banner102

Vanspor 'Bomba' gibi geliyor!

Geçtiğimiz sezon ortasında Servet Yenitürk ve yönetimi ile yepyeni bir döneme giren Vanspor yeni sezona sıkı hazırlanıyor.

Vanspor 'Bomba' gibi geliyor!

ŞEHRİVAN SPOR: ÖNDER ALTINAL - Geçtiğimiz sezon ortasında Servet Yenitürk ve yönetimi ile yepyeni bir döneme giren Vanspor yeni sezona sıkı hazırlanıyor. Başkan Yenitürk’ün olağan kongre ile kendi yönetimini belirleyip güven tazelerken, takımda da önemli bir değişim ve dönüşüm sağlandı. Kiralık ve kısa vadede takımda bulunan futbolcular gönderilirken, takım adeta baştan aşağı değişti. Geçtiğimiz sezon devre arası olmasına rağmen takımı devralarak büyük bir sinerji yaratan Yenitürk ve ekibi beraber başladıkları efsane futbolcu Feyyaz Uçar’ı bu yıl da teknik direktör olarak takımda tuttu. Şu ana kadar 15 transfer yapıp bu sayıyı önümüzdeki haftalarda 20’nün üzerine çıkarmayı hedefleyen yeni yönetim ve teknik heyet, Vodafone gibi büyük sponsorların desteğini alıp yeni stat yapılana kadar yenilenen yeni statta da bu sene şampiyonluk yaşamak istiyor. 3. Lig’de zor bir grupta yer almasına rağmen Başkan Yenitürk’ün mutlak şampiyonluk hedefini ortaya koyduğu Vanspor, son yılların en büyük sinerjisiyle Vanlı’nın yüzünü güldürmek istiyor. Takımın tam motive olduğu ve kampa girdiği süreçte hem başkan Servet Yenitürk hem de teknik direktör Feyyaz Uçar Şehrivan’a özel değerlendirmelerini paylaştı.

 

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) 3. Lig’de mücadele eden Van Büyükşehir Belediyespor bu sezon TFF 3. Lig 2. Grupta mücadele edecek. Her sezona şampiyonluk parolasıyla başlayan Van Büyükşehir Belediyespor (Vanspor) bu yıl hedefini şampiyonluk olarak açıkladı. Geçtiğimiz sezonun devre arasında takımın başına gelen Beşiktaş’ın efsane futbolcusu Feyyaz Uçar ile birlikte bu yıl Van’da kamp çalışmalarına başlayan Vanspor geçten sezonda sadece 5 futbolcuyla yola devam ediyor. Şu ana kadar 15 transfer gerçekleştiren Vanspor, 4-5 transfer daha yapması bekleniyor. Şehrivan Gazetesi olarak kamp ve transfer çalışmalarını Van Büyükşehir Belediyespor Kulüp Başkanı Servet Yenitürk ve Takımın Teknik Direktörü Feyyaz Uçar’a sorduk. Başkan Yenitürk yeni sezon öncesi, “Play-Off yüzde 100. Biz direk şampiyonlukla 2. Lige çıkmayı hedefliyoruz” dedi.

 

 

YENİTÜRK: FUTBOLCULARIN YÜZDE 80’Nİ KİRALIKTI

 

Gazetemize konuşan Van Büyükşehir Belediyespor Kulüp Başkanı Servet Yenitürk ilk olarak kulüp ve transfer çalışmalarıyla ilgili bilgiler verdi. Yenitürk, “Transfer çalışmalarımıza başladık. Geçtiğimiz sezon takımımızda yer alan futbolcularımızın yüzde 80’ni kiralıktı. Bu oyunca kiralıktan dönünce takım boş kaldı. Geçen seneden sadece 5 futbolcumuz bulunuyor. En az 25 futbolcumuzun olması gerekiyor. Şu ana kadar 15-16 transferimizi gerçekleştirdik. Takımı tamamlamak üzereyiz. Şu ana kadar yaptığımız transferler ve 5 eski futbolcumuzun içinde sadece 2 tane kiralık oyuncumuz var. En azından 2 seneyi garantiye almak için 2 yıllık sözleşmeler yapıyoruz.”

