Ak Parti'den kritik karar!

AK Parti MKYK'da, 3 dönem kuralının muhafaza edilmesi ve mevcut seçim siteminde değişikliğe gidilmemesi kararı verildi.

Ak Parti'den kritik karar!

Ak Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) Toplantısı sona erdi. Toplantı sonrası Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, Ak Parti'deki 3 dönem yasağına devam edileceğini ve seçim sisteminde herhangi bir değişikliğe gidilmeyeceğini açıkladı.

5 SAAT SÜRDÜ

Ak Parti MKYK'nın ardından yazılı bir açıklama yapan Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik, Genel Başkan ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan MKYK toplantısının yaklaşık 5 saat sürdüğünü belirtti.

"CUMHURBAŞKANLI SEÇİMİNDE İSTİŞARE DEVAM EDECEK"

Bu toplantıda, Cumhurbaşkanı seçimi, seçim sistemi değişikliği ve parti tüzüğünden kaynaklanan 3 dönem kuralı konularının görüşüldüğünü belirten Çelik, Cumhurbaşkanı seçimi ile ilgili istişare sürecinin ise devam ettiğini belirtti.

3 DÖNEM KURALI DEVAM EDECEK

Çelik, MKYK'nın parti tüzüğünde yer alan 3 dönem kuralı ile ilgili herhangi bir girişimde bulunulmamasına, mevcut kuralın devamının isabetli olacağına karar verdiğini belirtti.

MEVCUT SEÇİM SİSTEMİNDE DEĞİŞİKLİK YOK

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik, partisinin MKYK Toplantısı'nda, halen kamuoyunda ve partinin yetkili kurullarında tartışılmakta olan dar veya daraltılmış seçim sistemleri konusunda, Ak Parti'nin şu aşamada bir girişimde bulunmamasının doğru olacağına dair karara varıldığını belirterek "Sonuç itibarıyla 2015 seçimlerine mevcut seçim sistemiyle gidilmesi ilke olarak benimsenmiştir" açıklamasını yaptı.

ARINÇ: BEN SÖYLEMEYEYİM HÜSEYİN BEY AÇIKLAMA YAPAR

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) Toplantısı sonrası, gazetecilerin toplantıda dar veya daraltılmış seçim sistemlerinin görüşülüp görüşülmediğine ilişkin soruları üzerine, "Ben bir şey söylemeyeyim. Biliyorsunuz, partide yapılan toplantılarda, Sayın sözcümüz Hüseyin Bey bu konularda açıklama yapar. Ben herkesin bildiği düşüncelerimi, kendi görüşlerim olarak ifade ettim" diye konuştu.

BAŞBAKAN "3 DÖNEM KURALININ İLKESEL OLARAK ARKASINDAYIM" DEMİŞTİ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 24 TV'de Mustafa Karaalioğlu'nun 3 dönem sorusu üzerine 3 dönem kuralının ilkesel olarak halen arkasında durduğunu belirtmiş, böylelikle genç ve dinamik kadroların iş başına geleceğini söylemişti. Başbakan, partide sürekli olarak taze hücrelerin yer almasını arzuladığının altını çizmişti.

Güncelleme Tarihi: 02 Mayıs 2014, 21:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER