9 HDP'li vekilin fezlekesi Van Cumhuriyet Başsavcılığı'nda!

Dokunulmazlıkların kaldırılmasıyla yargılanma yolu açılan HDP milletvekilleri ifadeye çağrılmaya başlandı. Fezlekesi bulunan Van milletvekillerinin de dosyaları Van'a ulaştı. Van vekilleri ile birlikte HDP genel başkanı Selahattin Demirtaş da Van'da yargılanacak.

9 HDP'li vekilin fezlekesi Van Cumhuriyet Başsavcılığı'nda!

Van'da çeşitli suçlardan haklarında fezleke hazırlanan aralarında HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ'ın da bulunduğu 9 HDP milletvekilinin dosyası, Van Cumhuriyet Başsavcılığına ulaştı. Van'ın 6 milletvekili ile birlikte HDP eş genel başkanları da bu kapsamda Van'da ifade vermeye çağrılacak.

 

Alınan bilgiye göre, milletvekillerinin yasama dokunulmazlığının kaldırılmasına ilişkin anayasada değişiklik yapılmasını öngören kanunun Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmesiyle, cumhuriyet başsavcılıklarınca düzenlenen fezlekelerin suçların işlendiği illere gönderilmesine başlandı.

 

VAN VEKİLLERİNİN TAMAMI HAKKINDA FEZLEKE VAR!

Adalet Bakanlığı, TBMM'den gönderilen milletvekili dosyalarından Demirtaş'ın 2, Yüksekdağ'ın 5, TBMM Başkanvekili ve HDP İstanbul Milletvekili Pervin Buldan'ın 3, Van milletvekilleri Lezgin Botan'ın 5, Tuğba Hezer Öztürk'ün 4, Adem Geveri'nin 3, Bedia Özgökçe Ertan'ın 1, Nadir Yıldırım'ın 1 ve HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan'ın 1 dosyasını soruşturmaların yürütülmesi amacıyla Van Cumhuriyet Başsavcılığına gönderdi. Milletvekillerinin fezlekelerinde "silahlı terör örgütüne üye olmak", "terör örgütü propagandası yapmak" ve "suç ve suçluyu övmek", "Cumhurbaşkanına hakaret", "Toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet" gibi suçlar yer alıyor.

Van Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilen fezlekeler arasında, Ankara'daki terör saldırısını gerçekleştiren terörist için kurulan taziye çadırını ziyaret eden HDP Van Milletvekili Tuğba Hezer Öztürk hakkında hazırlanan dosya da bulunuyor.

Güncelleme Tarihi: 22 Haziran 2016, 23:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER