banner211

Davutoğlu'ndan çözüm süreci açıklaması

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Almanya ziyareti sonrası Türkiye’ye dönüşte, çözüm sürecinin geleceğiyle ilgili açıklamada bulundu.

Davutoğlu'ndan çözüm süreci açıklaması

Almanya'da Angela Merkel ile bir dizi temasta bulunan Başbakan Ahmet Davutoğlu, Türkiye yolunda gazetecilere önemli açıklamalar yaptı. Başbakan Davutoğlu, çözüm sürecinin tamamen sona ermediğini, ancak karşı tarafın bu süreci devam ettirmesinin tek şartı olarak silah bırakması olacağını söyledi.

İşte Başbakan Davutoğlu'nun çözüm süreci hakkında yaptığı açıklamalar...

 

"SİLAHSIZLANMA OLMADAN ÇÖZÜM SÜRECİ OLAMAZ!"

Çözüm süreciyle silahların bırakılmasını amaçlıyorduk. İnat ettiler silahlanmayı arttırdılar. Bu silahsızlanmayı ya kendi iradeleri ile ya da bizim irademizle yapacaklar. Silahsızlanma gerçekleşmeden çözüm sürecine benzer süreç olmaz. Hala ek talep varsa demokratikleşme içinde yaparız. Silahsızlanmayı müzakere konusu yapmayız. Öyle ya da böyle silahsızlanma sağlanacak.

 

"SİLAH VARSA DEMOKRASİ OLMAZ"

Meclis'te HDP var. Eğer son derece gereksiz açıklamalarla sabote etmeselerdi ben kendileriyle görüşecektim. Türkiye'de iki seçim yapıldı. Hdp daha çok aldı. Meclis'te konuşulur her şey.

Bana bir tek ülke şey gösterin. Demokratik bir devletin olduğu yerde meşru polis asker dışında bir silahlı grubun herhangi bir küçük köyü dahi kontrol almasına aldığına dair örnek göstersin. Hiç kimse içeriden dışarıdan halkın yüzde elliye yakınının gücünü almış biri hükümetin silahlı grupla müzakere etkimesini bekleyemez. Bu gruplar çıkacak, silahlı gruplar , bırakacaklar ondan sonra her şey konuşulur. Ama silahın olduğu yerde demokrasinin işlemesi çok zor.


KAYNAK-HÜR HABER

Güncelleme Tarihi: 23 Ocak 2016, 12:01
YORUM EKLE

banner201