi... Ekmeğimiz, aşımız, ailemiz, suyumuz, nefesimizdir... Arkadaşımız, dostumuz, yoldaşımızdır... Babamız, dedemiz, torunumuzdur... Duygumuz, düşüncemiz, hayalimizdir... Şehir evimizdir. Ev ise bizim her şeyimiz. Güzel kürtçemizin en anlamlı ifadelerinden biri “mala min” (evim) dir. Uğradığımız her türlü felaketi evimizle özdeşleştiririz. Yakınımız ölür “mala min xirav bu” (evim yıkıldı) deriz. Çocuğumuzu severken, “mala min!” (evim!) deriz. Bu nedenledir ki evimize dokunanı affetmez, ihya edeni de unutmayız.

VAN HERKESİN İÇİNDE EMİN OLARAK YAŞADIĞI BİR YER OLACAK

Takva, sözlerini şöyle sürdürdü: “William Shakespeare ‘Şehir dediğin ne ola ki insandan gayrı’ der. Evet, şehir insanın ta kendisidir. İnsanı ihya etmektir amacımız. İnsanı, yani şehri yönetmek kutsal bir görevdir. Görevimiz, yetimlere, yoksullara, yolda kalmışa ve (ihtiyacından dolayı) isteyene yardım etmek; Şehrimizi fiziki, sosyal ve ekonomik olarak inşa etmek; Halkımızı kültürel ve ekonomik olarak ihya etmek olacak. Belediye başkanı kentin lideri ve eminidir. Dünyayı takip ederek, şehrimiz ve halkımız için yapılması gereken ne varsa yapacağız. Sevdamız olan Van’ı evrensel ilkelerle yöneterek, herkesin içinde emin olarak yaşayacağı bir yer haline getireceğiz.”

YERELİN SORUNLARI YERELDEN ÇÖZÜLECEK

Belediyelerin sadece alt yapı, ulaşım, temizlik gibi sorumlulukları yoktur. Modern belediyeler yoksulluğa karşı sosyal politikalar geliştiren, istihdamın önünün açan, dezavantajlı grupların hayata katılımını önceleyen, yönetimde katılımcılığı sağlayan, ulaşılabilir yapılardır. Bununla birlikte; istihdam ve değer üretme odaklı hizmetler günümüzde daha fazla önem kazanmaya başlamıştır. Ülkemizin yönetim sisteminde sosyal ve ekonomik gelişme sorumluluğu artık merkezden yerele doğru bir yönelim göstermektedir. Belediyeler merkezi yönetimden bağımsız olarak hızlı karar alıp uygulayabilen yapılardır. Yerel yönetimlerin yetki ve sorumluluk alanları ile birlikte gücü de Büyükşehir Kanunu ile artmıştır. Yerelin sorunlarının öncelikle yerelden çözülmesi esastır.

İŞSİZLİK, GENÇİLK VE EKONOMİYE ÖZEL OLARAK ÇALIŞTI!

Bundan yola çıkarak; alt yapı, imar, ulaşım, çevre, eğitim, sağlık, kültür, sanat, sosyal hizmetlerin yanında; ‘Şehrimizi ve halkımızı ekonomik olarak inşa ve ihya etmek” odaklı hizmetlere de ağırlık vereceğiz. Yeraltı ve yerüstü kaynaklarımız bir define gibi keşfedilmeyi beklerken, ilimizde 300 bin kişi sosyal yardım alıyor. 60 bin kişi işsiz. İşçi vasıfsız, işveren mutsuz. Biz bu toprakları çok iyi tanıyoruz. Şehrimizin sorunları çok ama fırsatları daha çok. Kentin tüm dinamikleri ile bir olup memlekete iş olacağız, aş olacağız. Tükettiğimizden fazlasını üreteceğiz. Ürettikçe güçleneceğiz. 4 milyon yerli ve yabancı turist çekeceğiz. Tarımsal üretim değerimizi yüzde 30 arttıracağız. Her yıl 5 bin gence meslek öğreteceğiz. 2 bin kadını esnek çalışma sistemine dahil edeceğiz. Bir yıl içinde de 20 bin gencimize istihdam alanı oluşturacağız. Projelerimizle kente değer katacak, istihdam sağlayacağız. Sağlayacağımız güvenceler ve fiziki yatırım ortamı ile özel sektörün sermayesini yatırıma dönüştüreceğiz. Öz kaynaklarımızın yanında hükümetimizin de desteği ile projelerimizi finanse edip kenti şaha kaldıracağız.”

8 ANA BAŞLIK 34 ÖZEL PROJE

Ardından Van’a dair projelerinin sunumuna geçen Takva, burada 8 ana başlık halinde yapacakları çalışmalardan söz etti. Projelerini Tarım ve Hayvancılıkta Üretim, Turizm Projeleri, Ulaşım Projeleri, Mekansal Yapı/İmar ve Planlama Projeleri, Eğitim Kültür ve Sanat Projeleri, Çevre ve Sağlık Projeleri, Sosyal Yaşam ve Spor Projeleri, Kurumsal Kapasitenin Güçlendirilesi Projesi olarak sıraladı. Bu ana başlıkların ardından Takva, tüm kategorilerdeki projelerini şu şekilde anlattı.

1-ÜRETİM SEFERBERLİĞİ BAŞLAYACAK!

“Kaynaklarımızı değerlendirmek zorundayız. 1.5 milyon dekar arazimiz nadasta ve atıl duruyor. Arazilerimizi boş bırakma lüksümüz yok artık. Önce biz elimiz taşın altına koyacağız. Harekete geçeceğiz ve harekete geçireceğiz. Belediyemiz öncülüğünde Üniversite, Tarım İl Müdürlüğü, Tarım Kredi Kooperatifleri ve genç üreticilerden oluşan bir işbirliği mekanizması kuracağız. İlçe ve köy bazında üretim planları hazırlayacağız. Nerede ne ekeceğimize karar vereceğiz önce. Üretim için imkanlarımızı seferber edeceğiz. Tohumu biz vereceğiz. Ekim, hasat, harman işlerini doğrudan biz yapıp ürün alım garantisi vereceğiz.

Mazot, gübre ilaç gibi girdileri Tarım Kredi Kooperatifleri üreticiye vadeli olarak verecek.

Tarım İl Müdürlüğü eğitim ve “minimum toprak işlemeli tarım” desteği verecek.

Üniversite üretim faaliyetlerine bilimsel destek sağlayacak. Her yıl 150 bin dekar, beş yılda boş arazilerimizin yarısını birlikte üretime kazandıracağız. “Her yıl 5.200 kişi üreterek iş sahibi olacak

2. VAN KENT TARIM PARKLARI KURULACAK!

“Yoksullarımız işe, Van yeşile kavuşacak. Şehir kenarında 5 bin dekar alanda kent tarım parkları yapacağız. Kenar mahallerde oturan bin yoksul aileye 5’er dekar üretim parseli tahsis edeceğiz. Tarım parklarda organik sebze, tıbbi aromatik bitkiler ve çiçek üretilecek. Ürünler yerinde işlenecek. 2.750 kişi iş sahibi olacak. Belediyelerimizin park ve bahçe bitkileri buradan alınacak. Tarım Parklarda; ortak makine parkları, fide seraları, işleme ve depolama tesisleri, organik pazarlar, eğitim atölyeleri, güneş evleri, çocuk oyun parkları, kafeler, sosyal tesisler, hobi bahçeleri ve kentten bunalan aileler için çiftlik evleri bulunacak. Üreticiler örgütlenerek tarım parklarını yönetecek. Üretim için destek, üretene destek olacağız!”

3. ORGANİZE JEOTERMAL SERA BÖLGESİ KURULACAK

“Van’da bir mevsim değil dört mevsim üretim olacak. Jeotermal su kaynaklarımızı ekonomiye kazandıracağız. 7 ilçemizde 100 dereceye varan sıcak sular var. Jeotermal sahalarda organize sera bölgeleri kuracağız. Sıcak suları yapılacak seraların ısıtmasında değerlendireceğiz. İlk etapta Erciş’te 1200 dekar ısıtmalı sera ve işleme tesisleri kurulacak. 2500 kişiye iş imkanı sağlanacak. Yılın on iki ayında üretim yapılacak. Yılda 60 bin ton sebze üretilecek. Van önemli bir ihracat merkezi olacak.

4-ŞEHİR İÇİ HAYVANCILIK BİTECEK, HAYVANCILIK ORGANİZE BÖLGEDE YAPILACAK

Şehir içi hayvancılık sorununu çözeceğiz. Van şehir merkezinde 1.500’den fazla hayvancılık işletmesi mevcut. Ailelerin geçim kaynağı olan işletmeler, şehirde koku ve kirliliğe neden oluyor. On kurumlarla birlikte Gürpınar-Edremit-Gevaş üçgeninde kuracağımız Tarıma Dayalı İhtisas Besi Organize Sanayi Bölgesi’ne orta büyüklükteki işletmeleri taşıyacağız. Proje Tarım Bakanlığı tarafından onaylandı. 8 bin dekar alan üzerinde uygulanacak proje ile hayvancılık ve sanayi entegre edilecek. Proje ile; yılda; 12 bin büyükbaş hayvan yetiştirilecek, 4 bin ton et, 600 ton deri, 75.000 ton işlenmiş gübre üretimi gerçekleştirilecek. Saatte 2,2 megavat kapasiteli biyogaz elektrik santrali kurulacak. 4500 dekar yem bitkileri üretilecek. Atıl ısı ile 50 dekar sera ısıtılacak. 500 kişi iş sahibi olacak.

*Küçük hayvancılık işletmeleri için şehir kenarında 4 yerde toplu hayvancılık bölgeleri yapacağız. Yetiştiricilerimizin yüzü gülecek, Van rahat edecek.

5-TARIM MAKİNELERİ PARKI KURULACAK!

Tarım Makineleri Parkları Kuracağız. Alet işler el övünür. Tarım makineleri ile üretime destek olacağız. İlçe bazında üretim planı hazırlayacağız. Hazırlanan plana göre çiftçimize makine hizmeti vereceğiz. Çok amaçlı kullanılacak traktörlerle beraber. Nadas alanlarını daraltmaya yönelik toprak işlemesiz ekim makineleri, hasat ve harman makineleri. Silaj, çapa ve balya makineleri. Tohumluk eleme ve ilaçlama makineleri alacağız. Makine parkı ile üretenin ayağına hizmet götüreceğiz. Tarlada izimiz, harmanda yüzümüz olacak.

6-SÜT TOPLAMA MERKEZİ KURULUYOR

Hayvancılık Van’ın en önemli potansiyelidir. Geçmişte koyunculuğun merkezi idi Van. Koyunculuk Süt Toplama Merkezi ile süte değer katacağız. Van’da üretici sütünü satamıyor, mandıralar süt bulamıyor. Van genelinde 40 farklı noktada süt toplama ve soğutma istasyonu kuracağız. Yılda 50.000 ton süt toplayacağız. Süt üreticisi ile mandıralar arasında köprü olacağız. Üreticinin sütünü kapısından alıp parasını hesabına aktaracağız. Üretici kazanacak, Van kazanacak.

7-URARTU KÜLTÜR KORİDORU KURULACAK, URARTU VAN’I YENİDEN İNŞA EDİLECEK

Urartu Kültür Koridoru Projesi: “Urartu” Van’ı yeniden inşa edeceğiz. Çünkü, Urartu Van’a özgü kültürel bir hazinedir. Turizm’de markalaşabileceğimiz en önemli değer de Urartu’dur. Urartu’lar kültür varlıkları ile hala bu topraklara sahip çıkmaktadır. Van Kalesi’ni UNESCO kalıcı listesine kazandıracağız. 7 bin yıllık tarihi ile Van Kalesi’ni cazibe merkezi yapacağız. Van Kalesi/Tuşpa’yı arkeolojik ve turistik bir cazibe merkezi yapacağız. Eski Van Şehri’ni ayağa kaldıracağız, Van Kalesi, Van Kalesi Höyüğü alanlarını Van Gölü ile entegre edeceğiz. Urartu Dönemi’nde Vangölü kalenin batı uç noktasındaki Madır Burcuna kadar uzanmaktaydı. Kaleyi kanal ile Gölle birleştireceğiz. Kale etrafında tarihi ve doğal değeri ön plana çıkaracak rekreasyon projesi uygulayacağız. Kaleyi ışıklandırarak Vanlıların seyrine sunacağız. Kale yolunu özgün bir tasarımla “Urartu Yolu” olarak yeniden düzenleyeceğiz. Şamran kanalının 6 km’lik kısmında çevre düzenlemesi yaparak mavi/yeşil bir hat oluşturacağız. 52 km’lik kanal boyunu etaplar halinde bisiklet rotası haline getireceğiz.

8-VAN KIŞ TURİZMİNİN DE MERKEZİ OLACAK!

Van’ı Ülkemizin sayılı kış turizm merkezlerinden biri haline getireceğiz. Uluslararası standartlara uygun iki yeni kayak merkezi planladık. Kar bizim için çile değil, gelir ve eğlence kapısı olacak. Halkımıza iş ve aş olacak. İlk etapta Çaldıran’da termal turizm ve kış turizmini birleştirerek ülkemizin ilk ve tek “termal kayak” konseptini hayata geçireceğiz. Uluslararası kış sporları organizasyonlarını Van’a çekeceğiz. Kar ve kardan adam festivalleri düzenleyeceğiz. Özel sektörün turizme yönelik yatırımlarını destekleyerek teşvik edeceğiz.

•Kışı çile olmaktan çıkarıp kâra ve eğlenceye çevireceğiz.

9-İLÇELER TERMAL TURİZMİN MERKEZİ OLACAK!

Bereketli topraklarımızın altında da hazineler var. 7 ilçemizde 100 dereceye varan önemli jeotermal sıcak su kaynaklarına sahibiz. Jeotermal kaynakları turizme kazandırıp 12 ay boyunca Van ekonomisine can vereceğiz. Özel sektörü de sürece dahil ederek termal turizm tesisleri kuracağız. Termal ve kayağı aynı anda sunan konseptimizle Türkiye’de bir ilk olacağız. Aquaparklar, havuzlar, konaklama ve termal sağlık tesisleri ile alternatif turizmde bölgenin merkezi olacağız. İlk etapta 3 bölgede yapacağımız yatırımlar ile 800 kişiye istihdam sağlayacağız.

10-VAN DENİZİ TURİZME KAZANDIRILACAK

Van Denizinden herkes doyasıya istifade edecek. Van Denizi kıyısında yeni 1 mavi bayraklı plaj ve 3 halk plajı yapacağız. İnköy ve Adaları içine alan Van Denizinde Mavi tur organizasyonları düzenleyeceğiz. Su sporlarını geliştirip uluslararası arenada tanıtacağız. İnköy sahillerini haftalık çadır kamplarla gelir seviyesi yüksek turistlere açacağız. Sahiller hepimizin. Her gelir seviyesinden halkımızın faydalanabileceği modern bir sahil tatil köyü inşa edeceğiz. Günlük, haftalık veya aylık kiralamaya uygun tatil köyümüz Büyükşehir güvencesiyle yerli ve yabancı turistlere de hizmet verecek. Van Denizini sağlık turizmine kazandıracağız. Zengin mineralli deniz sularının sağlık açısından önemini dünyaya tanıtacağız. Van Gölü Ekspresi turizm treni ile eşgüdümlü olarak Tatvan-Van arasında hızlı deniz otobüsleri ile ulaştırma hizmeti başlatacağız. Bunun için iki adet hızlı deniz otobüsü alacağız. Atıl feribotları deniz lokantalarına dönüştüreceğiz.

11-VAN SAHİLLERİNE MAVİ KUŞAK PROJESİ

durumda olan yaklaşık 10 milyon m2 alanı 15 km’lik yeşil bir sahil bandına dönüştürerek modern, çevreci ve huzurlu bir sahil kenti oluşturacağız. Sahil bandında; Rekreasyon ve su sporları etkinlik alanları, Konaklama ve günübirlik tesis alanları, Bölünmüş yaya ve bisiklet yolları ve Eski fidanlık plajı ihya edilerek halk plajı yapılacak. Kafe, kahvaltı salonu, balık lokantası ve gece mekânları gibi tesisler olacak. Sahil bandının çevresi yazlık, villa ve bahçeli ev konsepti ile tasarlanacak. Kentin en önemli yeşil alanı korunacak, Van sahili ilin yeni çekim alanı olacak.

12-TOPRAKKALE MİLLET BAHÇESİ VE SEYİR TERASI YAPILACAK

Yaklaşık 100.000 m2’lik alana sahip olan Toprak Kale Millet Bahçesi, Van’ın yeni akciğeri ve kentsel parkı olacak. Van’ın en önemli doğal yapılarından ilki olan Van Gölü ile görsel olarak ilişkilendirilecek olan Millet Bahçesi, arazinin doğal sınırını da oluşturan Toprak Kaleye sırtını yaslayacaktır. Bahçe, Van şehrinin yeni çekim noktası ve sembolü olacaktır. Sırtını kuzey ve kuzeydoğu yönünde Toprak Kale’ye yaslayan Millet Bahçesi alanı hem Van Kalesi hem de Van Gölü manzarasıyla eşsiz bir konumdadır. Bahçe’nin ana fikri “üretim – izleme – dinlence” üçlüsünü hayata geçirmektir. Toprak Kale Millet Bahçesinde çocuk oyun alanı, spor sahaları, otopark, Millet Kıraathanesi, koku bahçeleri, Tarım Parkı, Kafe, spor sahaları gibi ortak etkinlik alanları tasarlanmıştır. Ateşsiz piknik sahaları, seyir balkonları ve su kenarı dinlence mekanları ve yürüyüş parkurları oluşturulmuştur. Millet bahçesinde etkinlik çayırı ve çim amfi, basketbol ve futbol oynanabilecek sahalar, yağmur barınakları ve hayvanlarla aynı ortamın paylaşıldığı açık alanlar yer alacaktır.

13-KIRSAL TURİZME YATIRIMLAR YAPILACAK

Şehir merkezine yakın alanlarda kuracağımız tarım parselleri ile tarımsal üretimi turizmle harmanlayacağız. Başkale, Yedi kilise, Akdamar, Altınsaç kiliseleri, Başkale Traventenleri, Başkale Peribacaları, Çatak ve Müküs Vadisi, Keşiş Gölü, Norduz yaylası, Çaldıran ovası, Van balığı, flamingo gibi tüm eser ve değerleri turizme kazandıracağız. 232 kuş türü ile ülkemizin en önemli kuş cennetlerinden olan Erçek Gölünün turizm potansiyelini değerlendireceğiz. Yöresel ürün çarşıları kuracağız. Van balığı, otlu peynir, bal, yöresel otlar, turşu, konserve, el işi ürünler ve savat gibi değerlerimizi tanıtıp e-ticaret yoluyla da pazarlayacağız.

14-TRAFİK SORUNU BİTECEK, VADO İLE DENİZ ULAŞIMI, VANRAY İLE TRAMVAY SAĞLANACAK!

Van’ın trafik sorunu yok, trafiğin yönetilememesi sorunu var. Güncel ulaşım master planını hazırlayacağız. Trafiği profesyonel bir şekilde yöneteceğiz. Tek yön ve sinyalizasyon uygulamaları, otopark ve sokak kenarlarında araç parkı sorununu ortadan kaldıracağız. Kent meydanının altında faaliyete geçecek 1000 araçlık otopark tamamlandığında halkımızın kararı ile parkomat uygulamasına son vereceğiz. En önemlisi hükümetimizin desteği ile kangrene dönüşen çevre yolunu bitireceğiz. Ayrıca, Orhan Doğan Caddesi küçük çevre yolu olacak, İpekyolu Caddesinin trafik yükü azaltılacak. Artık heryol Beşyola çıkmayacak.

Akköprü deresinin diğer yakasındaki yolu da tamamlayıp İpekyolu’na bağlanan ikinci bir yol açacağız. Bu yolu derenin iki yakasından dere boyunca devam ettirip eski subay evleri kavşağına/şerefiye caddesine bağlayarak Kuzey Van yolunu hayata geçireceğiz. Eski devlet hastanesi kavşağını Ağız Diş Hastanesi önünden ve yanından Akköprü dere yoluna bağlayacağız. Akköprü yolunu kullanan araçlar bu yolu kullanarak sadece 5 dakikada İpekyolu’ndan Şerefiye Caddesine ulaşabilecek. Akköprü yolu ile defterdarlık yolunun kesiştiği noktada trafik akışkanlığını sağlayan modern bir köprülü kavşak düzenlemesi yapacağız. Toplu taşımayı geliştireceğiz. Edremit-İskele-Kampüs arasında denizyolu ulaşımını geliştireceğiz. Edremit’ten Kampüse 18 dakikada ulaşım sağlayacağız. Edremit-Kampüs hattında raylı sistemi projelendirip uygulamaya geçireceğiz.

15-VAN’IN HAYALİ GERÇEK OLACAK: KUZEY VAN GÖLÜ DEMİR YOLU PROJESİ HAYATA GEÇECEK

“Demir yolu deniz yolu üzerinde olmaz, karada olur. Tatvan’a kadar gelen tren hattı, kuzey Vangölü Demir Yolu ile Van’a ve dolayısıyla İran’a bağlanacak. Bunun için tüm dinamikleri harekete harekete geçirerek projenin hayata geçmesini sağlayacağız.

16- İMARDA ADALET VE ŞEFFAFLIK OLACAK

Kenti imar ederken adaletli ve şeffaf olacağız. Kentin yapılaşmasında adaleti ve uygulama birliği sağlamak için tüm tarafların görüşü ile “Büyükşehir Belediyesi İmar Yönetmeliği”ni hazırlayacağız. Kentin az gelişmiş kenar mahallelerini imar ve harç uygulamaları ile yatırım için cazip hale getireceğiz. Şehir merkezindeki imar problemlerini ve adaletsizliklerini konunun tüm dinamiklerini sürece dâhil ederek şeffaf bir şekilde çözüme kavuşturacak ve imar planını revize edeceğiz. Merkez İlçelerde kentsel dönüşüm alanları belirleyerek yeni cazibe merkezleri oluşturacağız. Şehir merkezinde sıkışan yapılaşmayı farklı bölgelere kaydıracağız. Üç merkez ilçede belirlenecek alanlarda kentsel dönüşüm programı başlatarak daha yaşanılabilir mekânlar (geniş yollar, konut, park, işyeri, vb.) oluşturacağız. Dönüşüm başlatılan alanlarda ruhsat ve harçlarda sağlayacağımız muafiyetler ile vatandaşları teşvik edeceğiz. Van’daki en büyük sorunlardan biri olan yapı kontrol mekanizmasını güçlendirip ruhsatlı inşaatların projelerine uygun şekilde tamamlanmalarını sağlayacağız.

17-VAN MERKEZİ ÇARŞIYA DÖNECEK!

merkezini çarşıya dönüştüreceğiz. Cumhuriyet caddesi ile Yüzbaşıoğlu caddelerinin arsında bulunan 32 sokağın tamamını içine alan bölgeyi geleneksel formata uygun alış veriş merkezi haline getireceğiz. PTT caddesi ve Yüzbaşıoğlu caddesi ana akslarımızı oluşturacak. Ahmede Xani parkı, peynirciler çarşısı, Sanat Sokağı, Şemsiyeli sokak ve küçük camiyi de içine alan bölgede; geleneksel sokak ve kaldırım tasarımı, uygun sokak lambaları ve kent mobilyaları uygulanacak. Dükkan cephelerinde uygulanacak geleneksel nizam ve trafik düzenlemeleri ile yepyeni bir çarşımız olacak.

18. KENT MEYDANI BİTECEK, CUMHURİYET CADDESİ YAYALAŞTIRILACAK!

Kent Meydanı ve Cumhuriyet Caddesi Van’ın yeni yıldızı olacak. İlk aşamada Kent meydanı projesini süratle tamamlayacağız. Faqiye Teyran parkı, Sanat parkı ve Sanat sokağını da entegre ederek kentin kalbinde modern bir meydan inşa edeceğiz. Cumhuriyet caddesini yayalaştıracağız. Yayalaştırılan caddeyi kent meydanına ekleyerek Van’ı yepyeni bir silüete kavuşturacağız. Kent merkezindeki karmaşayı gidererek yepyeni yaşam alanları oluşturacağız. Kazanan halkımız ve esnafımız olacak.

19-ALT YAPI DİYE BİR SORUN KALMAYACAK

5 yılda Van’ın temel altyapısı tamamlanacak. Yolu asfalt olmayan ve temiz içme suyu bulunmayan hiçbir kırsal mahalle kalmayacak. İlçe merkezlerinde kanalizasyonu olmayan mahalle kalmayacak. Drenaj hatları planlanıp tamamlanacak. Doğalgaz ağı genişletilecek. Köy içi yerleşim yolları kilit taşı olacak. Tarımsal üretimi geliştirmek için arazi yolları açılacak. Mera ve yaylalara suluk ve gölgelikler yapılacak.

20-VAN SPOR KENTİ OLACAK!

Van sahip olduğu genç nüfusu ile bölgenin spor kenti olmalı. İyi eğitilmiş gençlerimizi tecrübe ile buluşturup Van Sporu süper lige çıkaracağız. Türkiye’deki iyi örnekleri inceleyerek futbol, basketbol, voleybol, hentbol, yüzme, kayak gibi branşlarda eğitim veren bir “Spor Akademisi” kuracağız. Tüm ilçelerde yaz okulları açacak, futbol okullarını destekleyip kalitesini arttıracağız. Mahallelerimize açık/kapalı spor sahaları kazandıracağız. Kadınlara özel Kadın spor merkezlerimiz olacak. Yağmur çamur demeden takımının yanında yer alan coşkulu taraftarımızın çektiği cefa yeter. Hükümetimizin desteği ile 22.000 bin kişilik modern bir stadyum inşa edeceğiz. Yüksek irtifa spor köyü kuracağız. Spor sahaları ve sosyal tesisleri ile takımların kamp yapmalarını sağlayacağız. Yüksek rakım ve iklim avantajını değerlendirerek ilimize yüksek getirili, turizm değeri yüksek bir yatırım kazandıracağız.

21-VAN’IN İSTEDİĞİ O STADYUM YAPILACAK!

Yağmur çamur demeden takımının yanında yer alan coşkulu taraftarımızın çektiği cefa yeter. Hükümetimizin desteği ile 22.000 bin kişilik modern bir stadyum inşa edeceğiz.

22-EREK DAĞI VE SIHKE GÖLÜ YENİ YÜZÜNE KAVUŞACAK

Sırtımızı yasladığımız Erek Dağı ve nazar boncuğumuz Sıhke Gölü yeniden düzenlenecek. Erek dağının eteğinde Mini otel ve restoran, hayvan çiftlikleri, hobi bahçeleri, binicilik, doğa yürüyüşleri, paintball, tırmanma platformu, dağcılık, spor alanları, atv vb. etkinliklerin yapılacağı, muhteşem bir yaşam alanı ve seyir terası kuracağız. Erek dağı ağaçlandırma alanları, parklar ve mesire alanları ile Van Gölünün mavisine yeşil bir kuşak gibi oturacak. İhalesi gerçekleştirilen katı atık tesisi projesini süratle tamamlayacağız. Çöp sahasının rehabilitasyonu sonrası Sıhke Gölü çevresini Toprakkale millet bahçesi ile entegre ederek korulukla çevrili bir mesire alanı ve park yapacağız. Oltalarımızla balığa gideceğiz.

23-ARITMA TESİSİ BİTECEK, GÖL TEMİZ KALACAK!

Gölüne arıtılmayan su girmeyecek! Gölü bizim en büyük hazinemiz. İhalesi yapılan atık su arıtma tesisi süratle tamamlanacak. Van gölüne akan Akköprü, Kirman, Karasu, Deliçay, Zilan ve diğer derelere fiziksel arıtma bariyerleri kuracağız. Plajları sürekli modern makineler ile temizleyecek, göl içinde tekneler ile fiziksel temizlik yapacağız. Arıtıma olmayan bölgelere paket arıtma tesisleri yaptıracağız. Uzun vadede Gölüne arıtılmamış atık su dökülmeyecek.

24-YEŞİL ALANLARIMIZ ARTACAK

Van Gölünün Mavisine yeşil ne güzel yakışır. Yepyeni parklar yapacağız. Parklarımıza tema katacağız. Kentimize “Aquapark”, “Macera park”, “Sky park”, “piknik ve mesire alanları”, “çocuk parkları” ve “yeşil alanlar” kazandıracağız. Uluslarası dostluk parkları ile dışa açılacağız. Yeşil alan ve parklar en öncelikli konumuz olacak. Parklarda ve sokaklarda “güneş enerjisi”nden faydalanacağız. Sokaklarımız çiçek açacak ve bir milyon ağaç dikeceğiz.

25-KADIN VE GENÇ MECLİSİ KURULACAK

kenti hep beraber yöneteceğiz. Kadınlar ve Gençler kentin geleceğinde söz sahibi olacak. Kadın Meclisi ve Genç Meclisi kuracağız. Onların kararları bize yön verecek. Meclis toplantılarını halka açacağız.

26- KENT KÜTÜPHANESİ KURULACAK, KÜLTÜR VE SANAT FAALİYETLERİ ARTACAK

Kaliteli yaşam herkesin hakkı! Beşyol meydanında yeraltı Sanat Galerisi, Kültür Sarayı içinde Büyükşehir Tiyatrosu, Merkezde ilin en büyük “kent kütüphanesi”ni, her ilçeye bir Merkez Kütüphane ve okullara Zenginleştirilmiş Kütüphaneler kuracağız. Merkez ve ilçelerde “Sosyal Yaşam Merkezleri, Gençlik Merkezleri, Kadın Lokalleri, Aile Destek Merkezleri, Kültür Merkezleri, Bilgi Evleri, Gezici ve mahalle kreş ve gündüz Bakımevleri ile Üniversite öğrencileri için ücretsiz WİFİ ve Çamaşırhanelerimiz olacak.

27-İYİ GÜNDE KÖTÜ GÜNDE HEP BİRLİKTE TUTACAK İŞLER YAPILACAK

İyi günde kötü günde hep birlikte olacağız. Düğün yapan ihtiyaç sahibi gençlere yeni kuracağımız düğün salonunu ücretsiz tahsis edeceğiz. Çeyiz yardımı yapacağız. İhtiyaç olan tüm mahallelerde Erkek ve kadın “Taziye Evleri” yapacak, yapımı devam edenlere destek vereceğiz. İhtiyaç sahipleri için gıda bankası, giyim bankası ve aşevimiz olacak. Yoksullara konut yardımı da yapacağız. Çocuklar, yaşlılar ve engelliler ayrıcalıklı olacak. Her mahallede belli aralıklarla trafiğe kapatıp “sokakları çocuklara vereceğiz. Zıpzıp ve şişme parkları biz kuracağız. Her ilçeye çok eğlenceli oyun sokakları yapacağız. Tüm mahallelerimizi ve anaokullarımızı oyun parkları ile donatacağız. Eli öpülesi yaşlılarımızı Şevkat Evleri ve Çınar lokallerinde ağırlayacağız. Bakıma muhtaç olanlara “evde bakım”, “sağlık” ve “sıcak yemek” hizmeti vereceğiz. Engellilerimizin önündeki tüm engelleri kaldıracağız. Engellilerin sosyal ve kültürel ihtiyaçlarını karşılayacak Engelsiz yaşam merkezleri açacağız. Engelli dostu sokaklar ve binalara ulaşmak temel prensibimiz olacak. Kentimizde çocuklar mutlu, engelliler umutlu, yaşlılar huzurlu olacak.

29-KARİYER MERKEZİ KURULACAK!

Belediyemiz ve yerel yönetimlerin sosyal hizmet birimlerinin aynı çatı altında toplanacağı Kariyer Merkezi’ni Van’ımızın hizmetine sunacağız. Bu merkez iş arayanlara iş, aş arayanlara aş olacak. Sosyal hizmetler, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, İŞKUR gibi kurumların temsilcileri aynı mekanda hizmet verecek. Yoksul vatandaşlarımız kapı kapı dolaşmayacak. Vasıflarına uygun iş bulmalarına aracılık edilecek. İşverenler ile işçileri buluşturan istihdam ofisi, vasıfsız kişilerin istihdamı kolaylaştıracak meslek edindirme kurslarının verildiği hayat boyu öğrenme merkezi, hayal kuran çocuğumuzun hayalini gerçeğe dönüştürecek hayal merkezi, tedavi olmak isteyene sağlık merkezi olacak. Bu merkez sayesinde her yıl 3 bin kişiye iş, 5 bin kişiye mesleki eğitim, 50 bin kişiye aş vermeyi hedefliyoruz. Bu kapıdan kimse boş dönmeyecek.

30-EKONOMİK İŞBİRLİĞİ İLE YEREL EKONOMİ BÜYÜYECEK

Yerel aktörlerle birlikte ekonomik politika ve taleplerimizi belirleyip hükümetten güçlü destek alacağız. İran sınırına yakın bir bölgede Serbest Bölge ve Türkiye-İran Ortak Organize Sanayi Bölgesi kurulmasına öncülük edeceğiz. Meslek gruplarını kümeleyerek altyapısı tamamlanmış siteler kuracağız. Kentin ekonomik aktörleri olan Meslek odaları, Birlikler, Borsalar ve Kooperatifler ile uyum içinde çalışacağız.

31- EKONOMİYE KADIN ELİ DEĞECEK!

Kadınların çalışma hayatına katılımını kolaylaştıracağız. Kısmi süreli, esnek çalışma modellerini önemsiyoruz. Evde temizlik ve evde bakım hizmeti veren kadınların sosyal güvenlik kapsamına alınması ve belediye güvencesi ile çalışmasını sağlayacağız. Kadınlar için mahalle atölyeleri kurup ev atölyelerine destek vereceğiz. Kadınların evde ürettikleri tekstil ürünleri, el işi, çeyizlik eşya, takı ve turşu, konserve, peynir gibi yöresel gıdaları pazarlayabilecekleri sosyal amaçlı satış noktaları kuracağız. Kadınları örgütleyecek, mesleki becerilerini geliştirerek mikro kredi desteği vereceğiz. Kırsal mahallelerde yaşayan kadınlara otlu peynir, köy tavukçuluğu ve sebze üretimi için mikro kredi desteği verip ürünlerini pazarlayacağız. Ekonomiye kadın eli değecek.

32-ENERJİ DOĞADAN GELECEK

Yenilenebilir enerji ülkemizin geleceğinde kritik bir öneme sahiptir. Enerjide dışa bağımlılığı ve fosil yakıtların çevreye olan olumsuz etkilerini azaltmak için; ucuz, temiz ve sürdürülebilir enerji kaynaklarına yönelmek gereklidir. İlimiz güneşli gün sayısı bakımında ülkemizin en önemli lokasyonlarından birine sahiptir. Güneş enerjisini ekonomik bir değere dönüştüreceğiz. Parklar ve sokaklar da kullanımın yanında konutlarda kullanımını yaygınlaştıracağız. Uygulayacağımız teşvik ve muafiyetler ile kendi elektriğini güneşten üreten binalarımız olacak. İlimiz çok önemli jeotermal sahalara sahip. Bu sahaları tarım ve turizm alanında kullanmanın yanı sıra konut ısıtmasında da kullanacağız. İlk etapta Çaldıran ve Erciş ilçelerimizde hayata geçireceğimiz merkezi sistem ısıtma projesi ile temiz ve ucuz ısınmayı sağlayacağız. Kömür parasının %70’i tasarruf edilecek. Doğal kaynaklarımızı koruyarak ekonomiye kazandıracağız.

MEYVE VE SEBZE HALİ KURULACAK

Van’a yeni, modern bir Meyve ve Sebze Hali yapacağız. Yeni hal yerine, hal esnafı ile beraber karar vereceğiz.

YENİ OTOGAR YAPILACAK

Mevcut otogarı şehir içinden çıkaracağız. 50.000 m2 alan üzerinde ilimize yakışan modern bir otogar yapacağız.

ŞEFFAFLIK SÖZLEŞMESİ İMZALADI

Projelerini açıkladıktan sonra salondakilerin ayakta alkışladığı Takva, konuşmasının ardından uluslararası bir sözleşme olan Şeffaflık Sözleşmesini sahnede tüm katılımcıların önünde imzalayan Takva, “Şeffaf ve hesap verebilir bir belediye yönetimi sergileyeceğimize söz veriyorum. Sizlerin karşısında yemin ediyorum.” Dedi. Özellikle kentin imarı, ihaleleri konusunda şeffaflığa büyük önem vereceğini söyleyen Takva, basın mensupları önünde bu konuda halka açık bir belediyecilik anlayışı ile çalışacakları sözünü yineledi.

ŞEHRİVAN GAZETESİ

Güncelleme Tarihi: 11 Mart 2019, 08:58
YORUM EKLE
YORUMLAR
fahrettin  beyazalma
fahrettin beyazalma - 3 ay Önce

hani bir söz varya halamin taşaği olsa amcam olurdu o da olmadiğina göre boş hayael ve bu projelerle 50 ooo kişiye iş bulacaklardi ölme eşeğım ölme

SIRADAKİ HABER