Van Büyükşehir Belediye Spor’da büyük değişim!

Van Büyükşehir Belediye Spor Kulubü, yapılan olağanüstü genel kurul ile birlikte radikal değişikliklere gitti. Geçtiğimiz yıl Vanlı’ya büyük bir sevinç yaşatarak 2. Lige yükselen takımda Başkan Servet Yenitürk’ün sözünü ettiği yönetim değişikliği gerçekleşti. Sadece yönetimi değiştirmekle kalmayan Yenitürk, takımın ismi için 90’lı yılların efsane takımı Van Spor olarak belirledi. Yeni ismi Van Spor FK olarak açıklanan takımın aynı zamanda yeni logosu da kamuoyuna duyuruldu.

Van Büyükşehir Belediye Spor’da büyük değişim!

ŞEHRİVAN HABER-ÖMER FARUK TOKTAŞ/HAMİT KARAKUŞ- Son yılların en iddialı kadrosunu kurup zor şartlar altında mücadele eden ve sezon sonunda 2. lige yükselerek tüm şehrin kenetlenmesini sağlayan bir başarıya imza atan Van Büyükşehir Belediye Spor Kulübü’nde büyük bir değişim yaşandı. Geçtiğimiz sezon zorlu bir süreçten geçen ve zaman zaman maddi olarak büyük sıkıntılar yaşayan buna rağmen tüm Van’ın desteğini alarak 2. Lig ile tanışan Vanspor’da beklenen değişim sadece yönetimde değil her alanda yaşandı. Alınan başarıya rağmen takım başkanı Servet Yenitürk’ün sürekli olarak vurguladığı sahiplenme ve destek olma çağrısına rağmen adım atılmazken kulüp için Olağanüstü Genel Kurul yapıldı. Van Ticaret ve Sanayi Odası’nda gerçekleştirilen genel kurulda başkanlığa devam edip yönetim kurulunu değiştiren Yenitürk ile devam kararı alındı. Yönetimini değiştirip daha güçlü bir ekip ile yola devam etme kararı alan Yenitürk ve ekibi aynı zamanda takımın adını ve logosunu da değişti. Uzun süredir beklenen isim değişikliğinde Vanlı’yı mutlu eden bir isim kararı çıktı. 90’lı yıllarda Türkiye’de adından söz ettiren Vanspor efsanesinin ismiyle bir takım kurulma taleplerini değerlendiren yönetim takımın adını Van Spor Futbol Kulübü olarak değiştirdi. Aynı zamanda takımın yeni logosunun tanıtıldığı toplantıda konuşan başkan Yenitürk, Van Spor’un bu kentin tanıtım ve reklamının olduğu vurgusunu yapıp kulüplere destek olma çağrısı yaptı. Öte yandan takımın yeni ismi büyük beğeni toplarken, oluşturulan logo konusunda Vanlılar’ın büyük çoğunluğundan olumsuz yorumlar geldi.

Geçirdiği zorlu bir sezonun ardından ligi şampiyon olarak tamamlayan ve TFF 3. Lig 2. Grup’tan 2. Lige yükselen yeni ismiyle Van Spor Futbol Kulübü’nde olağanüstü genel kurul toplantısı gerçekleştirildi. Disiplin, denetim ve yönetim kurulu raporlarının sunulduğu genel kurulda mali bütçe de açıklanarak kulübün 07.07.2018 ve 26.07.2019 tarihleri arasında ki gelir ve giderlerinin detaylı bir dökümü, ayrıca kulübün tüm dönemlere ait toplam borcu genel kurul üyeleri ile paylaşıldı. Mali bütçenin açıklanmasının ardından konuşan Yenitürk zorlu bir dönemi başarı ile tamamladıklarını ve şehrin tüm idarecilerinin Van’a hizmet için Van Spor çatısı altında birleşmeleri gerektiğini belirtti. Genel Kurulun devamında var olan yönetim kurulu sayısı 15’e çıkarılarak Kulüp Başkanı Servet Yenitürk ve beraberindeki yönetim kurulu üyeleri yeniden oylama neticesinde seçilerek güven tazeledi. İsim ve logo değişikliklerinin de gündemde olduğu toplantıda logo için belirlenen yeni tasarım salt çoğunlukla onaylandı, kulübün yeni ismi de “Van Spor Futbol Kulübü” olarak belirlendi.

GELİR-GİDER VE BORÇLAR KALEM KALEM AÇIKLANDI

Genel kurul toplantısının başlangıcında mali bütçeyi açıklayan yönetim kurulu üyelerinden Mehmet Biçer 07.07.2018 tarihi ve 26.07.2019 tarihleri arasındaki gelir-gider durumunu gösteren tabloyu ve kulübün tüm dönemlere ait toplam borç tutarını açıkladı. Kulübün tüm dönemlere ait toplam borç tutarı 10 Milyon 28 Bin 639 Türk Lirası olarak açıklanırken bu borçların 595 Bin 147 Lirası esnafa, 1 Milyon 543 Bin Lirası SGK’ya, 350 Bin Lirası Vergi Dairesi’ne, 460 Bin 256 Lirası kulübü mahkemeye veren alacaklılara, 5 Milyon 770 Bin 236 Lirası alınan borç paradan kalan tutar ve 1 Milyon 310 Bin Lirası da futbolcu alacakları olarak açıklandı.

Kulübün yukarıda belirtilen tarihlerde yapmış olduğu gelir gider harcamaları da şu şekilde:

GELİRLER

Türkiye Futbol Federasyonu Gelirleri :817.671,99

Spor Toto teşkilat Başkanlığı(İddaa) Gelirleri : 1.064.232.43

Stat Bilet Hasılat Gelirleri : 156.905.50

Bonservis Gelirleri : 120.000,00

Türkiye Voleybol Federasyonu Gelirleri : 24.425,00

Türkiye Atletizm Federasyonu Gelirleri : 2.918,25

Türkiye Basketbol Federasyonu Gelirleri : 7.445,00

BAĞIŞLAR

Van Büyükşehir Belediyesi (Gençlik ve Spor Kulübü) :199.996,50

Van Büyükşehir Belediyesi Gelirleri (VASKİ) :230.000,00

Van Büyükşehir Belediyesi Gelirleri (BELVAN) :1.000.000,00

Van Büyükşehir Belediyesi Gelirleri (VANSU) :170.000,00

Kombine Bilet Gelirleri Toplamı :60.020,00

Sponsorluk Gelirleri (Türkerler Vangölü Elektrik) :250.000,00

Alınan Borçlar Toplamı :5.048.693,00

GELİRLER TOPLAMI :10.119.880,63

GİDERLER

SGK ve Vergi Ödemeleri Toplamı :197.842.,08

Spor Malzemesi Giderleri Toplamı :359.740,00

Yemek ve Gıda Giderleri Toplamı :45.879,00

Seyahat ve Konaklama Giderleri Toplamı :698.123,00

Transfer, Maaş ve Prim Giderleri Toplamı :6.682.880,00

Mahkeme ve Noter İşlem Giderleri Toplamı :64.333,49

Diğer Çeşitli Giderler(Araç kiralama, Kargo ve Faturalar) :50.898,11

Sağlık Hizmetleri Giderleri Toplamı :60.468,00

Bakım, Onarım ve Akaryakıt Giderleri :17.825,00

A Takım Deplasmanı, Maç İzleme Komitesi Giderleri :464.297,00

Alt Yapı ve Salon Sporları Deplasman Masrafları :159.230,00

Lige Katılım ve Lisans İşlemleri Giderleri :40.715,00

ATM Para Çekme ve POS Harcama :4.097,47

EFT ve Havale İşlemleri Kesinti Giderleri :6.040,29

Şampiyonluk Kutlaması Giderleri :26.350,00

Banka Hesabından Devreden (Vakıfbank 26.07.2019) :2.708,62

Alınan Borçlar İadesi Toplamı :1.238.453,00

GİDERLER TOPLAMI :10.119.880,63

YENİ YÖNETİMDE KİMLER YER ALIYOR

Vanspor Futbol Kulübü’nün yeni yönetiminde; Servet Yenitürk, Ekrem Yalçın, Ömer İnanç, Abdulkadir Çetin, Oktay Ukay, Ebubekir Şahin, Türkay Özbey, Murat Çevik, Cafer Kanpolat, Fikret Yöntem, Süleyman Can, Şakir İşleyen, Fatih Akdeniz, Memet Biçer ve Adnan Bayram yer aldı.

