“Çirkin bir iftira kampanyasına maruz kaldık”

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Van Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Osman Nuri Gülaçar, Van’ın şuan bulunduğu konumu hak etmediğini ifade ederek, Van’daki Belediyeciliğin diğer Belediyelerle mukayese edildiğinde kentin acınacak bir halde olduğunu belirtti.

“Çirkin bir iftira kampanyasına maruz kaldık”

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Van Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Osman Nuri Gülaçar, Van’ın şuan bulunduğu konumu hak etmediğini ifade ederek, hayata geçirecekleri gerçekçi dev projelerle, bu kenti hak ettiği noktaya ulaştıracaklarını söyledi.

AK Parti Van Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Osman Nuri Gülaçar, Van TV’de yayınlanan ‘Seçim 2014’ programına konuk oldu. Programın sunucusu Yılmaz Tekin’in sorularını cevaplayan Gülaçar, sözlerine çözüm sürecinin önemine değinerek başladı. Dünü bilenlerin çözüm sürecinin ne olduğunu çok iyi bildiğini ifade eden Gülaçar, bu konuda AK Parti ile başlayan bir sürecin söz konusu olduğunu belirtti. Ortada samimi bir iktidar, samimi bir Başbakanın olduğunu anlatan Gülaçar, “Bu anlamda çok büyük adımlar atıldı ve büyük riskler alındı. Bu işin mimarı başbakanımızdır. Onlarca hükümet gelip geçti neden hiçbiri bu sorunu gündemine almadı? Çözüm hakikaten bir irade beyanıdır. Adnan Menderes ile başlayan ama imkân verilmeyen bir süreç vardı. Aynı süreç Turgut Özal’la da işledi. Ama Özal bu sorunu çözebilseydi, bugün Türkiye çok farklı noktalarda olurdu.” Dedi.

GÜLAÇAR: ÖCALAN’IN SÜRECE KATKILARI YADSINAMAZ

Öcalan’ında sürece katkısının yadsınamaz olduğunu dile getiren Gülaçar, “Unutmamak gerekir ki Abdullah Öcalan’ın da çözüm sürecine katkıları yadsınamaz. Kürt insanı olarak süreci görüyoruz ve doğru okuyoruz. Güzel gelişmelerin devam etmesi barışa olan inancımızı artırmaktadır. Örneğin yakın zamanda Kemal Aktaş’ın da aralarında bulunduğu tutuklu vekillerin serbest bırakılması bu sürecin geldiği noktanın mutluluk verici bir göstergesidir. Kendilerine de geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum” dedi.

“YAPILAN HABERLER MAKSATLI”

Geçtiğimiz günlerde yapılan operasyonlarda kendisinin de gözaltına alındığı yönündeki soruya da cevap veren Gülaçar, yaşanan operasyonda bazı medya kuruluşlarının gözaltına alındığı yönünde haber yapmasının doğru olmadığını ifade etti. Gözaltına alındığı haberlerin kesinlikle gerçeği yansıtmadığını, bu haberlerin maksatlı olduğunu ifade etti.

“BÜYÜKŞEHİR BİR ÖZERK YAPI KADAR YETKİLİDİR”

Van’ın mevcut durumunu hak etmediğine vurgu yapan Gülaçar, kentin modern bir şehir olabilmesi için önemli bir potansiyele sahip olunması gerektiğini kaydetti. Geçmiş dönemlerde yetkililerin üstlerine düşeni yapmadıklarına da dikkat çeken Gülaçar, “Büyükşehir neredeyse bir özerk yapı kadar yetkilidir. Bu tür imkânlarına rağmen Van’ın değişimi noktasında etkili olamamışlardır. Yapacağımız çalışmalarla hem istihdam imkanları oluşacak. Hem de insanlarımız ekonomik gücü artmış olacaktır. Esnafın kepenk kapatması değil, yeni yeni kepenklerin açılması konusunda güzel gelişmeler olacaktır. Yeter ki elbirliği yapalım ve dağ gibi biriken sorunlarımızın üstesinden gelelim” ifadelerini kullandı.

“KENTİMİZ ACINACAK BİR HALDEDİR”

Kamuoyunun gündemini meşgul eden belediyenin mevcut borcuyla da ilgili açıklamalarını sürdüren Gülaçar, “Mevcut belediyenin 780 milyon TL bir borcunun olduğunu bire bir sarf etmedim bir iddianın var olduğunu ve konuşulduğunu söyledim. Hatta bir siyasi partimiz bizden önce açıklama yapmıştır. Eğer ortada bir borç var ise bunu açıklamak mevcut belediyeye düşer. Geçtiğimiz günlerde belediyeden mevcut borçlarının devraldığı borçlarından daha az olduğuna dair bir açıklama gelmişti. Ancak bu doyurucu bir açıklama olmaktan uzaktır. Daha detaylı bir açıklama yapılmalı insanımız da öğrensin, bilsin. Ayrıca şöyle bir gerçek de var, belediyeyi aldıklarında farklı iddialarla gelmişlerdi. Birçok vaatlerde bulunmuşlardı. Ancak 2009’daki vaatlere bakıldığında seçimi %70 cepte keklik görenler vaatlerinin %70’ni yapmamışlar. Ben halkın içindeyim çok muzdaripler. Van halkı şuan bulunduğu konumu hak etmiyor. Burada belediyeciliği diğer belediyelerle mukayese ettiğimiz vakit kentimiz acınacak bir haldedir” dedi.

FOTOĞRAFLARLA KONUŞTU

Van'ın Doğu'nun değil, asıl Türkiye'nin incisi olduğunu da vurgulayan Gülaçar, seçim broşüründe yer alan fotoğrafların eski dönemlere ait olduğu yönünde BDP’nin yaptığı açıklamayı da değerlendirdi. Broşürde sadece bir fotoğrafın yanlışlıkla yer aldığını anlatan Gülaçar, diğer fotoğraflar başta olmak üzere dün itibari ile de çekilmiş olan fotoğrafları canlı yayında paylaştı. Gülaçar, “Vangölü'ne akan kanalizasyon sularından dolayı 5 yıl sonra bir daha bu göle giremeyeceğiz. Altın değerinde bir şehrimiz var, bir gölümüz var ama değerlendiremiyoruz. Özalp yolu üzerindeki çöp dağımız her gün biraz daha büyüyor. Özalp'e giderken burnumuzu kapatıyoruz. El insaf hepimiz bu şehirde yaşıyoruz ama şehrimiz bulunduğu yeri hak etmiyor. Bu konuda çok ciddi ve önemli çalışmalarımız hazır. Adaylığım açıklandığı günden itibaren ilk işimiz Van'ın sorunlarını tespit etmekti. Acil, orta ve uzun vadede gerekenleri çıkardık. Birçok büyükşehir belediyesi ile çalışıyoruz. Çok büyük projelerimiz var şehrin 50 yıllık geleceğine yetecek dev projelerimiz var, mega projelerimiz var. Bunları halkımızla en kısa zamanda paylaşacağız. Yerelde belediyelerin iktidar partisiyle çalışması onların önceliği için önemlidir. Belediyecilik de AK Parti ile mümkündür. Van'ı hak ettiği noktaya getirecek gücümüzde var, irademiz de var. Allah nasip ederse göreve geldiğimizde dev projelerimizi hayata geçirdiğimizde burada yaşayan halkımızda belediyeciliğin nasıl yapıldığına bire bir şahit olacaktır” dedi.

“PROJELERİ İLERLEYEN HAFTALARDA AÇIKLAYACAĞIZ”

Projelerini ilerleyen haftalarda açıklayacağını da dile getiren Gülaçar, kentteki sorunları gidereceklerini ve yeni bir şehir inşa edeceklerinin teminatını canlı yayında verdi. Gülaçar, “Burada güzel şeyler göremedik. Örneğin eski devlet hastanemize burnumuzu kapatarak gidiyorduk. Bazen tadilat yapılırken Allah razı olsun ne güzel şeyler yapılıyor diyorduk. Ama bölge hastanesini görünce bunlarda yapılabiliyormuş diye buna şahit olduk. Allah başbakanımızdan ve sağlık bakanımızdan razı olsun. Bölge hastanesi gerçekten Van’ın gururu oldu. Herkes oraya sığındı. İkisi arasındaki karşılaştırmayı neden verdim. Bizim farkımızda böyle olacak. Artık bu halkın hizmete ihtiyacı var. Sorgulayan bir halk var. Neden böyle çünkü insanlarımız birçok ilde yapılan hizmetleri görmüş, artık aynısını burada da istiyor. İnsanımızda bunu hak ediyor ve ilimizin artık bu hizmetlere ihtiyacı vardır. Depremle birlikte altyapımız çöktü, su şebekemiz arızalandı. Belediye gücümüz yetmez diyince su getirmeyi hükümetimiz üstlendi. Eski boru hatlarının hepsi yenilendi. 2050 hatta daha ilerisi olmak üzere su ihtiyacını karşılayacak bir çalışma yapıldı. Gerisi belediyeye kalmış. Hayata geçireceğiniz projelerle Van'ın 50, 60 hatta 100 yıllık geleceğini göremezseniz projeleriniz küçük kalır. Ama bizim projelerimiz anlattıklarım noktasında yerini bulacaktır” açıklamalarında bulundu.

“HALKIN ÖZGÜR İRADESİNE KARIŞMAMAK LAZIM”

Son olarak seçimlerin iyi geçmesi konusunda da çağrıda bulunan Gülaçar şöyle konuştu;

“Barış içerisinde bir yarış istiyoruz. Helal bir seçim süreci istiyoruz. Bir önceki dönemin yaşanmasını istemiyoruz. Biz AK Parti olarak mağdur edildik o süreci herkes biliyor. Helal bir seçimden yanayız. Halkımıza güvenmemiz lazım. Halkın o özgür iradesine karışmamak lazım. Diğer illerde aday gidip neler yapacağını anlatıyor vatandaşta sorguluyor ve ona göre oyunu kullanıyor. Ama şunu da ifade edeyim seçen seçimde yaşanan tüm olumsuzlukların hiçbiri bu seçimde yaşanmayacak. Bunun tekrara olmayacak. İnsanlar özgür iradeleri ile istediği partiye oy kullanabilecek. Bu şehri bu şehrin insanlarını seviyorum gördüğüm yanlış bir durum var ise bu benim içimi acıtıyor. Ben bu şehirde yaşayan bir birey olarak bu şehirde yaşayan gençlerimize çocuklarımıza örnek bir belediyecilik ve örnek bir başkanlık yapmak istiyorum.” 

 

Güncelleme Tarihi: 17 Ocak 2014, 00:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER