banner102

Büyükşehir’den Vanspor açıklaması

Geçtiğimiz hafta sonu yapılan olağanüstü genel kongreye kadar ismi Van Büyükşehir Belediye Spor Kulübü olan Van Spor Futbol Kulübü ile Büyükşehir Belediyesi arasında destek krizi patlak verdi. Takımın adının ve logosunun değişmesinin ardından belediyenin tavrı beklenirken önceki gün belediyenin flaş bir şekilde tesisler, takım otobüsü ve çalışan desteğini çektiği haberi gündeme bomba gibi düştü.

Büyükşehir’den Vanspor açıklaması

ŞEHRİVAN HABERGeçtiğimiz hafta sonu yapılan olağanüstü genel kongreye kadar ismi Van Büyükşehir Belediye Spor Kulübü olan Van Spor Futbol Kulübü ile Büyükşehir Belediyesi arasında destek krizi patlak verdi. Takımın adının ve logosunun değişmesinin ardından belediyenin tavrı beklenirken önceki gün belediyenin flaş bir şekilde tesisler, takım otobüsü ve çalışan desteğini çektiği haberi gündeme bomba gibi düştü. Günlerdir konuşulan belediyenin tüm desteğini takımdan çekmesi üzerine kentte büyük tepkiler oluşurken, iddialara Van Büyükşehir Belediyesi’nden cevap geldi. Günlerdir tartışılan konu ile ilgili yapılan açıklamada Van Spor’un isim ve değişikliği ile belediyeye olan vefa borcunun görmezden gelindiği iması yapılırken çekilen otobüsün modelinden dolayı çekildiğini, söz konusu belediye çalışanlarının ise tesislerden çekilmediğini yöneticilerin kovduğunu iddia etti. Takımın isminin değiştirilerek futbol ile sınırlandırılmasına tepki gösteren belediye yönetimi, takımla ilgili olarak flaş ifadelere yer vererek, önümüzdeki günlerde ilişkileri bir kez daha gözden geçirerek yeni bir açıklama yapacaklarını söyledi.

Van Büyükşehir Belediyesi geçtiğimiz günlerde kongreye giden Vanspor yönetiminin isim ve logo değişikliği ve önemli konulara dair yazılı bir açıklama yaptı.

“KULÜBÜN ADI BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ VANSPOR OLARAK BİLİNMEKTEDİR”

Büyükşehir tarafından yapılan açıklamada, Vanspor’un kurulduğu günden bu yana elde ettiği başarılarla Vanlılar ve kurumlarını onurlandırdığı kaydedilerek, “Bir milyona aşkın bir nüfusa sahip Van’ımız için isterdik ki sportif faaliyetlerde sadece bir futbol takımı ile değil sporun bütün dallarında birden fazla takım ve bu takımların getirdiği başarılarla gündeme gelelim. Kurumumuz gerek tesisleri ve personeliyle gerekse de araç ve nakdi desteğiyle Vanspor’un daima yanında olmuştur. Vanspor da kurumumuza ait Büyükşehir Belediyesi ismini kullanarak bu isim ile bütünleşmiş bir şekilde süregelmiştir. Kulübün adı Büyükşehir Belediyesi Vanspor olarak bilinmektedir. Bu isim ile de kurumumuzla olan bu bağın bize büyük bir sorumluluk getirdiğinin bilincindeyiz. Ve bu sorumluluğun gereğini yerine getirmekte hiçbir zaman geri durmadık.” Denildi.

VANSPOR’A YAPILAN DESTEKLER AÇIKLANDI

Büyükşehir olarak devam eden desteklerine ilişkin bilgilere yer verilen açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Eski ismiyle Büyükşehir Belediyesi Vanspor Kulübü’nün A Takımı ve Altyapı takımlarına son 2 sezonda; Otobüs hizmeti, (deplasman, kamplar, antremanlar vb. transferler) 2 şoför personel, yakıt giderleri 600.000 TL’dir. Şahabettin Özarslan Tesisimizde görev yapan 16 personelin gideri 1 Milyon 536 Bin TL. Doğalgaz, elektrik, su, bakım ve onarım giderleri 200.000 TL. Tesisin mutfak giderleri 1 Milyon 20 Bin TL. Spor salonları giderleri (deplasman, antreman, personel, transfer) 390.000 TL. Altyapı takımları malzemeleri 460.000 TL’dir. Toplam 4 Milyon 206 Bin TL’dir. Vanspor’a Sponsorluk ve Nakdi Yardım ise Belediyemizin şirketi BELVAN 2018-2019 sezon sponsorluğu 1 Milyon TL VASKİ ve VASKİ şirketi VANSU sponsorluğu 450.000 TL. Van Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü’nden yapılan nakdi destek 200.000 TL olup, toplam 1 Milyon 650.000 TL’dir. Genel Toplam gider 5 milyon 856 bin TL’dir.”

“VANSPOR YÖNETİMİNİN KURUMUMUZ İRADESİNCE YÖNETİLDİĞİ BİLİNİYORDU”

Vanspor’un, büyükşehir bünyesindeki Mavikent şirketine olan 20 Milyon 958 Bin TL borcu ve personel sigorta, vergi harcı, kiralık araç ücretleri genel toplama dahil olmadığı kaydedilen açıklamada, “Bilindiği üzere bunca desteğimize rağmen mevcut yönetim, olağanüstü bir kongreyle isim ve logo değişikliği gerçekleştirmiştir. Olağanüstü kongrenin gerçekleştirildiği güne kadar da taraftar grupları başta olmak üzere kamuoyu tarafından Büyükşehir Belediyesi Vanspor yönetiminin kurumumuz iradesince yönetildiği biliniyordu. Olağanüstü kongreye giden kulüp yönetimi bize karşı olan vefa borcunu, Büyükşehir Belediyesi ismimizi ve logoyu değiştirerek, maaşını ve giderlerini belediyemizin karşıladığı personelimizi de kendi tesisimizden kovarak göstermiştir.” İfadelerine yer verildi.

“BU KENTE VE KULÜBE YAPILAN EN BÜYÜK HAKSIZLIKTIR”

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi: “Vanspor’un yönetimi tarafından ne kadar yıpratıldığı yetmezmiş gibi bu kongrede kurumumuza karşı olan art niyetin de açığa çıktığını görmekle birlikte bu durumun kamuoyu tarafından da bilinmesini isteriz. Yapılan kongrede, yapılan isim değişikliğinden de anlaşılacağı üzere Vanspor Futbol Kulübü ismi ile de bu kulübün sadece futbolla sınırlandırılması bu kente ve kulübe yapılan en büyük haksızlıktır. Van Büyükşehir Belediyesi olarak sportif faaliyetlere olan bakış açımız, erkek futbol takımları ile birlikte kadın futbol takımları ile birlikte saha ve salon sporlarının her alanında kadın-erkek takımlarını gelişmesini ve büyük başarılara imza atmasını desteklemektir. Bu amaçla kurumumuzun bünyesinde bulunan Van Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü’nün yanı sıra bu kente yeni takımları kazandırmak için çalışmaktayız. Sportif faaliyetlere yönelik bu tekçi yaklaşımı da reddettiğimizi bir kez daha vurgulamak isteriz.” Denildi.

“SPORTİF FAALİYETLERE YÖNELİK DESTEKLERİMİZ VE ÇABAMIZ ORTADADIR”

Açıklamada son günlerde yapılan açıklamalara da değinilerek, “Sportif faaliyetlere yönelik desteklerimiz ve çabamız ortada iken kurumumuzu ‘basın faaliyeti’ adı altında iki gündür hedef alan bir güruh, Büyükşehir Belediyesi Vanspor’un kendi başkanı tarafından icraya verildiğini ve iki gün önce bizim tarafımızdan çekildiği iddia edilen ancak tam aksine 2 personelin kulüp başkanı tarafından bizzat tehdit edilerek tesislerimizden kovulduğunu da görmezden gelmekte ve kamuoyunu, taraftar grubunu doğru olmayan bilgilerle yanıltmaktadır. Bu tavır bir gazetecilik faaliyeti değil, bir grubun sözcülüğünü yapmaktır.” Diye belirtildi.

“BU ARAÇ GEREKLİ D2 YOLCU TAŞIMA RUHSATINI ALAMAMAKTADIR”

Vanspor’a tahsis edilen otobüsün çekildiği iddialarına değinilen açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi: “Yine bir diğer iddia da kulübe hizmet veren otobüsümüzün geri çektirildiği iddiasıdır. Söz konusu otobüs 2006 model olup alındığı günden bu yana 13 yıl boyunca bu kulübe hizmet vermiştir. Yaşından da anlaşılacağı gibi trafik kanununa aykırı olduğu için şehir içi ve şehirlerarası hizmet verebilmesi için bu araç gerekli D2 Yolcu Taşıma ruhsatını alamamaktadır. Bu kulübe hizmet verdiği süre boyunca sırf bu nedenle defalarca trafik cezalarına maruz kalmıştır. Bu otobüsün geri çekilmesinin nedenlerinden biri de trafik kurallarına aykırı bir durumun olması, can ve mal güvenliğinin sağlanamamasıdır.

Vanspor FK yönetimi ile olan kurumsal ilişki ve protokollerimizi de yeniden gözden geçireceğimizi belirterek bizi bu denli hedef gösteren, bize karşı duyduğu öfkeyi ve art niyeti belgelerle de ortaya çıkan anlayışa ilişkin lüzum üzerine tavrımızı ve gerekli açıklamamızı ileriki günlerde başta taraftarımız olmak üzere tüm kamuoyu ile paylaşacağız.”

ŞEHRİVAN GAZETESİ

YORUM EKLE
YORUMLAR
Birileri van büyükşehir belediye spordan ne istedi?
Birileri van büyükşehir belediye spordan ne istedi? - 5 ay Önce

Spora da politik art niyet ve karşıtlık duygusuyla yaklaşılıyorsa bu takımın taraftarlığını tüm vanlılar olarak bırakırız. Şimdi ne değişti de takımın isminden büyükşehir ifadesi kaldırıldı. Kaldırılınca şampiyon mu olunacak . Bütün van bu süreci farklı algıladı ve taraftar bu art niyeti anladı. Kaldı ki tüm Türkiye eski ismiyle Vanın büyükşehir olduğunu öğrenecekti, bu Van'a ilgiyi artıracaktı. Şehrin reklâmıydı o isim ama birileri hazmetmedi. Bu sporseverlik değil.

AYTAÇ
AYTAÇ - 5 ay Önce

FİKRİM O Kİ : HERKES AYNI DERECEDE SUÇLU ... O ONA NİSPET YAPAR O DA ONA ... LANET OLSUN ... CANINA OKUYUN BAŞARI VE UMUTLARI OLAN BU TARAFTARA .... BELEDİYE'DE SEVİNSİN, YENİ YÖNETİMDE ... YETER ARTIK ..HALKIN UMUTLANDIĞI BU TAKIMA BU YAPILIR MI ? BİZ VANLILAR EGOLARIMIZDAN KENDİMİZE HAYINIZ ... SANIRIM HEM BELEDİYE HEM DE YENİ YÖNETİM OH BE NASI YAPTIK BÖYLE DEMİŞTİR ... KAYBEDEN YİNE VANSPOR VE VANLILAR OLACAKTIR ... ÇIKACAK NETİCEYE BUGÜN BELEDİYE HAKLI YOK SERVET BEY HAKLI DİYENLER ŞAHİT OLACAKLAR ... KAYBEDEN VANSPOR RUHUNA, SEVDASINA GÖNÜL VERENLER OLACAKTIR ... KAVGALARINIZDAN BU ŞEHRİN ÇOCUKLARI ZARAR GÖRÜYOR. OLAY BUDUR ....

SIRADAKİ HABER