 

 

KARAMSARLIK YARATANLARA SESLENDİ

 

Yaşadıklarını bir sorunu da paylaşan Yenitürk, “Bizim içimizde de yer alan, eski hocalarımızdan birçoğu sözleşme imzaladığımız futbolcuları caydırmaya çalışıyorlar. HDP göreve gelirse çocuğunun hayatı biter, burası Doğu’dur ne yaparsınız gibisinden söylemler var. Bizde kendilerine şunları söylüyoruz. HDP de gelse, Ak Parti’de gelse kim gelirse gelsin Vanspor’u neden tutuyor insanlar. Van’a bir coşku ve heyecan havası vermek için. Niye sıkıntı yaşasınlar. Biz bu konuda kendilerine kefil oluyor. Futbolcularımızın ayağına kadar gidip, güzel görüşmeler yapıyoruz. Güzel isimlerle anlaştık. 7 futbolcuyu 2. Lig’den aldık. Bu anlamda seviye yükselttik.” Dedi.

 

 

“HEDEF DİREKT ŞAMPİYONLUK”

 

Bu sezonki hedefleri hakkında konuşan Başkan Yenitürk şunları söyledi: “Biz su sezon Van’a bir heyecan ve coşku getirmek istiyoruz. Bu yüzden de hedefimiz şampiyonluk. Play-Off’u yüzde 100 garanti olarak görüyoruz. Ancak biz Play-Off’lara kalmadan direk şampiyon olmak istiyoruz. Böyle bir hedefimiz var. İnşallah bu hedefimizi de sezon içinde gerçekleştireceğiz. Van’a bu sene artık bu heyecan ve coşkuyu kazandırmak istiyoruz.”

 

 

BEŞİKTAŞ, KONYA, ANTALYA, BURSA İLE GÖRÜŞMELER YAPILDI

 

Yenitürk, “Bildiğiniz gibi Süper Lig takımlarının henüz kampları bitmedi. Takımlarını bu yüzden henüz tam olarak netleştirmediler. Takımda kimler oynayacak ya da kimler gönderilecek bunlar henüz netleşmiş değil. Bizim Beşiktaş ile bir görüşmemiz oldu. Feyyaz Hocamız bu konuda girişimlerde bulundu. Geçtiğimiz sezonun devre arasında Beşiktaş Başkanı bizi aradı Feyyaz Hocayı yardımcı antrenör olarak almak istediklerini söyledi. Bizde Feyyaz Hoca bizi düşünürse devam etmek isteriz dedik ve devam ettik. Oradan bir dostluğumuz oldu. Beşiktaş’tan bize önerilecek isimler olacak. Aynı şekilde Konya, Antalya, Bursa gibi takımlarla yine gerek Feyyaz Hoca gerekse de diğer girişimlerde görüşmelerimiz oldu. 4-5 Süper lig takımı ile görüşmelerimiz var. Kamplar bittikten sonra oralardan futbolcu alıp almayacağımız netleşecek.” İfadelerini kullandı.

 

 

“4-5 TRANSFER DAHA YAPILACAK”

 

Kadroyu şişirmeden 4-5 transfer daha yapmayı düşündüklerini aktaran Yenitürk konuşmasını şöyle devam etti: “Biz kadromuza 4-5 transfer daha yapmayı düşünüyoruz. Biz kadromuzu tam anlamıyla doldururuz ardından çok güzel bir öneri gelir bu şekilde yazık ederiz. Kadromuzu şişirmenin ya da aldığımız oyuncuyu oynatmamak gibi bir durumumuzda olmaz. Bizim aldığımız oyuncular iyi oyuncular. Bu yüzden sonradan şişecek olan kadroda bu oyuncuları da dışarda bırakmak istemiyoruz. 4 alternatif transferimizi şu anda bekletiyoruz. Süper Lig takımlarının kadrolarının netleşmesinin ardından bu transferlere de daha iyi bir gözle bakabileceğiz.”

 

 

VANLI FUTBOLCULARLA GÖRÜŞMELER YAPILDI

 

Vanlı futbolcuların takıma kazandırılmasıyla ilgili konuşan Yenitürk, “Vanlı futbolculardan sadece bir tanesini getirebildik. Biz Mesut’la bir görüşme yaptık. Mesut gelmek istemedi. Bodrum’da bir arkadaşımızla görüştük. Onu da maalesef tongaya düşürmüşler. Bodrum 150 bin lira getir-götür koymuş sözleşmesine. Birde kulüpte alacakları var. Hem alacaklarında feragat edeceksin hem de 150 bini vereceksin diyor. Bu şekilde 200 bine mal oluyor. 300’de futbolcuya vereceğimiz zaman bu maliyet 500-550 bin liraya mal oluyordu. 1. Ligde top oynayan Ömer kardeşimizi Gaziantep’ten aldık. Karagümrük bonservisini almıştı ve vermiyordu. Karagümrük’le görüşmeler yaptık ve bonservisini aldık. Ömer orta saha bizde oynayacak. Gaziantep yetiştirme parası almak istedi. Sayın valimizden ricada bulunduk. Kendisi Gaziantep ile bir görüşme yaptı ve bu para da alınmadan futbolcumuzu Vanspor’a getirdik. Altyapıdan bu sene yapılan seçmelerden futbolcular takımımıza kazandırdık. 4-5 A takıma kattık. Bu isimleri de ara ara deneyeceğiz. Bu şekilde 5 futbolcu transfer etmekten kurtulduk.” Şeklinde konuştu.

 

 

YENİTÜRK: GRUBUMUZDA İYİ TAKIMLAR VAR

 

Bu sezon ki 2. Grup ve fikstürü yorumlayan Yenitürk şunları söyledi: “Bu yılın en iyi grubu 1. Grup, 2. Grup ortada, 3. Grup ise güçlü bir grup olmaya sahip. Buradaki takımlar kendilerine ben güçlüyüm zaten transfer yapmama gerek yok diyebilirler. Bizim orta dediğimiz grubumuzda Yeni Ordu bizim gibi çok iyi transferler yapıyor. Erok çok iyi transferler yapıyor. Bize gelecek ve ilk maçımız olan Karşıyaka takımızı 2. Lig takımı ve aynı kadrosunu koruyor. Tabi ki bizim grubumuzda bizi zorlayacak 5-6 güçlü takım var. Ancak bizde buna göre yapılanma ve transferler içindeyiz.”

 

 

 

STADYUM YENİ SEZONA YETİŞECEK Mİ?

 

Stadyumun sezona yetişip yetişmeyeceğini açıklayan Yenitürk, “Tribünlerimiz inşallah yetişecek. Bu konuda Sayın Valimiz ile görüşmelerimiz devam ediyor. Ligin başlamasına 15 gün kala bizim stadyumundan uygunluk belgesi almamız gerekiyor. Biz bu belgeyi almazsak maçları dışarda oynamak zorunda kalırız. Sayın Valim Pazartesi günü bu konun üzerinde duracak. Harfiyat kaldırılan kadar portatif tribünler için ölçüler alınır. Temizlik yapıldıktan sonra kurulması 1 haftada tamamlanır ve güzel bir tribün olur. Bir de derme çatma yaptırmadık. Seneye 2. Lige sonraki sene 1. Lige çıksak bile bizim yeni stadyumumuz bitmez. Öyle bir şey olsun ki yeni stadyumumuz bittiği zaman hepsi portatif olduğunu için bir ilçeye stadyum olmuş olur dedik Vali beyde bunu uygun gördü.” Diye konuştu.

 

 

VODAFONE İLE GÖRÜŞMELER YAPILIYOR

 

Forma ana sponsoru içinde açıklamalarda bulunan Yenitürk şu ifadelere yer verdi: “Ana sponsor için OSB’de bulunan çağrı merkezimizin genel müdürü le bir görüşme yaptık. 500 kişi çalışan bu yerde hedef çalışan sayısı 2 bin 500’dür ve bu da Vodafone’nindir. Şu anda genel müdür bizim göğüs sponsoru için İstanbul’da Vodafone ile görüşmeler yapıyor. İnşallah bu sene oradan da güzel bir sponsorluk alacağız. Tam anlamıyla her anlamda çalışmalarımızı yapıyoruz. İnşallah güzel şeyler yapacak ve göreceğiz.”

 

 

“BU SENE İYİ BİR YÖNETİM KURDUK”

 

Yeni yönetimle ilgili ilk değerlendirmesini yapan Yenitürk, “Yeni yönetimde OSB’den 2 işadamımız var. Biz kendilerine şartlarımızı açık bir şekilde söyledik. Ne futbolcu, ne hocasınız. Biz sizi yönetime alıyorsak biraz elinizi taşın altına koymanız gerekiyor. Katkı sunabilecekseniz sizi alalım dedik ve adlık. VASKİ Genel Müdürümüzü yönetime aldık. Oradaki işadamlarından bize destek olsunlar istedik. Sacit hocamızı aldık. Gelen hakem heyetini karşılasın, ilgilensin, hediyelerini taktim etsin. Beden eğitim öğretmeni aldık. Altyapımızdan artık her sene futbolcu çıkaralım istedik. Bu sezon ki yönetimi iyi bir şekilde oluşturduk.” İfadelerini kullandı.

 

 

YENİTÜRK: 1 KİŞİ İLE OLMUYOR

 

Yenitürk konuşmasını şöyle sürdürdü: “Ben belki futboldan anlamayabilirim. Ancak biz Van’ı seviyoruz ve Van’a önem veriyoruz. Van’a bir şeyler yapmak ve fedakarlık yapmak için hep birlikte varız. Ancak seslenişimiz budur. Bu iş 1 kişi ile olmuyor. Sadece 1 kişi değil. 50-100-200 kişilere ulaştığımız zaman işte o vakit takımımız çok iyi yerlere gelir. 1 kişi ile gördüğünüz gibi bir devre boşa gitmiş oldu. Bu sene çıkamazsak bir daha da çıkamayız. Sponsorluk için çağrılarda bulundu. Bu konuda destekler istedik. Demiyoruz bize para verin. Reklam verin diyoruz insanlara.”

 

TARAFTAR İÇİN LOKAL OLACAK

 

Taraftarın lokal isteğiyle ilgili konuşan Yenitürk, “Görüşmelerimiz devam ediyor. Ben kendilerine lokal için bir yer bulun kira desteğini biz verelim dedim. Geliri de onları olacak. Deplasmanlar da bu gelirleri kullansınlar istiyoruz. Yine deplasman için araç ve yakıt desteğini biz verelim diğer giderlerini kendileri o parayla karşılasınlar istiyoruz. İnşallah onlara bir yer araştırması yapıyoruz. Biz kendilerine bir büro ayarladık. Davul, forma, atkı ve malzemelerini oraya bırakacaklar. Bunun dışında güzel bir lokalde ayarlayacağız. Burada çok iyi bir şekilde bir araya gelecek ve takımlarına destek verecekler.” Şeklinde konuştu.

 

UÇAR: KAMPI VAN’DA YAPMAK İSTEDİK

 

Takımdaki son durum ve transferlerle ilgili bilgiler veren Teknik Direktör Feyyaz Uçar ise şunları söyledi: “Hazırlıklarımız devam ediyor. Şu anda ikinci etaptayız. İlk etabımızı tamamladık. Transferlerimiz devam ediyor. Kamp döneminde Van’da çalışmak istedik. Çünkü bin 600 rakım var. Ben yıllar önce Beşiktaş ile birlikte buraya gelmiştim. Beşiktaş buraya geliyorsa Vanspor’un sezon başında başka yerlere gitmesi bana garip gelmişti. Dolayısıyla il kampımızı burada gerçekleştireceğiz. Sadece maç yapmak için 13 günlük bir Erzurum kampımız olacak. Onun dışında hazırlıklarımız açılışa kadar kamp şeklinde devam edecek.”

 

“SÜPER LİGDEN TRANSFERLER YAPMAK İSTİYORUZ”

 

Hazırlık maçları hakkında bilgi veren Uçar, “Erzurum’da kamp yapan takımlarla ilgili Pazartesi günü bize bir liste gelecek. O listeden bizim grupta olmayan ve üst liglerde oynayan takımlara teklif götüreceğiz. Kabul edenler ile hazırlık maçları yapacağız.” Dedi. Uçar transferlerle ilgili ise, “Genel olarak başkanımızın da söylediği gibi 14-15 transfer ki bunlara yine takviye olacak. Bütün takımın her bölgesine takviye yapmaya çalıştık. Belli bölgelerde değil, kaleden başlayarak forvete kadar transferler yaptık. Süper ligin kampı bittikten sonra 1-2 transferi de oradan yapmak istiyoruz. Bursa, Konya gibi takımlarda abi ve kardeşlerim var. Buralardan bize destek geleceğini düşünüyoruz.” Dedi.

 

 

VANLILARDAN OLUŞAN BİR TAKIM

 

Uçar son olarak şunları söyledi: “Biz genç takımlarda yetişen oyuncularınız. Van bizim gönlümüzde, kalbimde geçen Vanspor’da olduğum sürece öncelikle şampiyonluk ardından Van gençlerinden bir takım, iskelet oluşturmak. Bunun başlangıcını gecen sezondan itibaren yaptık. Genç takımdan almış olduğumuz 3 gencimiz var. Şiyar, Furkan ve İsmail. Onları profesyonel yaptık. İlk fırsatta kendilerine şans vereceğiz. Gönlümüzden geçen Vanlıların çoğunlukta olduğu bir Vanspor takımı yaratmaktır.”

 

Güncelleme Tarihi: 23 Temmuz 2018, 09:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER