TFF kararını açıkladı, bölge takımları Diyarbakır'da toplanacak

TFF, Yeni Diyarbakırspor A.Ş. ile Denizli Büyükşehir Belediyespor arasında oynanan, ancak çıkan olaylar nedeniyle ertelenen maça ilişkin, müsabakanın 3-0 Denizli Büyükşehir Belediyespor lehine tescil edilmesini kararlaştırdı.

TFF kararını açıkladı, bölge takımları Diyarbakır'da toplanacak

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Yönetim Kurulu, Yıldırım Demirören başkanlığında TFF'nin idari merkezinde toplandı.

Toplantıda 18 Mayıs 2015 günü Diyarbakır'da oynanan ve müsabaka hakemi tarafından tatil edilen Yeni Diyarbakırspor A.Ş. - Denizli Büyükşehir Belediyespor müsabakasının sonucunun 3-0 Denizli Büyükşehir Belediyespor lehine tescil edilmesi kararlaştırıldı.

BÖLGE TAKIMLARI DİYARBAKIR'DA TOPLANACAK

Yeni Diyarbakırspor ile Denizli Büyükşehir Belediyespor arasında Atatürk Stadyumu'nda oynanan Spor Toto 3'üncü Lig 2'nci Grup Play Off yarı final rövanş maçında çıkan olaylar gündemdeki yerini korurken, Yeni Diyarbakırspor ligden çekilme kararı aldı. Maçın hakemi Hüseyin Sabancı'nın 90+5'inci dakikada verdiği penaltı sonrası taraftarların sahaya inmesiyle çıkan olaylar sonucunda ise maç iptal edilmiş, TFF tarafından bugün yapılan açıklamada ise Denizli Büyükşehir Belediyespor'un 3-0 hükmen galip sayıldığı kararı açıklanmıştı. Konuya ilişkin açıklama yayınlayan Yeni Diyarbakırspor Kulübü, verilen karara tepki göstererek artık liglerde istenmediklerinin tescil edildiğini belirtmişti. Açıklamada, "TFF'yi uyarmamıza rağmen bu hakemi özel olarak atadılar. Burada asıl suçlu Hüseyin Sabancı denilen provokatör değil, ona bu görevi verenlerdir. 2011-2012 sezonunda Tokatspor-Diyarbakırspor maçında Diyarbakırspor'u küme düşüren hakem olan Hüseyin Sabancı'nın bile bile bu kadar önemli bir maça atanması özel bir görevlendirmeden başka bir şey değildir" ifadelerine yer verildi.

'Kendi federasyonumuzu kuralım'

Kürdistan bölgelerinde bulunan Futbol takımlarına çağırıda bulunan Yeni Diyarbakırspor "TFF'nin ligleri bizim ve bölgemiz için tek seçenek değildir. Futbolu çok seven bölge halkımız için her zaman başka seçenekler vardır. Bölgemizdeki takımlara sesleniyoruz. Kendi bölgemizin ligleri için kulüp olarak göreve hazırız. Bizi istemeyen kirli siyaset ve karanlık odaklara karşı kendi liglerimizi kuralım. Konu bölgemiz takımları olunca sonucu belli olan TFF'nin liglerindeki bu anlayış değişmedikçe kendi seçeneklerimizi devreye sokmaktan başka çare kalmamıştır" denilmişti.

Maçın ardından çıkan olaylar ve beraberinde Yeni Diyarbakırspor'un ligden çekilme kararına değinen Erdoğan, "Diyarbakırspor ligden çekildiğini açıklıyor ve bölgesel lig kuralım çağrısı yapılıyor. Bu mu demokrasi? Bu mu barış? Futbola bu iş karıştığı zaman buradan zor çıkılır diye düşünüyorum. Biz suhulet içinde bu seçim kampanyasının sürmesi için çalışacağız" şeklinde konuştu.

Bölge takımları hafta sonunda Diyarbakır'da toplanacak

Konuya ilişkin görüşlerine başvurulan Yeni Diyarbakırspor Kulübü Basın ve Medya Sorumlusu Saffet Azbay ise, kapsamlı bir açıklamayı şimdi yapmayacaklarını belirterek, prensip olarak ligden çekilme kararı aldıklarını fakat Türkiye Futbol Federasyonuna resmi bir açıklamada bulunmadıklarını ifade etti. Azbay, Cuma günü Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde bulunan futbol takımlarıyla toplantı düzenleyeceklerini belirterek, toplantıda yürütülen tartışmalar ışığında çıkan kararı açıklayacaklarını ifade etti.

yuksekovahaber

Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2015, 23:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER