“Tanındıkça sevileceğiz”

Hür Dava Partisi (HÜDA-PAR) Van İl Başkanı Av. Rasim Sayğın:

“Tanındıkça sevileceğiz”

Hür Dava Partisi (HÜDA-PAR) Van İl Başkanı Av. Rasim Sayğın, Kürt sorununa kalıcı bir çözüm bulunacaksa tarihi olaylardan ders çıkarılması gerektiğini söyledi.

Parti binasında basın mensuplarıyla kahvaltıda bir araya gelen Hür Dava Partisi İl Başkanı Av. Rasim Sayğın ve yönetim kurulu üyeleri, burada gazetecilerle sohbet etti. Yöneltilen soruları cevaplayan ve partilerinin çalışmalarıyla ilgili açıklamalarda bulunan Sayğın, ev ev dolaşarak partilerini anlattıklarını, belli programlar kapsamında bu çalışmaları sürdürdüklerini ifade etti. Halkın kendilerini tanıdıkça seveceğini dile getiren Sayğın, mutlaka halkın sevdiği kişiye bu fırsatı vereceğini anlattı. Partilerinin hedefleriyle de ilgili açıklamalarda bulunan Sayğın, “Kürtler ağırlığı bölgemizde olmak üzere geniş bir coğrafyaya yayılmış ve sadece Türkiye’de sayıları 20 milyon civarı olarak ifade ediliyor. Bu insanların tamamına yakını da Müslüman’dır ve hayat nizamlarını İslam’a göre belirlemektedirler. Ülkemizde mevcut Kürt sorununun çözümü noktasında Kürtlerin tamamı adına söz söyleyecek bir kurum tanımıyoruz. Dolayısıyla bölgede bu noktada bir temsil probleminin olduğu açıktır. Kardeş halklar birbirinden ayrıştırıldı. Biri diğerine mahkum edildi. İşte bu uygulamalarla beraber Kürtler isyan etmiştir. Şeyh Said kıyamının altında bu gerçek yatar. Dolayısıyla Kürt sorununa kalıcı bir çözüm bulunacaksa bu tarihi olaylardan ders çıkarılmalıdır. Aksi halde bulunacak her çözüm eksik kalır, yeni sorunlar doğurur. Bu anlamda Kürt sorununa milliyetçi bir sorunmuş gibi yaklaşılmamalı, Kürtlerin İslami kimliği her zaman önde tutularak ve bütün kesimlerin katılımıyla bir çözüm modeli üzerinde durulmalıdır. Meseleye PKK sorunu değil de Kürt sorunu olarak yaklaşılacaksa bütün kesimlerin içinde olduğu bir masa oluşturulmalıdır. Kürtler sadece belli bir kesimin taleplerine kurban edilmemelidir” dedi.

 

“ASKERLİK ZORUNLU OLMAKTAN ÇIKMALIDIR”

 

Hüda-Par’ın hedefleri hakkında da açıklamalarda bulunan Sayğın, “Kürtçe ikinci resmi dil olmalıdır ve anayasal güvenceye bağlanmalıdır. Diyanet İşleri Başkanlığı özerkleştirilmelidir, medrese sistemi yeniden uygulanmalıdır, insanlar her alanda inancının gereğini yapabilmelidir. Askerlik zorunlu olmaktan çıkarılmalıdır, mülkiyet hakkı sınırsız değildir, seçilme yaşı 18’e indirilmelidir, faiz kaldırılmalıdır, asgari ücretliden vergi alınmamalıdır, alkol ile mücadele edilmelidir” ifadelerini kullandı. 

Güncelleme Tarihi: 27 Haziran 2013, 12:23
YORUM EKLE