Van’daki Belediyelerde devir teslim yapıldı!

Van’da 31 Mart seçimlerinde ikinci parti olmasına rağmen YSK’nın kararına rağmen mazbatayı alma hakkı elde eden AK Partili isimler belediyelerde devir teslim töreni düzenleme başladı. YSK’nın KHK’li isimlerin mazbata alamayacağı kararı sonrası HDP’de iken AK Parti’ye geçen Edremit, Tuşba ve Çaldıran ilçelerinden ikisinde tören dün tamamlandı. Tuşba’da Salih Akman, Çaldıran’da ise Şefik Ensari önce mazbatalarını aldı sonra da belediyelerde görevi teslim alarak işe başladı.

Van’daki Belediyelerde devir teslim yapıldı!

ŞEHRİVAN HABER: MERAL YILDIZ / GÜLÜZAR ORUÇ- Van’da 31 Mart seçimlerinde ikinci parti olmasına rağmen KHK’nın kararına rağmen mazbatayı alma hakkı elde eden AK Partili isimler belediyelerde devir teslim töreni düzenleme başladı. YSK’nın KHK’li isimlerin mazbata alamayacağı kararı sonrası HDP’de iken AK Parti’ye geçen Edremit, Tuşba ve Çaldıran ilçelerinden ikisinde tören dün tamamlandı. Tuşba’da Salih Akman, Çaldıran’da ise Şefik Ensari önce mazbatalarını aldı sonra da belediyelerde görevi teslim alarak işe başladı.

HDP’nin adayı Yılmaz Berki KHK ile ihraç edildiği için Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından ikinci sırada en çok oy alan adaya mazbata verilmesi kararı alınmıştı. Seçimlerde HDP’nin adayı Berki yüzde 52,93 oy alırken, onu ikinci sırada yüzde 39,90 ile takip eden AK Parti’nin adayı Salih Akman mazbatayı alarak Tuşba Belediye Başkanı oldu. Bugün beraberindeki partililerle İl Seçim Kuruluna gelerek mazbatasını alan Akman, belediye başkanlığı binasına geçerek göreve başladı.

“HİÇBİR BORÇ BIRAKMADAN GÖREVİ DEVREDİYORUM”

Devir teslim töreninde konuşan Tuşba Belediyesi eski başkanı Fevzi Özgökçe, “Van’a kazandırdığımız hizmetler 5 yıllık süreyle kıt imkânlarla hiçbir büyükşehrin bile yapamadığı hizmetlerdir. Hiçbir borç bırakmadan görevi devrediyorum. Şuan kasasından 5 milyon beş yüz elli beş bin para var.” Dedi.

AKMAN: GÖNÜL BELEDİYECİLİĞİ YAPACAĞIZ

Daha sonra konuşma yapan Tuşba Belediye başkanı Salih Akman da halkın sorunlarını çözmek, halkın mutluluğu ve huzuru için çalışacaklarını ifade ederek, “Halkımızın gönlüne taht kurmak için çabalayacağız. Seçim kampanyası süresince ilçemize merkezi ve kırsal tüm mahallelilerimizi her birini 3’er kez ziyaret ettik. Bu ziyaretlerimiz her zaman devam edecek çünkü biz masa başı belediyeciliği değil gönül belediyeciliği yapacağız. Bu sayede mesaimizi sahada çalışarak, halkımıza hizmet ederek tamamlayacağız. Seçim çalışmamızda tespit ettiğimiz konulara öncelik vereceğiz.” Diye konuştu.

“TUŞBA’YI ÖRNEK GÖSTERİLEN İLÇESİ HALİNE GETİRECEĞİZ”

Akman, “Projelerimizi teker teker hayata geçireceğiz. Ak partiden aday oldum ancak Tuşba belediyesini partili partisiz ayrım yapmadan. Herkesin belediye başkanı olarak hizmet edeceğim. Tuşba’yı hep birlikte Van’ın en huzurlu ve her alanda örnek gösterilen ilçesi haline getireceğiz. Belediye personeli ile birlikte ilçemizin ihtiyacı olan doğru hizmetleri zamanında büyük bir özveriyle halkımızla buluşturacağız. Yerine getiremeyeceğimiz sözleri halkımıza vermeyeceğiz, verdiğimiz sözleri de yerine getireceğiz. Şeffaf, çalışkan, dürüst ve halkla iç içe bir belediyecilik yapacağız.” Şeklinde konuştu.

