banner166

BAŞKANDAN MESAJ!

Van Büyükşehir Belediye Eş Başkan'ı Bekir Kaya, sosyal medya hesabından cezayla ilgili tepki gösterdi. Kaya, Taybet Ana'nın acısının yanında aldığı cezanın konuşulmaya değerinin olmadığını söyledi.

BAŞKANDAN MESAJ!

Van Büyükşehir Belediye Eş Başkan'ı Bekir Kaya, sosyal medya hesabından cezayla ilgili tepki gösterdi.

 

Kaya, Taybet Ana'nın acısının yanında aldığı cezanın konuşulmaya değerinin olmadığını söyledi.  Kaya, 'örgüt üyeliği' suçlaması ile yargılandığı davada karar çıktı. Karar da Kaya’ya üst sınırdan 15 yıl ceza verildi. Cezanın kesinleşmesinden sonra Kaya, sosyal medya hesabından aşağıdaki tweet'i attı. Davanın Geçmişi Kaya ile birlikle yargılan diğer 11 sanığa da 7 ile 15 yıl arasında değişen cezalar verildi.

 

KCK'ye yönelik 7 Haziran 2012'de düzenlenen operasyonun ardından ''Terör örgütüne üye olmak'' suçlaması ile tutuklanan ve daha sonra tutuksuz yargılanan Van Belediye Başkanı Kaya ile BDP'li bazı ilçe belediye başkanları ve il yöneticilerinin yargılandığı dava bugün görülmeye devam etti. Van 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davaya tutuksuz yargılanan 12 siyasetçi katılmazken, sanık avukatları hazır bulundu. Avukatların son savunmasını alan mahkeme heyeti, Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Bekir Kaya ile HDP PM üyesi Cüneyt Caniş’e “Örgüt üyesi olmak” iddiasıyla 15’er yıl hapis cezası verdi. Tutuksuz yargılanan diğer 10 siyasetçiye 7 ila 12 yıl arasında değişen hapis cezaları verilirken, Kaya ve Caniş’e üst sınırdan ceza verilmesi dikkat çekti. Van 1.Ağır Ceza Mahkemesince verilen karara Yargıtay'a 15 günlük temyiz süresi bulunuyor. Avukatlar temyiz hakkını kullanacaklarını belirtti. Yargıtay'ın Van 1.Ağır Ceza Mahkemesinin 15 yıllık hapis cezasını onaması halinde Van Belediye Eş Başkanı Kaya ve diğer sanıklar cezaevine girecek. 

Güncelleme Tarihi: 04 Ocak 2016, 20:42
YORUM EKLE