VAN'I BDP KAZANDI, NASIL İZAH EDECEKSİNİZ?

"Mısır'da insanlık asılıyor, çağdaş firavunlar devrede ve üzülerek altını çizmek isterim medeni dünya, sözüm ona medeni dünya, bu olay karşısında olması gereken refleksi, olması gerekitği şekilde sesini yükseltmiyor ve bu da insanlık dramıdır" "Unutulmasın ki Firavunlar, Musalar ile savaştığı zaman her zaman Musalar kazanmıştır, Yusuflar kazanmıştır.

VAN'I BDP KAZANDI, NASIL İZAH EDECEKSİNİZ?

Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, "Mısır'da insanlık asılıyor, çağdaş firavunlar devrede ve üzülerek altını çizmek isterim medeni dünya, sözüm ona medeni dünya, bu olay karşısında olması gereken refleksi, olması gerek şekilde sesini yükseltmiyor ve bu da insanlık dramıdır" dedi.

Çelik, Ak Parti Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Konuşmasının başında, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na geçmiş olsun dileğinde bulunan Çelik, saldırganın Ak Parti Elmadağ teşkilatında kaydının tespit edilmesinin ardından partinden ihraç edildiğini duyurduğunu hatırlatarak, "Biz hiçbir zaman üyemiz olsa da bizim mensubumuz da olsa hangi konuda olursa olsun böyle bir davranışı, eğilimi tasvip edemeyiz, ona müsamaha edemeyiz, buna asla göz yumamayız. Ne gerekiyorsa yaparız, yaptık bundan sonra da yaparız" diye konuştu.

"Ahmet'e saldırdığı zaman sevinelim, Mehmet'e saldırdığı zaman üzülelim tavrından herkesin vazgeçmesi gerekiyor" diyen Çelik, şunları kaydetti:

"İki yüzlülüğün, çifte standardın bir tarafa itilmesi gerekiyor. 2013 Ağustosu'nda o zaman Başbakan Yardımcısı olan Adalet Bakanımız Sayın Bekir Bozdağ, Hacı Bektaş'ta katıldığı törende böyle bir saldırıya uğradı. Bu saldırı esnasında CHP'nin başta genel başkanı olmak üzere, birçok kurmayı orada hazır bulunuyordu. Olaydan sonra saldırgan himaye edildi, başı okşandı adeta kahraman muamelesi yapıldı, karakolda yanından hiç eksik olmadılar. Bunu da CHP'li arkadaşlara hatırlatmak isterim. Kılıçdaroğlu, Sayın Bekir Bozdağ'ın yanında o zaman oturduğu halde, evet yanındayken geçmiş olsun demiş, ama kürsüye çıktıktan sonra 'Ben bu menfur saldırıyı kınıyorum. Başbakan Yardımcısı burada misafirimizdir, ona yapılan muameleyi kendime yapılmış bir muamele olarak görüyorum' deme erdemini maalesef göstermemişti. CHP sözcüleri dünden beri 'acaba bir Ak Parti'liye saldırmış olsaydı neler olurdu acaba Başbakan'a saldırsaydı neler olurdu' demeye başladılar. Bunu kendilerine hatırlatırım. Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'na saldırı yapılırsa da biz bunu kınarız, biz bununla ilgili ne yapılması gerekiyorsa bunu yaparız, Sayın Bekir Bozdağ'a da yapıldığı zaman da aynı tavrın herkes tarafından gösterilmesi gerekiyor. Sayın Taner Yıldız'a yapılan saldırı esnasında da aynı tavrın herkes tarafından takınılması gerekiyor. Sayın Ahmet Türk'e de bu saldırı yapıldığı zamanda aynı muamelenin yapılması ve aynı tavrın ortaya konması gerekiyor."

