CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı belli gibi

CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, Cumhurbaşkanı adaylığı için "Boyner, Çetin olmaz, Baykal iyi bir isim" dedi.

CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı belli gibi

Grup Başkanvekili ve Yalova Milletvekili Muharrem İnce, Cuma günü yapılacak Parti Meclisi toplantısı öncesinde Al Jazeera'ye konuştu. Yerel seçim sürecinin iyi değerlendirilemediğini söyleyen İnce, 30 Mart seçimlerinde doğru adaylar gösterilemediğini belirtti. Transfer aday anlayışını doğru bulmadığını kaydeden Muharrem İnce Cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde de CHP'nin "aynı hastalığı" göstermemesi gerektiğini söyledi.

"ÇÖZEMEZSEK, BİRİLERİ GELİR ÇÖZER"

Parti içindeki bir grubun CHP'yi İşçi Partisi'ne, bir grubun BDP'ye, bir başka grubun da MHP'ye benzetmek istediğini savunan İnce "ulusalcı ve yenilikçi kanat" tanımlarına da karşı çıktı. İnce " Kanatçı değilim, CHP'liyim" dedi. İnce, CHP'deki sorunların nasıl çözüleceğine ilişkin soruya ise "Çözemezsek, birileri gelir çözer" yanıtını verdi.

İşte Muharrem İnce'nin kendisine yöneltilen sorulara verdiği yanıtlar;

30 Mart seçim sonuçları tartışılıyor, Yalova’da CHP kıl payı kazandı ama itirazlar oldu. Melih Gökçek’e de Twitter’dan “Ankara’da olsaydım şimdi eski Belediye Başkanıydın” dediniz. Ankara’da sandıklara mı sahip çıkılamadı, nasıl değerlendiriyorsunuz seçimleri?

Şimdi partinin pek çok yerleşim birimlerinde sandıklara sahip çıktığını, emek verdiğini biliyorum. Bir genelleme yaparak torbaların üzerinde, sandalyelerin üzerinde uyuyan insanları rencide etmek istemem. Tabii bazı yerlerde hatalarımız oldu, iyi organizasyon yapılamadı, bunları biliyoruz. Ama ben partinin süreci iyi değerlendiremediğini düşünüyorum. Başarısız olduğumuzu düşünüyorum.

"BU SORULARI SORMAMIZ LAZIM"

Bu başarısızlığı neye bağlıyorsunuz?

Pek çok faktörü var. Kişileri tartışmam, genel olarak söylüyorum, soruyu şöyle soracağız. Bir doğru kişileri bulduk mu, doğru dil kullandık mı, milletin beklentilerine doğru cevaplar verdik mi? Ve millete kavgasız gürültüsüz olduğumuzu gösterebildik mi? İllerde, ilçelerde bir ekip olduğumuzu gösterebildik mi? Bu soruları sormamız lazım.

Sizin cevaplarınız nedir peki?

Pek çok yerde doğru kişiler bulunmadı.

"BELİRLEYİCİ OLANLARDAN BİRİYİM"

Ankara ve İstanbul buna dahil mi?

Ben kişileri tartışmam. Pek çok yerde doğru kişilerin bulunmadığını düşünüyorum çünkü doğru yöntem seçilmedi. Ruhunuzu ortaya koyarsanız, bilimi ıskalamazsanız, art niyetiniz yoksa doğru kişileri bulursunuz. Ben Yalova’da kimseyi karıştırmadım açık. Belirleyici olanlardan biriyim. Çınarcık’ı 42 yıl sonra aldık. Eğer başka yöntemler kullanılsaydı ne Çınarcık’ı ne Yalova’yı alırdık.

Anket yöntemini mi kast ediyorsunuz?

Anket ve benzeri yöntemler kullanılsaydı ne Yalova’yı ne Çınarcık’ı alırdık, biliyorum. Çünkü ben yaklaşırken doğrusu olsun istedim, iyisi olsun istedim, ruhumu ortaya koydum, ekibe güvendim, milleti sokağı dinledim. Sokak böyle diyordu, pek çok yerde böyle olmadı, sokak dinlenmedi, örgüt dinlenmedi.

CHP’de her seçim sonrası duyuyoruz bunları, neden ders alınmıyor?

Onu bilemiyorum.

"Ankara İÇİN BEKLENTİM YOKTU"

Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı için sizin de adınız geçiyordu.

Ankara ile ilgili beklentim yoktu, partiyi seçeneksiz bırakamazdım, ben aday adayı olmadım. "Buradayım dedim, "Ya aday olurum ya olmam" dedim. Ama partide şöyle bir hastalık var. Kendi evlatlarına güvenemeyip dışarıdaki insanlardan medet uman bir yapı var, bu hastalıklı bir yapı. Bu yapı doğru bir yapı değil.

Bu CHP’nin dışarıya açılmaması anlamına mı geliyor ?

O başka bir şey. Tabii ki dışa açılacak, bunlara hiç itirazım yok. Türkiye’de sağ sol kavramalarını tartışmak, klasikleşmiş CHP tabanı olsun başka bir şey olsun böyle bir söz etmiyorum. Yalova’da her kesimden oy aldık. Ben bunlara varım hiç itirazım yok, ama bu partiye emek veren insanların ötelenmesini gerektirmez.

"SORMAYIN BUNA CEVAP VEREMEM"

Seçim arifesinde son dakika aday transferine mi karşısınız yani?

O kadar. Emek versin, bu partinin evlatları var. Ben parti çinde görev yapan pek çok yetenekli insanın bugün alınan sonuçlardan daha iyi sonuç alacağını düşünüyorum. Pek çok tanınan kamuoyunun benimsediği isimler var, bu isimler çok daha iyi sonuç alabilirdi. "Nokta neresi?" diye sormayın buna cevap veremem, kimseyi rencide etmek istemem.

Sizin ifadenizle CHP kendi evladı olan isimlerle de daha Ankara’da bir başarı yakalayamadı ama Mansur Yavaş ile çekişmeli bir yarışa sahne oldu.

Ben başarı olarak seçimi kazanmaya bakarım birinci olamadığınız bir yerde başarı yoktur, gerisi hikayedir bu kendini avutmaktır.

"SON DÖNEMDE CHP'NİN BAŞARISI YOK"

O zaman son dönemde CHP’nin hiçbir başarısı yok?

Bence yok tabii. Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş ne için yarışır? Şampiyon olamamışsa başarı yoktur. Kim kimi kandırıyor? Yüzde 26’ya yüzde 27’ye başarı diyorsanız 40’ı hiç hayal etmiyorsunuz demektir. AKP’yi yenip birinci parti olmaktır başarı. Onun haricinde hiçbir şey başarı değil. Yüzde 27’ye sevinmiyorum ben, sevinen sevinsin. Bunu başarı diye nasıl anlatıyorlar ben anlamıyorum, bu mantığı kavrayamıyorum. Başarı yoktur, bir oyla kaybettin, kaybettiğin anda yoktur.

Çözüm ne? Deniz Baykal döneminde de seçimlerin ardından benzer açıklamalar yapılırdı.

Üç yerde sorun var, Orta Anadolu, Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu. Bunlar masaya ayrı ayrı yatırılmalı. MHP ya da CHP hangisi güçlüyse ona oy verilsin. Bu konuda zarar ettiğimizi düşünüyorum. Üç büyük kentte kâr ettik, diğer yerlerde bizim zararımıza oldu bu iş. Bunu masaya yatırmak lazım.

Söylem mi politakalar mı değişmeli? Teşhis var ama tedavi yöntemi ne?

Pansuman tedbirlerle bu iş olmaz mı diyeyim, Erbakan gibi mi konuşayım? Bunların tümünü sizinle konuşamam, partinin mahrem işlerini medyayla konuşmam, medyaya söyleyebildiğim kadarını söylerim. MYK’da PM’de söylerim.

CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMLERİ

Türkiye’nin önünde Cumhurbaşkanlığı seçim süreci var, bu konuda CHP’nin tavrı ne olmalı size göre, görüşleriniz nedir?

Cumhurbaşkanlığı için de yine aynı hastalığı görüyorum, hissediyorum, yine bir transfer peşindeler herhalde. Bu doğru değil. Başlarken bir sıfır yenik başlıyorsun, "Benim içimde böyle bir adam yok, ben yetiştiremedim" diyorsun. "Bende yok dışarıdan bakacağım" diyorsun. Ümit Boyner ismini ortaya atanlara sesleniyorum CHP ile ne alakası var? Bir kere böyle bir şey olamaz, bunları doğru bulmuyorum. AKP Abdullah Gül’ü , Erdoğan’ı Bülent Arınç’ı tartışıyor, kendi içinden isimleri tartışıyor. Niye? Kendine güveniyor. Kendine güvenmeyen bir yapı havası veriyor CHP. "Bende yok böyle bir kişi, dışarıdan bakıyorum, bakacağım, benim oylarım garanti diğer kesimlerin oylarını da bu kişiyle alacağım". Senin içinden diğer kesimlerin oylarını alacak biri yok mu? Kendi içinden bakmalı. Ümit Hanım’ı incitmek ve saygısızlık yapmak istemem ama bu yaklaşımı doğru bulmuyorum.

"DENİZ BAYKAL İSABETLİ"

Cumhurbaşkanı adaylığı için sizin aklınızda bir isim var mı?

Benim isim söylemem doğru olmaz, nasıl seçileceği belli. Milletvekillerinin iradesi olacak, 20 milletvekilinin imzası gerekiyor bir kere.

Partinin içinden biri olmalı diyorsunuz, Deniz Baykal nasıl bir isim size göre?

Bence iyi bir isim, kendi takdiridir tabii. Düşünülürse bulunur.

AKP’nin başarısını neye bağlıyorsunuz?

Eşit şartlarda yarışmıyoruz. Devlet olanakları, yasal düzenlemeler ellerinde. Bütünşehir Yasası'nı çıkardılar. Bunlar hesaplanmış mühendislik işleri, seçim kazanmak üzerine mühendislik çalışması. Hatay’da Alevileri bir mahallede topladılar. Bunlar bir faktör tabii, seçim kurullarında müdahaleler bir faktör. Çalınan oylar, ayak oyunlarıyla seçim sonuçları değişti. Bütün bunlara rağmen yine de başarılı olmalıydık.

CHP nereye doğru gidecek, nasıl bir yol izleyecek?

Çözebilirsek çözeceğiz, çözemezsek birileri gelir çözer. Siyaset böyledir.

Güncelleme Tarihi: 17 Nisan 2014, 08:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER