Abdullah Gül'den Erdoğan'ın o talebine ret

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Erdoğan'ın "Obama'yı ara" isteğini yerine getirmedi.

Abdullah Gül'den Erdoğan'ın o talebine ret

Cumhuriyet gazetesi Ankara Temsilcisi Utku Çakırözer, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’den ABD Başkanı Barack Obama ile görüşmesi istemesine cevap vermediğini yazdı. 

Çakırözer, “Erdoğan’ın ‘Ara’ talebine karşın, Gül, bugünkü koşullar altında ABD Başkanı’nı aramayı uygun bulmadı. Konuştuğumuz Türk ve Amerikan kaynakları da, Ankara’dan Washington’a ulaşan böyle bir görüşme talebi hakkında bir bilgileri olmadığını belirtiyorlar” diye yazdı.

Utku Çakırözer’in “Ara dedi aramadı” başlıklı bugünkü yazısı şöyle:

ERDOĞAN DURUMU ANLATTI

Washington yönetimi ile AKP hükümeti arasında yaşanan krizin boyutunu Başbakan Tayyip Erdoğan geçen günlerde katıldığı bir televizyon programında tüm açıklığıyla anlattı. ABD Başkanı Barack Obama’yı “geçmişte doğrudan aradığını” belirten Erdoğan, artık bu yakınlığın ortadan kalktığını ve ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ile görüşmek durumunda kaldığını bizzat kendisi ifade etti.

OBAMA DEMOKRASİYİ LİNÇ EDİYOR

Obama yönetiminin Ortadoğu meselelerine bakışını eleştiren Erdoğan, “Demokrasi diyenler demokrasiyi kendileri linç ediyorlar, demokrasiyi katlediyorlar. Ya biz demokrasiyi öğrenemedik ya onlar demokrasiyi hâlâ anlayabilmiş değiller veyahut da bir güdümlü demokrasi anlayışını dünyada egemen kılmak istiyorlar veya çıkar hesapları. Şu anda Amerika’nın yaklaşımlarını anlamıyorum. Mısır’a yaklaşımını, Suriye’ye yaklaşımını, Filistin’e yaklaşımını anlamıyorum” diye konuştu.

Obama ile arasının bu yüzden mi açıldığı sorusuna verdiği yanıtta ise bu konudan rahatsızlığını, “Ne yazık ki şu anda doğrusu Biden’la Irak meselesinde görüşüyoruz” sözleriyle ortaya koydu.

ESKİDEN DOĞRUDAN ARIYORDUM

Erdoğan devamında ise şöyle konuştu:

“Eskiden (Obama’yı) doğrudan arıyordum evet. Suriye konusunda beklenen neticeleri alamadığım için dışişleri bakanları görüşüyor. Biz de Biden’la. O beni arıyor, ben onu arıyorum.”

Başbakan’ın sözlerinin belki de en ilginç bölümü ise kendi görüşemediği Obama ile Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün görüşmesi yönünde isteğinin olduğunu belirten açıklamasıydı. Erdoğan bu talebini “Sayın Cumhurbaşkanımıza söyledim, ‘Bir de siz arayın Sayın Obama’yı, şu konuyu bizzat onunla görüşün’ dedim” şeklinde ifade etti.

OBAMA İLE GÜL GÖRÜŞTÜ MÜ?

Erdoğan’ın bu sözlerinin (21 Temmuz) üzerinden iki hafta geçti. Gül, Erdoğan’dan gelen “Şu konuyu onunla görüşün” talebine uyarak Beyaz Saray’ı aradı mı? Aradıysa ne yanıt aldı? Obama ile Gül arasında bir görüşme gerçekleşti mi?

Ankara’daki Türk ve Amerikan kaynakları ile görüşmelerimizden “Böyle bir görüşmenin gerçekleşmediği” bilgisini aldık. Zaten gerçekleşmiş olsa Beyaz Saray ve Çankaya Köşkü’nden açıklama yapılması beklenirdi.

Nitekim, 301 madencinin hayatını kaybettiği Soma faciası sonrasında, 16 Mayıs’ta, Obama Çankaya Köşkü’nü arayarak Gül’e taziye dileği ve yardım önerisinde bulunmuştu. Bu görüşme de Beyaz Saray tarafından dünyaya duyurulmuştu.

OBAMA GÜL'Ü RET Mİ ETTİ?

O zaman acaba Obama, Cumhurbaşkanı Gül’ün görüşme talebini ret mi etti?

Obama ile Gül arasındaki diyaloğu bilenler bunun imkân dahilinde olmadığı görüşünde. Gezi Parkı protestolarından bu yana Erdoğan ile görüntü vermekten kaçınan Obama, eylül ayında yapılan BM Genel Kurulu toplantıları sırasında verdiği yemekte Gül’ü yanına alarak bölge meseleleri konusunda oldukça uzun bir görüşme gerçekleştirmişti.

Obama, Soma faciası sonrasında da taziye dileklerini Erdoğan yerine Gül’e iletmeyi tercih etmişti. Kısacası Gül aramış olsa, Obama’ya ulaşamama diye bir sorun yaşanmayacağı belirtiliyor.

GÜL ARAMAYI UYGUN BULMADI

Bu durumda geriye tek ihtimal kalıyor. Erdoğan’ın “Ara” talebine karşın, Gül, bugünkü koşullar altında ABD Başkanı’nı aramayı uygun bulmadı. Konuştuğumuz Türk ve Amerikan kaynakları da, Ankara’dan Washington’a ulaşan böyle bir görüşme talebi hakkında bir bilgileri olmadığını belirtiyorlar.

Güncelleme Tarihi: 04 Ağustos 2014, 11:26
YORUM EKLE