“ŞEFFAF YAPTIĞI BİR BELEDİYECİLİK İÇİN TEŞEKKÜR EDERİZ”

Son olarak kısa bir konuşma yapan Ak Parti Van İl Başkanı Kayahan Türkmenoğlu ise “Tuşba belediyesi kasasında 5 milyon para varken devrediyor. Borçsuz bir şekilde, SGK borçları olmayan, vergi borçları olmayan böyle bir belediye yönettiğinden dolayı sizlerin huzurunda belediye başkanımız Fevzi Özgökçe ’ye teşekkür ediyorum. Hizmet yaptığı 2014 yılından şimdiye kadar böyle şeffaf yaptığı bir belediyecilik için teşekkür ederiz.” İfadelerini kullandı.

ÇALDIRAN’DA DEVİR TESLİM GERÇEKLEŞTİ

Van’ın Çaldıran ilçesinde seçimi kazanan ve KHK’dan ihraç edilen HDP’li adaydan sonra en çok oy alan AK Parti’li Şefik Ensari, mazbatasını alarak göreve başladı. HDP’nin adayı Atsakın KHK ile ihraç edilmiş olması üzerine Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından ikinci sırada en çok oy alan adaya mazbata verilmesi kararı üzerine AK Parti’li Şefik Ensari ilçe seçim kuruluna gelerek mazbatasını aldı. Daha sonra beraberindeki partililerle Çaldıran Belediyesine geçen Ensari, belediye başkan vekili görevini yürüten Kaymakam Tekin Dundar’dan görevi devraldı.

DUNDAR: GÜZEL HİZMETLERE VESİLE OLACAĞINDAN HİÇBİR ŞÜPHEM YOK

Burada konuşan Kaymakam Dundar, 16 Şubat 2017 tarihinden bu yana Çaldıran kaymakamı olarak belediye başkan vekilliği görevini yürüttüğünü hatırlatarak, “31 Mart 2019 tarihinde yapılan seçim sonunda Şefik Ensari kardeşimiz belediye başkanı olarak mazbatasını aldı. Hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Biz iki yılı aşkın süre zarfında devletimizin ve hükümetimizin imkanlarıyla bu ilçeye hizmet ettik ve her günü hizmet için değerlendirdik. Hiçbir şekilde ayırım yapmadan hedefimiz olan ilçemizi bir adım daha ileriye taşımak ve yaşanabilir bir hale getirmek oldu. Bayrağı şimdi yeni seçilen Belediye Başkanımız Şefik Ensari’ye devredeceğim. Gayretli, güzel hizmetlere vesile olacağından hiçbir şüphem yok. Bizim burada merkezi idare olarak, kaymakamlık ve belediye ile birlikte çalışmalarımız devam edecektir. Biz her türlü kurumumuzla, personellerimizle birlikte ilçemize hep beraber hizmet etmeye devam edeceğiz. Haktan, hukuktan, adaletten ayrılmama noktasında biz kendisine salık veriyoruz. Tüm Çaldıranlılar olarak sahiplenin ve ilçemizin güzelleşmesine katkı sunun. Rabbim utandırmasın” dedi.

ENSARİ: ŞEHRİMİZİ MODEL BİR ŞEHİR HALİNE GETİRMEYE ÇALIŞACAĞIM

Çaldıran Belediye Başkanı Şefik Ensari ise göreve başladıklarını belirterek, “Çaldıran’da 65 bin nüfus yaşamaktadır. Bu kardeşlerimize adil bir şekilde davranarak, ayrıştırmadan hizmet ederek layığıyla görevimi yerine getireceğim. Aynı zamanda Kaymakamımız Tekin Dundar Beyefendiye de hizmetlerinden dolayı teşekkür ediyorum. Bu hizmetlerin devamını inşallah biz sağlayacağız. Burada hemşerilerime sesleniyorum, hiç kimseyi ayrıştırmadan ilçemizi modern ve model bir şehir haline getirmeye çalışacağım” diye konuştu. Kaymakam Dundar’ın belediyenin mührünü Başkan Ensari’ye vermesinin ardından karşılıklı hediyeleşme yapıldı. Daha sonra Kaymakam Dundar’ı uğurlayan Başkan Ensari, tebrikleri

ŞEHRİVAN GAZETESİ

Güncelleme Tarihi: 13 Nisan 2019, 14:27
YORUM EKLE