BÜYÜKŞEHİR'DEN VANSPOR AÇIKLAMASI

Van Büyükşehir Belediyesi, geçtiğimiz hafta Vanspor yönetimi tarafından yapılan açıklamaya istinaden yazılı bir açıklama yapıldı.

BÜYÜKŞEHİR'DEN VANSPOR AÇIKLAMASI

Van Büyükşehir Belediyesi, geçtiğimiz hafta Vanspor yönetimi tarafından yapılan açıklamaya istinaden yazılı bir açıklama yapıldı. Açıklamada, “Vanspora belediyemiz bütçesinden Spor Kulübüne 2009 yılından devir eden 6.585.275,93 TL olmak üzere, 22.09.2016 tarihine kadar toplam: 20.918.000,93 TL belediye şirketi üzerinden spora para aktarılmıştır. Bütün aktarmalar belediye şirketi üzerinden yapılmıştır. Para transferinde kullanılan şirketin şu an yönetim kurulu da mevcut değildir. Aktarılan 20.918.000,93 TL’nin nasıl kullanıldığı ve Van Büyükşehir Belediyesporun borçları ilgili araştırmalarımızda bittikten sonra Van kamuoyuna gereken açıklama yapılacaktır.” Denildi.

 

Geçtiğimiz hafta Van Büyükşehir Belediye Spor yönetim kurulu tarafından yapılan açıklamada, KHK kapsamından Van Büyükşehir Belediyesine kayyum atandıktan sonra ödeneklerin yapılmadığı ifade edilmişti. Bu açıklamaya istinaden Van Büyükşehir Belediyesi tarafından yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada, 21 Aralık 2016 Çarşamba günü Van Büyükşehir Belediyespor adına Yönetim Kurulu Başkanı Öner Yiğit tarafından yapılan açıklama hatırlatılarak, “Belediyespor futbol takımına geçmişten beri sağlanan katkılara kayyumların engel olduğu, içine düştükleri sıkıntılara kayyumların neden olduğu, araçların verilmediği, siyasi kararlara muhatap olunduğu, kayyumlar aracılığı ile birilerinin nemalandırılacağı” şeklinde gerçeklerle alakası olmayan, hayal ürünü suçlamalara yer verildiği kaydedildi.

 

“BU AÇIKLAMAYI SPORUN EVRENSEL KURALLARINA UYMAYAN HEZEYANLAR OLARAK DEĞERLENDİRİYORUZ”

Açıklamada, “Hayali, gerçek olmayan, zihinleri bulandırmaya, spor kamuoyunu yanıltarak, muhtemel başarısızlıkların faturasını Van Büyükşehir Belediye Başkanlığına ve yeni yönetimine kesme çabasına girildiği görülmektedir” denilerek, Van Büyükşehir Belediyespor yönetimi, İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alınan eşbaşkanlardan sonra göreve gelen Büyükşehir Belediyesi başkanı ve yeni yönetimle görüşme talebinde bulunmadığına dikkat çekildi. Açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “Bağlı olduğu kurumla görüşmeden, takım hakkında hedefler, planlar ve atılacak adımlar hakkında belediyenin yeni yönetimine bilgi vermeden, destek talebinde bulunmadan, sıkıntıları için “Kayyum yönetimi katkı sağlamamıştır” şeklinde açıklama yapılması akla ziyan bir davranıştır. Van Büyükşehir Belediyespor  idarecileri bu açıklamalarıyla, futbol takımını yönetme anlayışlarındaki yanlı ve hatalı tutumları yüzünden içine düştükleri durumdan kurtulamayacaklarını kamuoyuna ilan etmiş bulunmaktadırlar. Tek yanlı, hiç kimseyle görüşmeden siyasi sebeplerle açıkladıklarına kanaat getirdiğimiz bu açıklamayı talihsizlik olarak nitelendiriyoruz. Geçmişte yaşanan ve gelecekte de yaşanması muhtemel başarısızlıklar için kılıf bulma metodu olduğuna  inandığımız bu açıklamayı akla, mantığa, spor ahlakına ve sporun evrensel kurallarına uymayan hezeyanlar olarak değerlendiriyoruz.”

 

“BAŞARISIZLIKLARINI BELEDİYEMİZİN YENİ YÖNETİMİNE MAL EDİNMEK İSTEMEKTEDİR”

Van Büyükşehir Belediyespor yönetiminin yaptığı açıklama ile takımın getirildiği sıkıntılı durumdan ustaca sıyrılmak istendiği belirtilerek, “sebep oldukları olumsuzlukları çözüme kavuşturmaktan ziyade, sıkıntılarını belediyenin yeni yönetimine devrederek, futbol takımının sorunlarını çözmekten çok uzak olduklarını spor kamuoyuna deklare etmiş bulunuyorlar. Bugüne kadar takımın içine düşürüldüğü sıkıntıların sebeplerini, hep Van'ın takımını daha da üst lige 1. Lige çıkartacak kadar Vanspora sevdalı olan gece gündüz demeden takımını destekleyen taraftara ve spor kamuoyuna ve hatta iş adamlarına fatura eden yönetim, başarısızlıklarını belediyemizin yeni yönetimine mal edinmek istemektedir.” Denildi.

 

O AÇIKLAMALAR DEĞERLENDİRİLECEK!

Vanspor’un başarısızlığını örtmek adına belediye başkanlığını suçlayan Yiğit’in daha önceden daire başkanlığı kadrosuna atandığı ve şuanda 657 sayılı devlet memurları kanuna tabi olduğu kaydedilen açıklamada, “Görevi süresince yapılan harcamalar ve kulübün bütçesiyle alakalı konular yapılacak incelemeler sonucu ortaya çıkacaktır. Görevli olduğu kurumu kamuoyu nezdinde karalayarak, küçük düşürme ve gerçekleri çarpıtarak, hedef gösteren bu şahsın açıklamaları ise bağlı olduğu kanunlar gereğince  değerlendirilecektir. Belediyede daire başkanı olarak görev yapan kulüp başkanı, kurum çalışanı ve üst düzey yönetici olması münasebetiyle kurumun içinde bulunduğu borç batağından da haberdar olmalıdır. Borç durumu ile ilgili gerekli çalışmalar tamamlandı bu konuda da halkımıza en kısa süre içinde gerekli açıklama ayrıca yapılacaktır. Van Büyükşehir Belediye sporun geldiği nokta itibariyle, doğru bir anlayış ile yönetilmediği, kaynakların yerinde kullanılmadığı ve takımı hak ettiği yere taşıyacak şekilde planlamaların yapılmadığı görülmüştür. Van Büyükşehir Belediye spor yönetimi, hesap vermekten, sorumluluk üstlenmekten kurtulmak için suçlu arayışı içerisine girmiştir. Suçlu aramaya gerek yoktur. Van halkı ve spor kamuoyu, yıllar itibari ile futbol takımına belediye tarafından aktarılan milyonlara rağmen kulübün içerisine düşürüldüğü perişanlığı öğrendikten sonra kararını verecektir.” İfadelere yer verildi.

 

“MÜSABAKALAR İÇİN GELEN RESMİ TALEPLER TARAFIMIZDAN ONAYLANMIŞTIR”

Araç verilmediği yönünde yapılan açıklamanın doğru olmadığına dikkat çekilen açıklamada, “Arızası olan aracın yaptırılması, araçlarda personel görevlendirilmesi, araçların yakıt ihtiyacı, müsabakalar için gelen resmi talepler tarafımızdan onaylanmıştır. Kurum personelinden kesilen aidatların aktarılması da sağlanmıştır. Bütün bunlar basın açıklamasının öncesinde gerçekleşmiştir. Resmi yazışmalar ortada iken bunun yapılmadığını iddia edenler neyi amaçlamaktadırlar?” denildi.

 

“20 MİLYON’UN NASIL KULLANILDIĞI KAMUOYU İLE PAYLAŞILACAK”

Kamuoyunu yalan ve yanlış bilgilerle dezenforme etmek isteyenlerin Kayyum sonrası büyükşehir belediyesinin halkla buluşmasının önünün kesilmek istendiği belirtilerek, hem spor kamuoyunun hem de Van halkının belediye ile iç içe çalıştığına vurgu yapıldı. Açıklamanın devamında şu ifadeler kullanıldı: “Bu açıklamayı Vanspora gönül vermiş taraftarlarımızın ve spor kamuoyunun kendilerine hizmet götürülmesi için aktarılan paralardan haberdar olmaları için yaptık. Hiçbir sebep yokken belediye spor yönetiminin yaptığı basın açıklaması, kulüpte ciddi sıkıntıların habercisidir.  Vanspora belediyemiz bütçesinden Spor Kulübüne 2009 yılından devir eden 6.585.275,93 TL olmak üzere, 22.09.2016 tarihine kadar toplam: 20.918.000,93 TL belediye şirketi üzerinden spora para aktarılmıştır. Bütün aktarmalar belediye şirketi üzerinden yapılmıştır. Para transferinde kullanılan şirketin şu an yönetim kurulu da mevcut değildir. Aktarılan 20.918.000,93 TL’nin nasıl kullanıldığı ve Van Büyükşehir Belediyesporun borçları ilgili araştırmalarımızda bittikten sonra Van kamuoyuna gereken açıklama yapılacaktır. Vanspora gönül vermiş, gece gündüz, kar kış demeden takımını desteklemiş  olan taraftarlara, spor kamuoyuna, Vanspora gönül vermiş gazeteci ve yazarlara ayrıca takımda görev yapan gayretli, azimli, sporu spor için yapan futbolcularımıza ve emeği geçen teknik ekibe teşekkür ediyoruz.”

 

                                                                             

 

Güncelleme Tarihi: 26 Aralık 2016, 10:35
YORUM EKLE