Kılıçdaroğlu'na yapılan saldırı gibi benzer olaylara karşı caydırıcı cezaların getirilmesi gerektiğini ifade eden Çelik, "Denetimli Serbestlik Yasası ile bu ve benzeri bazı saldırılar devam ediyor. Bunlar çok ucuz, küçük cezalı işler sanıyorlar. Ben buradan Sayın Adalet Bakanımız başta olmak üzere tüm partilerin temsilcilerine çağrıda bulunuyorum; özellikle siyasi amaçlı olarak, kaos, kargaşa yaratmak üzere yapılan bu tür saldırılarla ilgili mutlak surette caydırıcı olabilecek bazı cezai müeyyidelerin getirilmesi gerekir. Bu konudaki cezaların artırılması gerekir" diye konuştu.

-"Şiddet karşısında set oluşturmak zorundayız"

Çelik, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'da söz konusu konuyu görüştüğünü belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Kendisine temennilerimi ifade ettim. Diğer siyasi partilere buradan sesleniyorum, bugün Ahmet'e yapılana sevinirseniz yarın size yapıldığı zaman üzülürsünüz. Türkçemizde güzel atasözü var, 'Çalma elin kapısını yüzük taşıyla çalarlar kapını balta taşıyla.' Bugün bana yarın sana. Biz hep birlikte pislikler karşısında set oluşturmak zorundayız, şiddet karşısında set oluşturacağız, terör faaliyetleri karşısında set oluşturmak zorundayız. Türk siyaseti bu konuda tavır birliği sergilemezse bence kendine yazık eder, yanlış yapılmış olur. Öncelikle bunun altını çizmek isterim."

-"Başbakanımız konuşmaktan çok icraat yapmayı tercih eder"

Mısır'daki idam kararlarına da değinen Çelik, bu ülkede darbeden sonra sokaklarda katliamlar yapıldığını, şimdi de 528 idam kararı verildiğini belirterek, "Mısır'da insanlık asılıyor, çağdaş firavunlar devrede ve üzülerek altını çizmek isterim medeni dünya, sözüm ona medeni dünya, bu olay karşısında olması gereken refleksi, olması gerek şekilde sesini yükseltmiyor ve bu da insanlık dramıdır. Biz Mısır meselesinde başta Sayın Başbakanımız olmak üzere hükümetimiz ve partimiz ilk günden itibaren demokrasiye, Mısır halkının iradesine vurulan darbe karşısında durduk, orada ilkeli bir duruş sergiledik. Baştan beri tavrımız neyse bugün de o tavrımızı sürdürüyoruz" diye konuştu.

Başbakan Erdoğan'ın salı günkü Grup konuşmasında, Mısır meselesine değinmemesinin farklı anlamlara çekildiğine işaret eden Çelik, "Sayın Başbakan sokaklarda katliamlar yapılırken, Mısır halkının ız dertlendiği zaman bunu yüksek perdeden dillendirdiğinde başta CHP olmak üzere, 'Mısır'a niye karışıyorsunuz, bu Mısır'ın iç meselesidir' demeye getirdiler. Heyetler gönderip darbecilerle görüşmeler yaptılar. Ama bugün 'Başbakan niye değinmedi' demeye başladılar. Bizim bu konuda tavrımız nettir. Mısır'daki bu insanlık katliamını her zaman karşısında olduk, bundan sonra da karşı olmaya, karşı durmaya devam edeceğiz. Unutulmasın ki Firavunlar, Musalar ile savaştığı zaman her zaman Musalar kazanmıştır, Yusuflar kazanmıştır. Dolayısıyla burada da er veya geç hak tecelli edecek, masumlar kazanacaktır, mazlumlar kazanacaktır. Biz buna inanıyoruz. Mısır halkının yanındayız, Mısır'daki mazlumların, mağdurların yanındayız, bunu her vesileyle ifade ettik. Bundan sonra ifade etmeye devam edeceğiz."

Mısırdaki idam kararlarının infaz edilmemesi için uluslararası camiayı da yanına alarak Türkiye'nin üzerine ne düşerse yapacağını vurgulayan Çelik, "Sayın Başbakanımız bu ve benzeri meselelerde konuşmaktan çok eylem yapmayı, icraat yapmayı tercih eder. Dışişleri Bakanımız, biz de hepimiz bu konuda üzerimize ne düşerse bunu yaptık yapmaya devam edeceğiz" dedi.