“ELİMİZDEN NE GELİYORSA YAPMAYA GAYRET EDECEĞİZ”

Seçim sonrası bir konuşma yapan Başkan Yenitürk, hedeflerinin 20 ay sonra Süper Lig’e çıkmak olduğunu belirtti. Çok zor şartlar altında Vanspor’un yönetimine geldiklerini anımsatan Başkan Yenitürk, “Yalnız bırakıldık ve zor anlar yaşadık. Zor da olsa bir birlik ve beraberlik sağladık. Vansporumuzu uzun bir süreden sonra 3. Lig’den, 2. Lig’e çıkarma onurunu yaşadık. Umarım bundan sonra da bu birliğimiz bozulmaz. Elbirliğiyle Vansporumuzu 1. Lig’e ve daha sonra Süper Lig’e taşımak için elimizden ne geliyorsa yapmaya gayret edeceğiz” dedi.

KULÜBÜN TOPLAM BORCU 10 MİLYON

Kulübün borç ve giderlerine değinen Yenitürk, “Toplam giderim 10 milyon civarındadır. Bu 10 milyon gider içerisinde geçen dönemden kalan 4,5 milyon liradır. Bu borcun 2 milyon lirası dâhildir. Bu giderlerimizin içerisinde yeni sezon için ekstradan 7 tane transfer yaptık. Bu transferin peşinatları, birinci taksitlerinin ödemesi bunun içerisinde yer almaktadır. Toplam borç 10 milyondur, eski borçtan 2,5 milyon borç mevcuttur. 5 milyon 770 bin civarında da ben kendim kulübüme mecburen harcama yaptım. Bizim normalde kulübümüzün bizim döneme ait kalan borcumuz, bin 758 liradır. Bunun dışında başka bir borcumuz yoktur.” dedi.

“VANSPOR’U SİYASET ÜSTÜ GÖRÜYORUZ”

Birlik ve bütünlük adına çağrıda bulunan Yenitürk, “Buradan bütün siyasilerimize, valimize belediye başkanlarımıza, iş adamlarımıza sesleniyoruz. Eğer amacımız Van, yatırım ve Vanspor ise, kulübümüzü sadece bir spor kulübü olarak görmeyelim. Vanspor ilimizin geleceğe yatırımdır. Bunu hepimizin bilmesi lazım. Kulübümüzü mutlaka takip edelim. Bu yıl inanıyorum ki, rakip takımların taraftarları ilimize geleceklerdir. Vanspor’u siyaset üstü görüyoruz. Biz yatırım alanı olarak görüyoruz. Buyurun beraber el ele verelim, 20 ay içerisinde Vansporumuzu, Süper Lig’e taşıyalım. Buradan bütün Van halkına, siyasilerine ve belediyelerine sesleniyorum. Bunu el birliğiyle başaracağımıza da inanıyorum. Bir yıl içerisinde zorluklara rağmen 2. Lig’e çıkarak bunu başardık. Bundan sonrası rahatlıkla başarabiliriz. Vanımızın, reklama ihtiyacı yok, yatırıma ihtiyacı yok çünkü Vanspor kanalıyla bunları hepsini gerçekleştirebiliriz, buna inanıyorum.” diye belirtti.

“BEN ÜSTÜME DÜŞEN GÖREVİ YAPTIM”

Vanspor’un sıkıntılarının halen devam ettiği ve sıkıntıların devam etiğini belirten Yenitürk, “Vansporumuzun sıkıntıları halen devam ediyor. Şu an bütçemizde 2 bin lira para var. Biz elimizden ne geliyorsa yapmaya hazırız, yapacağız. Ben inanıyorum, hiç bu inancımı kaybetmedim. İş adamımız, siyasilerimiz, devletimiz ve belediyemiz bu takıma sahip çıkacaktır. Ama takımımız mağdur ve sıkıntı yaşamaması için ben üstüme düşen görevi yaptım. Ankara’daki hastanemi sattım, transfer ve futbolcu arkadaşların borcunu ödedim. Üstüme ne düştüyse yapıyorum, yapacağımda bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın.”

İCRA VE SSK BORCU TRANSFER YASAĞI GETİREBİLİR

Yenitürk, kulübün transfer yasağı ile karşı karşıya kalmasının an meselesi olduğunu ifade ederek sözlerini şöyle sürdürdü: “Fakat üzüldüğüm iki konuya değinmek istiyorum; şu an transfer yasağı gelmek üzere, birincisi SSK borçlarımızdan dolayı, bizden önceki başkanımız Abdullah Çalım, yapılandırma yapmıştı, bir iki taksit yatırılmıştı. Biz başladığımız dönemde de yapılandırma yaptık, 3 taksitini yatırdık, gerisi duruyor. Yapılandırma bozulduğu için bu paranın tamamının yatırılması gerekiyor. SSK vergi borçlarımızı kaldırmadan transferlerimizi yapamıyoruz. Bununla ilgili mücadele ediyoruz, aşmak için elimizden ne geliyorsa yapmaya çalışıyoruz. Federasyonla ve Spor Toto’da sıkıntı yaşamamak için kulübümüze bir temlik koyduk ki sıkıntıları aşalım, bunun gibi transfer gibi sıkıntılarla karşı karşıya kalmayalım. Diğer bir konu ise, eksi yönetimde Öner Yiğit döneminde Vanlı İş Adamlarımızdan Van Gölü Turizmin sahibi Sertaç Kartal, o da yönetimdeydi, 127 bin TL hatır çeki alınıp kullanılmış fakat ödenmemiş. Ödemediği takdirde çek sahibi çekinin yazılmaması için ödemek zorunda kalmıştır. Bu arkadaşımız, kendi döneminde değil, ondan sonraki dönemde değil, ne hikmetse bizim dönemimizde direk federasyona faizi ile birlikte 127 bin lirayı 210 bin lira olarak icra koymuş. Federasyondan bu aşamada gelen para 45 bin lira, başka da bir gelirimiz yok, gerisi duruyor. Bununda acilen yatırılması gerekiyor. Ben ve yönetimdeki arkadaşlarımız, bu hemşerimizin yanına iki defa gittik rica ettik. Bu borcu biz ödeyelim, bu borcu ben taahhüt ediyorum. Ama faizini değil, anaparanızı ben 2-3 parçada ödeyeyim. Bizim bu icramızı kaldırın Vanspor’a yazıktır. Ben buradan o arkadaşımıza sesleniyorum, yazıktır fitre zekâtlarımızla tüy bitmemiş hakkını gasp ediyoruz. Ben buna üzülüyorum. Gururumu ve onurumu incitiyor. Bu icranın bir an evvel kaldırılıp transferlerimizi yapmamız gerekiyor. Bu arkadaşımıza bu halkın önünde söz veriyorum. Onun anaparasını bizimle alakası olmamasına rağmen ödemeyi taahhüt ediyoruz. Ama icra kaldırılıp transferimizin gereğini yapalım.” dedi.

YENİTÜRK: HEDEFİMİZ SÜPER LİG

Van ilinin tanıtımı ve kalkınması için hedeflerinin Süper Lig’e çıkmak olduğunu dile getiren Yenitürk, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu yıl 2. Lig’deki takımlarımızın çoğu il takımlarıdır. Bu sene karşı takımın taraftarından her maçta yaklaşık bin insan gelecektir. Bu bütünlüğümüz devam ettiği sürece bu yıl 1. Lig’e çıkmayı başarırsak, Van’a gelecek insan sayısı 5 binleri bulacaktır. Amacımıza ulaşmak için 20 aya ihtiyacımız var. Kenetlenirsek 20 ay sonra Süper Lig’teyiz. Süper Lig’e çıktığımız zaman buraya Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş, Trabzonspor gibi takımlar gelecektir. Böylece 81 ilden insan buraya akın edecektir. İlimizi kalkındırmak için yıllardır reklamlar yapıyoruz. Hiçbir reklama gerek yok. İşte reklam, işte Vanspor.” diyerek yeni tasarlanan logoyu tanıttı.

Toplantıya Gençlik ve Spor İl Müdürü Nevzat İnanç, AK Parti Van İl Başkan Vekili Abdullah Çalım, delegeler, kongre üyeleri ve çok sayıda taraftar katıldı.

ŞEHRİVAN GAZETESİ

Güncelleme Tarihi: 29 Temmuz 2019, 10:20
YORUM EKLE
YORUMLAR
Knn tprk
Knn tprk - 12 ay Önce

İsim tamam da. Logo fiyasko. Eski logo gayet şık idi.

onur
onur - 12 ay Önce

Kaş yapayım derken göz çıkartmayın, onurlu şehrimize yakışan, sevgi, özlem ve birlikte varolma duygularını öne çıkaran bir logo yapılsın..

Hikmet Feridun özgökce
Hikmet Feridun özgökce - 12 ay Önce

Kedii ilebalık gecinmezler