banner166

Selahattin Demirtaş Van'da!

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş DBP'li İpekyolu Belediyesi tarafından organize edilen iftar yemeğine katıldı. İftar yemeğinden sonra konuşan Eşbaşkan Demirtaş Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve hükümetin politikalarını eleştirdi.

Selahattin Demirtaş Van'da!

ŞEHRİVAN HABER - Karayoluyla Ağrı'dan Van'a gelen HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş Kültür Merkezi yanındaki boş arazide kurulan iftar sofrasına katıldı. İftar yemeğinin ardından kürsüye çıkan Eşbaşkan Demirtaş Ramazan'ın barışa vesile olmasını dileyerek konuşmasına başladı. Türkiye'nin zor bir süreçten geçtiğini belirten Demirtaş, durumun bu hale gelmemesi için siyasi olarak her yolu denediklerini söyledi.

 

DEVLET HUKUK ÇERÇEVESİNDE SİLAH KULLAHABİLİR

Hükümetin birçok ilde yıkım politikası uyguladığını belirten Demirtaş, "Bütün kış boyunca geride kalan günlerde Cizre, Silopi, Sur başta olmak üzere Silvan, Varto'da, Nusaybin'de, Geverde (Yüksekova) yıkımlara karşı tam bir katliam politikasına karşı çözüm üretmeye çalıştık. Durum gerçekten bu noktaya gelmesin diye yapılması gereken ne varsa sonuna kadar kullandık. Ama karşımızda konuşarak sorun çözmekten uzak, gözleri kanlı bir anlayış var. Barbarca bütün kentleri yaktılar. Devlet hukuk çerçevesinde silah kullanabilir. Ama devlet bunu ihlal ettiği anda, orada artık devlet yoktur. Bir kaç insanın elinde silah var diye bir kentin tamamını yıkamazsın. Devlet devlet olmaktan çıktı. Yasadışı bir organizasyona dönüştü. Evlerdeki eşyaları çaldılar, hırsızlık yaptılar. Buna terörle mücadele diyorlar. Sen böyle mi bu halka karşı zafer elde edeceksin. Bize dayattıkları yıkım karışında korkarsak, diz çökersek bizi onurumuzu, kişiliğimizi elimizden alacaklar. Bizi insanlıktan çıkaracaklar. El ele vererek yıkımın olduğu yerleri yeniden inşa edeceğiz" dedi.

 

 

SADECE CİZRE'Yİ DEĞİL TÜRKİYE'NİN HER YERİNİ YAKTI

Operasyonların Cizre'de başlamasıyla birlikte hükümetin politikasının yanlış olduğunu söylediğini belirten Demirtaş,"6 ay önce Cizre'yi yakmaya başladıklarında, aslında siz her yeri yakıyorsunuz dedim. Şimdi Cizre'yi yaktınız bu gün Alanya, Bodrum, Cizre'den daha virane. Oteller, sahiller, iş yerleri bomboş. Tarihin en büyük turizm krizi yaşanıyor. Türkiye'nin her yerini yaktı. Buna sessiz kalanlar bu suça ortak oldular. Sen buraya alkış tuttuğunda bu yangın senin evine sıçrar. Hiçbir konuda doğru politikayı üretemediler. Hepsinin sorumlusu olarak da bizi gösteriyorlar. 'Van Belediyesi'ne 400 trilyon gönderiyoruz. Bunu burunlarından fitil fitil getireceğiz' diyor. Dünya'nın en büyük hırsızları Ankara'da bunu herkes biliyor" diye konuştu.

 

 

MÜFETTİŞLER 1 YILDIR BELEDİYELERDE

Belediyelere kayyum atanmasını değerlendiren Demirtaş, "Seçimi kazanamıyorlar. Seçimle alamayacağı belediyeyi operasyonla kayyum hareketiyle almak istiyor. Şimdi dağa para gönderiyor diye iftira atıyorlar. Müfettişler bütün belediyelerimizde teftiş yapıyorlar. Bizim belediyelerimiz 1 yıldır teftişte. Bir belediye dağa nasıl para gönderebilir. Hizmetler kayıtlar ortada. Kaldı ki 400 trilyon para Sarayın 2 yıllık elektrik parasıdır. Belediyelere gasp yoluyla el koymaya çalışıyorlar. Hiçbir haklılığı olamaz bunun. Buna izin verilmemesi lazım. Buradan Van barosu, sanayi esnafı, STK temsilcilerine sesleniyorum. Çıkıp açıklama yapmalılar. Burayı halk seçti. Yerine memur atarsan çalışmayacaklarını söylesinler. Atayacağın memur Bekir Kaya'nın yerine geçebilir mi? Sizin iradenizi temsil edebilir mi? Her yerde güçlü sahiplenmenin olması lazım. Şu anda korku tavan yapmış sarayda. Uykuları kaçıyor. Denemediği yol kalmadı. Her türlü hukuk dışılık yalan denemediği yol kalmadı" dedi.

 

 

BARIŞ POLİTİKAMIZDAN VAZ GEÇMEYECEĞİZ

Barış için çaba göstereceklerini belirten Demirtaş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı eleştirdi. Demirtaş, "Biz zulme karşı duracağız. Ama barış politikamızdan vazgeçmeyeceğiz. İnsan evladı tarlada yetişmiyor. Herkesin evladı kıymetlidir. Çocuğunun üniformasına göre sevgi ve acı değişmez. Barış dediğimiz şey karşılıklı bir şeydir. Küs olduğunuzda barıştım dediğinizde barışamıyorsunuz. Halk barış istiyor onlar devletin bütün imkanlarını savaş için kullanıyor. Dolmabahçe'den kaldığımız yerden devam edelim diyecek bir anda silahlar susacak. Bir cümleye bakıyor. Ama yapmaz. Bunun barış yapmayacağından emin olun. Bu adamın barış diye bir derdi yok. Valiler kararnamesine bakın. Bir gecede 50 vali 3726 hakim savcının yeri değişti. Hepsi kendi adamlarını göreve getirmenin çalışması. Bir okulun müdürü kim olacak, partili olup olmadığına bakılıyor. Elinden gelse İlkokulda sınıf başkanlarını kendisi atayacak. Ama gücü yetmiyor. Her şey kendi emrinin altında olmazsa korku geçmiyor. Psikiyatristler bunu incelemeli. Hasta ruhlu. Kendisine muhalefet eden küçük bir odak kaldıkça korkusu devam ediyor. Yüzde 52 oy alan lider halkından korkar mı. Ardında halk desteği varsa neden korksun. Bunun için güç kaybetmemesi lazım. Dokunulmazlık meselesinde hiçbir şey gözümüzde değil. Yüksekova'nın haline bakarak utanırız. Canımızı alsalar halkımıza borçlu gitmiş oluruz. Ama sizlerin de bu baskılar karşısında korkmadan yürümeniz lazım. Başka türlü düzelmez. Halkın kendi geleceğini belirlemesi gereken kritik nokta burasıdır. Ya geri adım atılacak, ya da bedellerin ödenmesi göze alınacak bu ülke özgürlüğe kavuşacak" dedi.

 

Geceyi Van'da geçirecek olan Demirtaş yarın Hakkari'nin Yüksekova İlçesi'ne geçecek.

Güncelleme Tarihi: 23 Haziran 2016, 21:25
YORUM EKLE