-"Önümüzdeki maçlara bakacağız deseydi bence daha tutarlı olurdu"

30 Mart'taki yerel seçim sonuçlarını da değerlendirirken Çelik, bazı mahalli itirazların dışında seçim sonucunun netleştiğini söyledi. Sonuçlar üzerinden başta siyasi parti temsilcileri olmak üzere yazarların, aydınların, bilim adamlarının değerlendirmeler ve yorumlar yaptığını belirten Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İlginçtir bu seçimde herkes galip çıktı, yüzde 1 oy alan bile zaferini ilan etti. Seçim tarihimizin en komik görüntüsü budur ama en entere olan şudur, anamuhalefet partisinin lideri, salı günkü gurup toplantısında CHP'nin başarısızlığını başka unsurlara havale etti. Bilirsiniz futbol maçlarında yenilen takımlar, 'biz kötü oynadık rakiplerimiz daha iyiydi. Biz bunun için yenildik' dememeyi tercih ederler. Bu yenilginin müsebbipleri vardır. 'Saha ıslaktı, yağmur yağmıştı, rüzgar da çok esiyordu. Kale direği suçludur, file suçludur, hakem suçludur, yan hakem suçludur, hepsi suçludur ama bu oyunu bizatihi oynayanlar kendilerine çoğu zaman toz kondurmazlar ve inandırıcı da olamazlar. Sayın Kemal Kılıçdaroğlu halkın önüne çıkıp şunu deseydi bence 'evet galibiyet beklerken mağlup olduk, aradığımızı bulamadık, önümüzdeki maçlara bakacağız' deseydi bence daha tutarlı olurdu."

-"Peki nasıl izah edeceksiniz bunu"

Seçim gün bazı illerde yaşanan elektrik kesintilerini de değerlendiren Çelik, "Efendim 44 ilde elektrik kesilmiş. Sayın Bahçeli 41 diyor, Sayın Kılıçdaroğlu 44 diyor, seçimin hemen arkasından Zaman Gazetesi 35 ilde dedi, fakat 7'sini yazdı, Sözcü Gazetesi hızını alamadı 40'a çıkardı. Bunların hangisi doğru? Bazı illerde elektrik kesilmiştir. Elektrik kesintisi seçime mahsus manipülasyonun parçası olarak değerlendirilirse çok yanlış olur. Bakın İstanbul'dan kalkan uçak Kahramanmaraş'a giden uçak, Kahramanmaraş'a fırtınadan dolayı inemedi, Gaziantep'e inemedi, Adana'ya inemedi. 2,5 saat havada dolaştıktan sonra Elazığ'a indi. Nerelerde elektrik kesildi? Mardin, Şanlıurfa, Gaziantep, Kilis'te Osmaniye'de, Hatay'da, Adana, Mersin'de 8 vilayette. Bunlar seçim sonucunu etkileyecek uzunlukta da değil" ifadesini kullandı.

Bazı ilçelerde de elektrik kesintisi yaşandığını, bunlardan birinin de Ovacık ilçesi olduğunu, bu ilçede de TKP'li belediye başkan adayının kazandığını anlatan Çelik, şöyle konuştu:

"Karanlık oldu, Ovacık'ta Lenin'in ruhu devreye girdi, sandıkları değiştirdi ve komünist Partisi aldı' Türkiye'de Komünist Parti'li ilk kez bir belediye başkanılığını aldı. Kahramanmaraş'ta bütün ilçeleri, Ak Parti aldı sadece bir ilçesinde CHP az farkla aldı. Elektrik kesilince seçim akşamı meslektaşlarım sordular dedim ki, 'Elektrik kesintisi hoş bir şey değil arzulanan bir şey değil ama elektrik kesildiği zaman bizim için de kesildi. Ak Parti'lilerin gözleri fosforlu değil. Bakın Van'da BDP kazandı. Hatay'da CHP kazandı, Osmaniye'de MHP kazandı. Mersin'de MHP kazandı. Adana'da MHP kazandı. Peki nasıl izah edeceksiniz bunu?"

-"Hiçbir başarı tesadüf olamaz"

Ak Parti'nin ilk girdiği seçimde kazandığı başarının, "konjoktürel" olarak değerlendirildiğini ifade eden Çelik, ikinci seçimdeki başarısının "şans", üçüncü seçim başarısının "talih", dördüncüsünün "kısmet" olarak görüldüğünü söyledi, Çelik ancak hiçbir başarının tesadüf olamayacağını vurguladı.

MHP ve CHP arasında, seçimlerde ittifak yapıldığına dair önemli göstergeler bulunduğunu ifade eden Çelik, MHP'nin il genel meclisi ve belediye meclis oylarıyla belediye başkanlığı için kullanılan oyları arasında 1 milyon fark bulunduğuna işaret etti.

"İttifaklar yapabilirsiniz ister çarpın, ister bölün, ister kare kökünü alın, ister küpünü, ne yaparsanız yapın, ikiniz birleştiği zaman Ak Parti etmiyorsunuz" diyen Çelik, Türkiye'de etnisite üzerinden siyaset yapan partilerin kazanamayacağını, MHP'nin de BDP'nin de kaybettiğini dile getirdi. Çelik, "Etnisiteye ve dine dayalı siyaset yapanın uzun ve kısa vadede o ülkeye facia getireceğini biz her zaman söyledik, bu doğru zemin değil. Güzel olan halkımız tarafından takdire şayan sonuç budur. Etnisite üzerinden siyaset yapanlar yüzde 21'e ancak varabilir, zorlarsanız yüzde 22'ye varıyorlar. Marjinal partilerin oy oranı bu. Bunu güzel gelişme olarak değerlendirmek isterim" diye konuştu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun partisinin grup toplantısında Türkiye'nin AGİT Daimi Temsilcisi Tacan İldem'in "Reyhanlı saldırısını El Kaide'nin yaptığına dair tescilde bulunduğu" yönünde açıklamaları bulunduğunun anımsatılması üzerine de Çelik, şunları söyledi:

"Sayın İldem, kapalı toplantı esnasında Suriye kaynaklı terörün Türkiye'ye ne derece zarar verdiğini söylerken Reyhanlı saldırısından da söz etmiştir. Daha sonra bizatihi açıklama yaparak yaptığı açıklamaların polisin tespitleri, mahkemenin iddianamelerinde olduğunu, kendisinin böyle bir şeyi kastetmediğini ifade etmiş olmasına rağmen Sayın Kılıçdaroğlu Grup Toplantısı'nda bu yüzde 100 kesinmiş gibi kendi mensuplarıyla, medya aracılığıyla bütün halkla paylaştı. Sayın Kılıçdaroğlu'nun bu tavrını ayıpladığımı, kınadığımı ifade etmek isterim."

-"Erdoğan muhtar olamaz da diyorlardı"

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin açıklamalarını da değerlendiren Çelik, şunları kaydetti:

"Cumhurbaşkanına Türkiye'de yüzde 50 artı 1 karar verecek, halk karar verecek, millet karar verecek. Bugün çok önemli iki şahsiyetin Cumhurbaşkanlığı Seçimi üzerinde konuşmasını yadırgayan, bunu anormal gören Sayın Bahçeli, tek başına Başbakan'ın kesinlikle cumhurbaşkanı olamayacağına karar veriyor. Sayın Bahçeli, Erdoğan muhtar da olamaz diyorlardı, belki sen demedin ama çok kimse söyledi. Siz söylemeye devam edin, buna halk karar verecek dolayısıyla bu tavrı yadırgıyorum. Cumhurbaşkanı, Başbakan bu konuyu konuşamaz, ama Sayın Bahçeli bu konuda ahkam kesecek konuşmalar yapabilir, son noktaları koyabilir, bunu da tutarsız bir tavır olarak değerlendirdiğimi ifade etmek istiyorum."

Güncelleme Tarihi: 10 Nisan 2014, 20:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER