HDP, kayyum atamalarına karşı yol haritasını belirledi

HDP'liler tarafından yönetilen üç büyükşehir belediyesine kayyum atanmasının ardından olağanüstü toplanan HDP MYK'sı, eylem kararı aldı. HDP'liler ilk olarak, kayyum atanan üç kentte eylem düzenleyecek.

HDP, kayyum atamalarına karşı yol haritasını belirledi

Diyarbakır, Van ve Mardin Büyükşehir Belediyelerine kayyum atanması gündemi ile olağanüstü toplanan HDP MYK'sı, "kesintisiz eylem" kararı aldı. HDP'liler tepkilerini göstermek üzere ilk olarak yarın (20 Ağustos) saat 11.00' da, kayyum atanan üç kentin il örgütü binaları önünde toplanacak.

3 büyükşehir belediyesine sabah saatlerinde kayyum atanan HDP, olağanüstü topladığı Merkez Yürütme Kurulu'nda yol haritasını belirledi. Buna göre, tüm milletvekilleri yarından itibaren üç gün boyunca belediyelere kayyum atanan Diyarbakır, Mardin ve Van'da olacak. 3 kentte yarın saat 11.00'da eş zamanlı olarak basın açıklamaları yapılacak. HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, Diyarbakır'daki açıklamaya katılacak. HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ise yarın (20 Ağustos 2019 Salı) İstanbul'da basın toplantısı düzenleyecek.

VEKİLLER HALKLA BİRLİKTE SOKAKTA OLACAK


 

HDP MYK toplantısında bu süreçte halkın ve belediye eş başkanlarının yalnız bırakılmaması gerektiğinin altını çizildi. Alınan karara göre, tüm milletvekilleri sandık iradesine sahip çıkmak için 3 gün boyunca halk ile birlikte sokaklarda olacak. Eylemlerde kayyumların tanınmayacağı belirtilerek, hükümete bu politikadan derhal vazgeçme çağrısı yapılacak. HDP, demokrasi güçlerine de çağrısı yapacak.

"DEMOKRASİ İTTİFAKI ACİLEN KURULMALI"
 

MYK toplantısında, kayyum politikasından vazgeçilmesi için Demokrasi İttifakı'nın acil bir ihtiyaç haline geldiği değerlendirmesi de yapıldı. Bunun için siyasi partilerle görüşmeler yapılacak.

HDP, Demokrasi İttifakı ve yeni anayasa çalışmaları kapsamında bir takvim belirlemişti. Onlarca siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu ile görüşmeler planlayan HDP, siyasi partilerle görüşmeleri öne çekecek.

Bir HDP yöneticisi, kayyum siyasetinin AKP-MHP koalisyonu dışında kalan tüm partiler için risk barındırdığına dikkat çekerek, demokrasi güçlerinin bu süreçte bir araya gelmesinin çok daha kritik hale geldiğini belirtti.

"KAYYUMA KARŞI MÜCADELE AYNI ZAMANDA SAVAŞA KARŞI MÜCADELEDİR"
 

MYK toplantısında kayyum siyasetine karşı mücadelenin aynı zamanda savaşa karşı mücadele olacağı değerlendirmesi de yapıldı. Kayyum atamalarını Kuzey Suriye ve Kuzey Irak'a yönelik savaş tehditlerinden bağımsız görmeyen HDP, 1 Eylül Dünya Barış Günü mitinglerine dair son hazırlıkları da gözden geçirdi. 1 Eylül'de Diyarbakır, Van, İstanbul ve İzmir'de bölge mitingleri, diğer illerde ise basın açıklamaları yapılacak.

TEMELLİ DİYARBAKIR'A GİDİYOR

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli destek ziyaretleri çerçevesinde ilk olarak yarın (20 Ağustos) Diyarbakır'ı ziyaret edecek. Diyarbakır'daki görüşmelerinin ardından Temelli'nin sonraki durakları ise kayyum atanan diğer iller Mardin ve Van olacak.

BULDAN, İSTANBUL'DA OLACAK

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ise yarın (20 Ağustos) saat 12.00'de HDP İstanbul İl Örgütü'nde kayyum atamalarına ilişkin basın açıklaması düzenleyecek.

NE OLMUŞTU?
 

İçişleri Bakanlığı kararıyla, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Adnan Selçuk Mızraklı, Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Ahmet Türk ve Van Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Bedia Özgökçe Ertan, pazartesi sabah saatlerinde görevden alındı.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'ne Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Mardin Büyükşehir Belediyesi'ne Mardin Valisi Mustafa Yaman, Van Büyükşehir Belediyesi'ne Van Valisi Mehmet Emin Bilmez başkan vekili olarak görevlendirildi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Xezal Hat
Xezal Hat - 8 ay Önce

Kayyumu halk olarak destekleyeceğiz. Siz halkı enayi yerine koydunuz. Oy verdik o oylar esnafı bitirdi. Bunun hesabını vereceksiniz. Kayyumu sonuna kadar destekleyeceğiz. Xerli be gelê mîletê eziz.

VANLI
VANLI - 8 ay Önce

YOL HARİTANIZ BATSIN HEMİ BU MEMLEKETE KAN VE GÖZYAŞINDAN BAŞKA NE VERDİNİZ HÜDA KAYA SEZAİ TEMELİ BENİM HAKIMI ARAMASIN

Berfin
Berfin - 8 ay Önce

Defolun gidin istemiyoruz şehrimizde pkk ĺıları.Güzelim Vanımızı mahvettiniz.hdp ancak terörist pkk lıları işe aldı.Sizin yol haritanızı kandil çizmiş zaten,defolun gidin güzel Vanımızdan.

Vanlı 1977-65
Vanlı 1977-65 - 8 ay Önce

Bir Kürt olarak HDP beni asla temsil edemez. Beni ancak ve ancak AKP temsil eder. Zaten Bedia Hanım belediyede ve memlekette sadece poz vermeye gelmiş, hizmetle uzaktan-yakından alakası yok. Sadece çok konuşur boş konuşur, 4,5 ayda Van'a ne katkısı var Allah aşkına. Memleketi Hindistan caddelerine çevirmekten başka ne icraatları var?

vanlı genco
vanlı genco - 8 ay Önce

kürt bile olmaya ermeni sezai kürt çocuklarını terörize ediyor. ermeni yahudi uşaklarının oyununa gelmeyin.. bu vatan bizim....

Şivan guney
Şivan guney - 8 ay Önce

Devletimiz bu kalleşlere pkk lilara miting izni vermesin kesinlikle.Bunları hep şımarttılar.pkk lıları doldurdular,Vanlı genç kürtler işsizken yoksulken belediyelere teröristleri doldurdular.

Van lı
Van lı - 8 ay Önce

HDP nin CHP ye verdiği desteklerin sonuçlarıdır. Hayırlı olsun

J. Ö. H
J. Ö. H - 8 ay Önce

YORUMDA KAYYUMU DESTEKLEYİP HDP NIN YAPTIĞINI GÖRENLERE VE DOĞRU YOLU BULAN BÜTÜN KÜRT KARDEŞLERİME YÜREKTEN TEŞEKKÜRLERİMİ SUNUYORUM VANDE 5 YIL GÖREV YAPTIM 2014 YILINDA EDREMİT BOKTAN BETERDİ AMA KAYYUM GELDİ ALLAH RAZİ OLSUN HERKESİ MEMNUN ETTİ CENNETE CEVIRDI VANI HEPİMİZ KARDEŞİZ VAN HALKI ÇOK MİSAFİR PERVER BİR HALK 5 SENE ÇOK MEMNUN OLDUM HEPİNİZDEN ALLAH RAZI OLSUN KARDEŞLERİM

SIRADAKİ HABER