banner166

'KAPILARI YÜZÜMÜZE KAPATTILAR!'

İlk kez gazetecilerle bir araya gelen Vanspor yönetiminden iş adamlarına sitem...

'KAPILARI YÜZÜMÜZE KAPATTILAR!'

Van Büyükşehir Belediyespor yönetimi basınla buluştu. Toplantıda konuşan Van Büyükşehir Belediyespor Eş Başkanı Öner Yiğit, “Spora siyaseti Van Büyükşehir Belediyespor bulaştırmadı. Tamamen TFF’nin uyguladığı çifte standartla ilgili bir durum söz konusu.” Dedi.

 

Spor Toto 3. Lig 3. Grup'ta mücadele eden Van Büyükşehir Belediyespor yönetimi ve teknik ekibi basınla bir araya geldi. Geçtiğimiz gün olağan kongreyle göreve gelen Van Büyükşehir Belediyespor'un yönetimi basın mensuplarıyla bir araya geldi. Toplantı da Van Büyükşehir Belediyespor'un sıkıntıları konuşulurken, ayrıca teknik heyette takımın son durumu ile ilgili bilgiler verdi.

 

Van Büyükşehir Belediyespor Kulübü Eş Başkanı Remziye Eşin, yönetim kurulu üyesi Özdemir Örnek, Basın Sözcüsü Bekir Güneş ve Van Büyükşehir Belediyespor Teknik Direktörü Zeki Yılmaz ile birlikte basın mensuplarıyla bir araya gelen Öner Yiğit, geçtiğimiz hafta kongrelerini gerçekleştirdiklerini ve akabinde bir dizi çalışma başlattıklarını söyledi. Yiğit, kongrede ön plana çıkan Van’ın bütün dinamikleri ile birlikte bir yönetim kurulması amaçladıklarını ifade ederek, akabinde bir komisyon kurulduğunu ve bütün kesimlere gidildiğini kaydetti.

 

YİĞİT: BU GÖREV BİZE VERİLDİ

Eş Başkan Yiğit, “Sosyal medyada her gün açıklama yapan kesimlere gidildi. Belediye Vanspor’un artık belediye eli ile değil diğer kesimler, iş adamları, spordan anlayanlarla birlikte bunu götürmekti. Komisyonumuz bu konuda ciddi çalışmalar yaparak, emek harcadı. Ama maalesef ortaya çıkan sonuç takımın yine belediye eli ile yürüyeceği kanaati çıktı. Van Büyükşehir Belediyesi eş başkanlarımız Bekir Kaya ve Hatice Çoban, tekrardan bu sürece dahil olmamız gerektiğini ifade ettiler. Bizde, Belediye Vanspor başta olmak üzere bütün branşlarda nasıl temsil ederiz arayışına girdik ve bu görev bize verildi. Bizde eş başkanlar olarak öncelikli olarak Van kamuoyunda oluşan spor ailesini bir araya getirmektir.” Dedi.

 

“AMACIMIZ TAKIMI LİGDE BIRAKMAK”

Vanspor’a sadece futbol takımı olarak bakmadıklarını söyleyen Yiğit şu ifadelere yer verdi: “Biz bu sürece başlarken öncelikle sporcularımızla biz tanışma süreci geçirdik. Dedik ki basın emekçileri bizim spor ailemizdendir. Bizim onlarla da görüşmemiz gerekiyor ve böyle bir karara vardık. Sizlerle birlikte nasıl bu süreci götürebiliriz, neler yapabiliriz, en azında sizlerle spor ile ilgili bilgi alışverişinde bulunmak istiyoruz. Belediye Vanspor’a sadece futbol takımı olarak bakmak doğru değil. Son yıllarda kadın futbol takımımızın başarısı hepinizin malumudur. Çok basına işlemedik, bunun özeleştirisini verebiliriz. Kadın futbol takımımız şu an bölgede 2’nci ligde oynayan ekipler arasında başarılı bir sezon geçiriyor. Diğer taraftan erkek futbol takımımızın durumu orta sıralarda, amacımız takımı ligde bırakmak. Sonrası kurumsallaşmayla birlikte hep beraber neler yapabiliriz, onun çalışmasını yapacağız.”

 

YİĞİT: ŞEFFAF BİR YÖNETİM OLACAK

Her ayın ilk haftası basın mensupları ile bir araya geleceklerini ve bunu kendilerine ilke edineceklerini vurgulayan Yiğit, “Belediye Vanspor’un geliri ve giderini bütün kamuoyu ile paylaşacağız. Kiminle görüştük, kimleri transfer ettik, şeffaf bir yönetim anlayışı ile bizim ne kadar borcumuz var, kimler bize destek verdi, bunların hepsini isim isim deklare edeceğiz. Dün transferlerin son günüydü. Gönül isterdi ki bir iki transfer yapabilelim ama gittiğimiz tüm kapılar yüzümüze kapandı. Ama biz bu süreci bu arkadaşlarımızla götüreceğiz. Bütün futbolcularımıza güveniyoruz. Eksiklerimizi hep birlikte tartışacağız. Önemli olan bizim neler yapmak istediklerimiz. Geçmişte para kaynaklarının nerelerden geldiğini biliyoruz. Ama şimdi tamamen halkın belediyesi tarafından yürütülüyor. Sportif anlamda sadece 3. Lig’de oluşan bir takım değil, bir çok branş var ve bu branşlar üzerinden çalışmalarımız yürüyor. Bir futbol takımının deplasman gideri 27 bin TL. Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) bunun yüzde 30’nu karşılıyor. Yüzde 70’ni yine belediye karşılıyor. Tüm bunları sizlerle paylaşacağız, ne sorarsanız bunların cevabını vereceğiz, asla hiçbir şey gizli, saklı kalmayacak. Stat ile ilgili ciddi ve ortak bir çalışma yürütmemiz gerekiyor. Kamuoyu ile birlikte yapmamız gerekiyor. Biz bunu sadece futbol takımı üzerinden yürütürsek bu doğru değil. Geçen haftaki maçta gördük, taraftarlar içinde maçı izledik, çok üzüldük. Portatiften yapılan bir tribün ve tribünün de her an çökebileceğini düşünün, böyle maç izliyoruz. Bununla birlikte bütün kamuoyu, bütün STK’lar ve birinci ayak olan basın ile birlikte bunu götürmemiz gerekiyor. Bütün seçilmiş vekillerimizin olduğu, herkesin dahil olduğu bir çalışma yürütebiliriz. Stadyum için yeniden bir ön çalışma yaparak ne gerekiyorsa o planlamayı yapmalıyız. Ayrıca siz olmadan asla stadyum gündeme gelmez” Şeklinde konuştu.

 

“TFF’NİN BİR ÖNLEM ALMASI GEREKİYOR”

Deplasmanlarda çok ciddi sıkıntılar yaşadıklarını da sözlerine ekleyen Yiğit şöyle devam etti: “Son olarak Amedspor’un neler yaşadığını gördük. Bizde bunu yaşıyoruz. Biz bu konuda neler yapabiliriz, bu konuda ciddi tartışmalar yürüteceğiz yönetim ile. Kim spora siyaset bulaşmamış derse kendisi ile çelişir. Bir asker selamı dahi sporda sorun olmaya başlamış, bir zafer işareti bile sporda sorun olmaya başlamış. Sporun bundan kurtulması lazım, siyaset değil sporun konuşulması gerekir. Bu konuda TFF’nin bir önlem alması gerekiyor.”

 

YİĞİT: MİLYON 800 BİN TL BORCUMUZ VAR

Vanspor’un borcu hakkında da bilgiler veren Yiğit, “Taraftarlar üzerine düşeni yapıyor. Deplasmanlarda Çanakkale marşı söyleniyorsa burada bize özgü marşlar söylenmelidir diye düşünüyorum. Oraya çok takılmamak gerekiyor. TFF’nin bir marşı getirip saha kapatmaya kadar götürmesi işte siyasetin en ağır darbesidir, o alana giriyor. Biz taraftarlarımızdan da memnunuz. Bergama maçında sahaya atılan bıçağı biz kendimiz götürüp verdik gözlemci arkadaşa, ama ne yazık ki bir şey çıkmadı, bizim sahamız kapatıldı. Neredeyse deplasmanda oynadığımız maçlarda bile bizim sahamız kapatılma noktasına geldi. Bizim kurumsallaşmamız gerekiyor, artık tesisleşmemiz gerekiyor, sporcularımızın barınacağı yer yok. Bu bütçe ile nasıl oluşturulur işin açıkçası bilmiyoruz. Biz bu komisyonu bu yüzden kurduk gönül, isterdi ki bir iş adamı çıkıp bu takımı alsın ama maalesef kimse çıkmadı. Takımımızın sporcuya da çok ciddi bir borcu yok. SGK’ya olan bir borcu var, dış borç dediğimiz birkaç esnafa borcu bulunmakta. Çok büyük rakamlar olmamakla beraber toplamda 1 milyon 800 bin TL borcu bulunuyor.” Dedi.

 

YILMAZ: BU KENTİN BAŞARIYA İHTİYACI VAR

Spor Toto 3. Lig 3. Grup'ta mücadele eden Van Büyükşehir Belediyespor Teknik Direktörü Zeki Yılmaz, tüm maçlarının final havasında geçtiğini belirterek, bu kentin başarıya ihtiyacının olduğunu söyledi. Ligdeki son durum ve hafta sonu deplasmanda oynanacak olan Çine Madranspor karşılaşması ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Zeki Yılmaz, takımın başına geldiği ilk devreden itibaren son 5 maçı aldıklarını belirtti.

 

“İYİ BİR ÇALIŞMA ORTAMI YAKALADIK”

Gelişi ile takımın o dönemlerde çok zor bir süreç içerisinde olduğunu anlatan Yılmaz, “Bizlerde bu memleketin çocuğu olarak bu görevi verildi. Seve seve kabul ederek taşın altına elimizi değil bedenimizi koyduk. Bu takımı daha rahat bir yere getirebilmek için ne gerekiyorsa; şehrimizi, halkımızı benimseyerek çalışıyoruz, çalışmalarımıza devam ediyoruz. Sorunsuz bir şekilde ilk devreyi kapattık, ikinci devre için 6 transfer gerçekleştirdik. Çok iyi bir çalışma ortamı yakaladık. 20 günlük kamp sürecini çok iyi geçirdik ve oradan Tavşanlı’ya gittik. Çok iyi oynamamıza, çok istememize rağmen maalesef maçı alamadık ve mağlup olduk. Kendi evimizde Dardanel ile oynadık. Yine aynı şekilde çok iyi oynadığımız maçı berabere bitirdik. Akabinde Sandıklıspor maçını alarak, oradan da galibiyetle geldik. Ama son maçımızda Çatalca maçı bizim için büyük önem arz ediyordu. Alacığımız 3 puanın bize büyük katkı sağlayacağı düşüncesindeydik, yine güzel oynadığımız bir oyunda berabere kaldık. Ama şüpheniz olmasın ki bu takım kesinlikle şartlar ne olursa olsun her maçı kazanmak için istekli, arzulu bir şekilde kazanma hırsı ile sahaya çıkıyor. Oyuncu arkadaşlarımla başkanlarımızla birlikte daha nasıl üst düzeye çıkarabiliriz düşüncesi ile çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu takım kesinlikle başarılı olacaktır. Çünkü başarılı olabilmek için her şeyi yapıyoruz, özellikle bu kentin buna çok ihtiyacı var. Başarı da sadece bizimle olacak bir şey değil, herkesin dahil olduğu bir oluşum ile başarı olacaktır” dedi.

 

YILMAZ: HERKES ÇIKIP GÖREVİNİ YAPACAKTIR

Hafta sonu deplasmanda karşılaşacakları Çine Madranspor maçı ile de ilgili açıklamalarda bulunan Zeki Yılmaz son olarak şunları kaydetti: “Bu saatten sonra özellikle liglerde ikinci yarılar çok zorlu geçiyor. Her maç final havasında geçiyor. Çine Madranspor maçı da bunlardan bir tanesi olacak. Bizde oraya puan veya puanlar için gidiyoruz. Takım olarak bugünden itibaren hazırlığımıza başlıyoruz. Oyuncularımızı çok iyi hazırlayarak oradan puanlarla döneceğiz inşallah. Furkan ve Burak dışında herhangi bir sakat oyuncumuz bulunmamaktadır. Bu arkadaşlarımız 2 ay sahalardan uzak kalacaklar. Ama ben şuna inanıyorum, bu takım 11 kişi olarak sahaya çıkıyorsa ve takımda 24 kişi var ise, herkes çıkıp görevini yapacaktır.”


ŞEHRİVAN SPOR: ÖNDER ALTINAL

Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2016, 09:01
YORUM EKLE