banner95

CHP Grup Başkanvekilinin sözleri meclisi karıştırdı 

TBMM 15 Temmuz özel oturumunda CHP adına söz alıp konuşan CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç'un sözleri meclisi karıştırdı.

CHP Grup Başkanvekilinin sözleri meclisi karıştırdı 

TBMM Genel Kurulunda 15 Temmuz Özel Oturumu gerçekleşiyor. Oturuma Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da katıldı. 15 Temmuz özel oturumunda CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç konuşma yaparken Meclis'te gergin dakikalar yaşandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Genel Kurulunda 15 Temmuz Özel Oturumuna katıldı.


 

TBMM Başkanvekili Celal Adan tarafından resmi tören ile karşılanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, tören kıt'asını selamladıktan sonra Genel Kurul salonuna geçti. Erdoğan'ın Genel Kurul'daki yerini almasından sonra İstiklal Marşı okundu ve özel oturum başladı.

GERGİN DAKİKALAR YAŞANDI
 

Oturumda Grup Başkanvekilleri konuşmalarını yaparken CHP adına Grup Başkanvekili Engin Özkoç konuşma gerçekleştirdi. Özkoç'un FETÖ konusunda AK Parti ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı eleştirmesi gergin alara neden oldu.

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç'un yaptığı konuşmaya AK Parti sıralarından tepki geldi. Özkoç, yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın FETÖ için 'Ne istediniz de vermedik' sözlerini dile getirince AK Parti sıralarından sesler yükseldi. Oturumu yöneten TBMM Başkanı Mustafa Şentop, AK Partili vekilleri susturmaya çalışsa da tepkiler devam etti.

Özkoç konuşmasında Ergenekon ve Balyoz operasyonlarının FETÖ tarafından yapılırken hükümetin buna göz yumduğunu iddia ederek,"15 Temmuz FETÖ'nün darbe girişimidir. Cumhuriyet tarihimizin en kanlı darbe girişimidir. Burada yaşamını yitiren şehitlere Allah'tan rahmet diliyorum, gazilerimize minnetlerimizi iletiyorum. Dershaneler, siyaseti araç kullanmak... Bu dönemde kim FETÖ'ye daha çok yardımcı olmuştur. Bunun cevabını sayın Cumhurbaşkanı söylemiştir. 'Okul için yer verdik, yurt dışında destek istedik. Ne istediniz de vermedik' demiştir. Bir kişinin denetimsiz iktidarı sayesinde FETÖ darbe girişiminin zeminini hazırlayan Zekeriya Öz'ün önü açılıyordu. Bu ülkenin Genelkurmay Başkanı gizli tanık ile hapse girdi. Vatanseverler yargılanırken ölüyordu. Adil Öksüz denilen sözde imam Türkiye'de cirit atıyordu. Ankara'da CHP milletvekillleri ve diğer siyasi parti milletvekili arkadaşlarımız 'Öleceksek bu çatı altında ölelim' dedi. Çünkü bu ülke hepimizindi. Darbe engellendi. Darbeyi ne MİT ne bir istihbarat birimizden öğrendik. Enişteden öğrenildi. Adil Öksüz'e eline pasaportu verildi. Zekeriya Öz elini kolunu sallayarak çıktı. "Hata ettik" dedi bunu söyleyen hâlâ Cumhurbaşkanı. Fethullahçılara çocukluktan beri görüşen, Fettah Tamince yargıdan tertemiz çıktı.

Darbe girişiminin kilit ismi Mehmet Dişli'nin ağabeyi Şaban Dişli büyükelçi yapıldı. Binlerce hapis cezası alan, işten çıkarılanlar var. Asker, polis, öğretmen var ama bir tek siyasi yok. Çözüm güçlü parlamentodadır. El birliği ile güçlü parlamenter sistemi yeniden tesis etmeliyiz. Yeni darbelerin oluşmasına engel olmalıyız. Güçler ayrılığının temelinde güçlü Meclis, bağımsız yargı ve denetlenebilir yürütme olmalıdır. 15 Temmuz vatandaşına kurşun sıkan ve ona yol verenleri de unutmayacak. Kurucu liderin adı Mustafa Kemal Atatürk'tür. Eğer uğruna ölecek vatan arıyorsak onun adı Türkiye Cumhuriyeti'dir." diye konuştu.

Özkoç, konuşması sırasında AK Partili vekillerin tepkisi ile karşılaştı ve sık sık yuhalandı.

AK PARTİ CEVAP VERDİ
 

AK Parti Grup Başkanvekili Naci Bostancı da Özkoç'un provakatif açıklamalar yaptığını savunarak söz hakkı aldı. Bostancı da Özkoç'a yanıt vererek, "Biraz önce konuşmayı yapan Özkoç da takip etmiştir, bir numaralı hedef sayın Cumhurbaşkanıdır.

SON DAKİKA

Güncelleme Tarihi: 15 Temmuz 2019, 14:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER