banner211

Vanspor’da Başkanlık meselesi Arap Saçına döndü!

Geçtiğimiz aydan bu yana devam eden Vanspor’un başkanlık seçimi tam anlamıyla arap saçına döndü. Mevcut yönetimden başkan Servet Yenitürk’ün aylar öncesinden “Aday değilim” deyip kongre için hazırlıklar yaptı takım için ikinci buluşmada da başkan seçilemedi. Yaklaşık iki hafta önce yapılan seçimde yeterli çoğunluk sağlanamadığı için seçilemeyen yeni başkan dün de kongrede kriz nedeniyle seçilemedi. İlk kongrede aday olan Murat Çevik ile birlikte erteleme sonrası adaylığını açıklayan diğer üç başkan adayının açıklamasına rağmen adaylığını resmi hüvviyete kavuşturmaması kongrenin bir kez daha ertelenmesine neden oldu. Yenitürk’ün aday olmadığı, Çevik’in ise konrgede konuşturulmadığı için salonu terkettiği buluşmada şartları sağlayan başka aday olmayınca kongre ertelenirken, daha sonra açıklama yapan Vanspor Başkanı Yenitürk, “Ya devam edeceğiz ya da kayyum atanacak” dedi.

Vanspor’da Başkanlık meselesi Arap Saçına döndü!

ŞEHRİVAN HABER: ORHAN SAĞLAM- Geçtiğimiz aydan bu yana devam eden Vanspor’un başkanlık seçimi tam anlamıyla arap saçına döndü. Mevcut yönetimden başkan Servet Yenitürk’ün aylar öncesinden “Aday değilim” deyip kongre için hazırlıklar yaptı takım için ikinci buluşmada da başkan seçilemedi. Yaklaşık iki hafta önce yapılan seçimde yeterli çoğunluk sağlanamadığı için seçilemeyen yeni başkan dün de kongrede kriz nedeniyle seçilemedi. İlk kongrede aday olan Murat Çevik ile birlikte erteleme sonrası adaylığını açıklayan diğer üç başkan adayının açıklamasına rağmen adaylığını resmi hüvviyete kavuşturmaması kongrenin bir kez daha ertelenmesine neden oldu. Yenitürk’ün aday olmadığı, Çevik’in ise konrgede konuşturulmadığı için salonu terkettiği buluşmada şartları sağlayan başka aday olmayınca kongre ertelenirken, daha sonra açıklama yapan Vanspor Başkanı Yenitürk, “Ya devam edeceğiz ya da kayyum atanacak” dedi.

Geçtiğimiz hafta yapılması planlanan, ancak çoğunluk sağlanamadığı için ertelenen Vanspor Olağan Kongresi, haftasonu yapıldı. Kongre, divan heyetinin oluşturulması, saygı duruşu ve İstiklalal Marşı'nın okunması ile başladı. Yoklama ve açılış sonrası divan heyetinin teşekkülüne gidildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından, yönetim kurulu ve mali raporlar okunup onandı. Ardından seçimlere gidilmesi kararlaştırıldı. Ancak, söz almak isteyen Başkan Adayı Murat Çevik ve beraberindekiler, söz hakkı almak istedi. Kendilerine gündem gereği söz verilmediği için salonu terk ettiler. Daha önce adaylıklarını açıklayan Ali Süer, Veysel Efe gibi isimler seçimde liste sunmazken diğer bir aday olan Turgut Lenk sunduğu liste ise delgelerden oluşmadığı için kabul görmedi. Söz konusu liste eksikliklerden dolayı seçim yapılamazken mevcut yönetim kurulunun bir süre daha devam etmesi kararlaştırıldı.Vanspor Futbol Kulübü’nün mevcut Başkanı Servet Yenitürk ise, kulübün son durumu hakkında bilgi vererek, izleyecekleri yol haritasını açıkladı.

VALİ İLE İSTİAŞRE EDİLECEK

Başkan Yenitürk, bundan sonraki kararı Van Valisi Mehmet Emin Bilmez’in alacağını belirterek, “Süreci Valimizle paylaşacağız. Eğer ki valimiz kesinlikle bu süreçte aday olmadınız istifa edin, kayyum atansın derse, bunu taraftarlarımıza da sunacağız. Taraftarlarımız da ‘kayyum atansın’ derlerse biz tabii ki onların dediğini yapmak zorundayız” dedi.

“YASA GEREĞİ BİR AN ÖNCE KONGRE YAPMAMIZ GEREKİYOR”

Daha öncede aday olmayacağını açıkladığını belirten Başkan Yenitürk, “İlk kongre tarihimiz 08 Ağustos’tu. Bilindiği üzere koronavirüsten dolayı geçen hafta kongremizde çoğunluk sağlanmadı. Tüzük gereği, Dernekler Yasası gereği 3 saat sonra, 2 saat sonra, 5 gün sonra kongre yapma şansımız yok. Yasa gereği en erken 7 gün içerisinde kongremizi gerçekleştirmemiz gerekiyor. En genç ise 60 gün içerisinde yapmamız gerekiyordu. Bu süreçte hemen Vanspor’umuzun hazırlanması gerekiyor. Liglerin başlamasına kısa bir süre kaldı. 7 gün içerisinde ‘kongremizi gerçekleştirelim’ diye dilekçemizi dernekler masasına ve Van Valiliği’ne verdik. Ama bu süreçte de Bakanlık tarafından koronadan dolayı kongrelerin ertelenmesi kapsamında bir genelge yayınlanmıştı. Bu genelde zorunlu hallerde ‘bakanlıktan izin alınacak’ denildiği için hemen hızlı bir şekilde dilekçe verdik. Eğer bu durumu takip etmemiş olsaydık, Ankara’da peşini bırakmış olsaydık kongremiz zaten iptal olacaktı. Ama biz bu süreci yetiştirdik. Tüzük gereği, dernekler yasası gereği ne gerekiyorsa aynısını uyguladık” dedi.

“20 GÜNDÜR ŞOVMENLİK YAPILIYOR”

Bir adayın çıkıp kulübe sahip çıkmasını istediklerini söyleyen Yenitürk, şöyle devam etti: “İtirazı olan varsa sonuna kadar itiraz edebilir. Zaten aday değiliz. Aday olmadığımız bir yerde yanlış yapma gibi bir şansımız da olamaz. Fakat üzücü şeylerdir bunlar. Bir aday arkadaşımızın çıkıp burada kulübe sahip çıkmasını istiyorduk. Ama maalesef tam 20 gündür Van’da şovmenlik var. Vanspor’u kendi oyunlarına alet edip reklamcılık var. Bunlar yanlıştır. Çamurdan başka, iftiradan başka, yanlıştan başka, yalandan, dolandan başka bir şey değil. Aday olan kişi çıkar der ki ben adayım, listem budur, kabul ettim geldim. Bizlerde davet edildiğimiz zaman bizlerde buraya geldik, kulübün borcu da vardı, sıkıntıları da vardı, şahıslara da borç vardı, SSK’ya da borç vardı, Vergiye de borç vardı, esnafa da borç vardı. Ama biz bir gün bu borcu kabul etmiyoruz demedik. Bunlar bahanedir. Seçildiğin zaman bunları kabul etmek zorundasın. Kabul etmiyorsan 20 gün Van kamuoyunu, Van basınını, Van taraftarlarıyla neden dalga geçtiniz. Yazıklar olsun.”

“PRİM YAPMAK İÇİN HEM KENDİNİ REZİL EDİYOR…”

Vanspor’u sıkıntıya sokulduğunu söyleyen Yenitürk, “Aday vardır rahat hareket ediyoruz. Burada herkesin gözünün önünde her şey yapılmış. Bizler her şey şeffaf olsun diye kesinlikle 10 gün önceden imza karşılığı Murat Çevik arkadaşımıza, gündemimizi göndermişiz. Tüzük istenmiş kendi elindedir. Delege listesi istemiş, delege listemiz onun elindedir. Telefonlar istenmiş, telefon numaraları elindedir. Dün akşam saat 23.00 gibi kulübümüzü aramış ve ben yönetimimi oluşturamadım, üyelerim eksiktir. Gece saat 11’de eksik üyelerinin kaydedilmesini istiyor. Biz ne riske girebiliriz, ne bu vebale girebiliriz. Herkeste biliyor ki kongreden önce üyelerin yapılması gerekiyor. Kendisi bizim yönetimimizdeydi. Aday olma gibi bir şansı vardı neden üye yapmadı. Üye getirdi de kabul edilmedi mi. Kimse diyemez ki ben Vanspor’a gittim beni üye etmediler. Vanspor’un üstünden prim yapmak için hem kendini rezil ediyor, hem de Vanspor’a yazık ediyorlar” ifadelerini kullandı.

“MURAT ÇEVİK SAMİMİ DEĞİL”

Daha önce yaptığı açıklamalarda da Başkan adayı Çevik’i samimi görmediğini belirten Yenitürk, “Bugün tarih beni haklı kıldı. Neden inanmıyorsun dediklerinde İstanbul’da 35 bin üyesi olan Van Federasyonu’nun başkan yardımcısıdır. Yönetimindeki insanlar Federasyon başkanıdır. Federasyonun bir tek binasına sahip çıkamayıp icraya kaptıran, federasyonun şu anda tabelası, binası, sekretaryası yok. Eğer ki 35 bin üyesi olan bir federasyona bir bina tutup 3 bin lira kiraya veremeyen bir arkadaşımızın gelip burada Vanspor’a aday olmasına tabii ki ben inanmıyorum” dedi.

“BURASI DÖVÜŞ, GERGİNLİK YERİ DEĞİL”

Çevik’in amacının kongreyi karıştırmak olduğunu belirten Yenitürk, “Burada şov yapmanın anlamı yoktur. Bizden ne istediyse verdik ve sonuna kadar da dedik, bu arkadaşımız geldiği günden beridir bizi karalama peşinde, iftira peşinde. Hiçbir aday hakkında yanlış konuşmadım. Seçime giren arkadaşlarımızın mutlaka bilmesi gerekiyor. Turgut Lenk kardeşimizde dün bu konuda müracaata bulundu, ona da prosedür anlatıldı. Oda kabul etti ve teşekkür etti. Bizde ona teşekkür ediyoruz. Bugün gelip divana listesini sundu. Divan uygun görmedi. Listesinde kulübe üye olmayanlar vardı. Tüzük, yasası gereği üye olmaları gerekiyor. Burası dövüş, gerginlik yeri değil. Böyle bir arkadaş Vanspor’un başına gelirse her maçta Vanspor’da olay olacaktır. Herkesi birbirine vurdurur. Herkesin yanında taraftarı vardır, yanında yandaşları vardır, ben korkuyorum orada olay çıksın diyor. Olay çıkarmak için bile elinden geleni yaptı. Yine de takdiri delegeye, divana bıraktık” diye konuştu.

“VANSPOR KONGRESİ PAZARLIKLARA DÖKÜLEMEZ”

Yenitürk, diğer adaylıklar ile ilgili olarak da konuşurken, “Şova, yalana, dolana gerek yok. Evet, ben yorulduğum için, yıprandığım için, gücümü aşacağından dolayı Vanspor sıkıntı yaşamasın, burada durmuşuz, biraz daha ileriye götürebilmek için nasıl bir güç birliği yapabiliriz, nasıl güçlü bir yönetime devredebiliriz diye aday olmadım. Bunların olmaması gerekir. Bunlar bizi gerçekten üzmüştür.”

“YA DEVAM EDECEĞİZ YA DA KAYYUM ATANACAK”

“Keşke bunları yaşamasaydık, Vanspor’u bu duruma düşürmeseydiler. Hiçbir zaman çıkıp da yanlış bir şey konuşmadık, Vanspor’a sıkıntılar yaşatmadık. Şimdi kongremiz iptal edildi. Gerekçe olarak hiçbir şey ortada yok. Biz birinci gün de biliyorduk aday olmayacaklar. Şu anda bize büyük bir yük bindi. Valimizle görüşeceğiz. Ya devam etmek zorundayız veya kayyum atanabilir. Valimiz, mülki amirlerimiz hangisini uygun görürlerse, yine bizim üstümüze ne düşüyorsa elimizden geleni yapacağız. Taraftarımız ‘istifa et’ derse edeceğiz. Kayyum atansın deseler, ‘kayyum atanacak’. Biz bunu Van halkına sunuyoruz. Taraftarımıza, basına sunuyoruz. İstifa ettiğimiz takdirde kayyum atanır. Bizim ikinci kongreyi yapma tarihimiz pandemi dolayısıyla mecburen 3 ay sonraya ertelendi. Bizler olağanüstü kongre yapıp tekrar seçime girebiliriz”

“GEREKİRSE MİLLETVEKİLLERİYLE GÖRÜŞECEĞİZ”

“Bizim önce yönetim kuruluyla toplanıp bir karar almamız gerekiyor. Gerekirse ilin milletvekilleriyle, ileri gelenleriyle görüşmemiz gerekiyor. Biz tekrar tekrar söyledik. Bizim çekilme sebebimiz gücümüz yetmeyeceğinden dolayı. Vanspor’a zarar gelmemesi için aday olmadık. ‘Güçlü adaylar çıksın’ dedik. Devam edilmesi gerekiyorsa yine de gücümüz neyse, çırpınışlarımız neyse, olağanüstü kongre tarihimize kadar elbette ki Vanspor’u yalnız bırakmayacağız. Sadece aday olmayan bir başkana, sadece 15 yılda Vanspor’un en başarılı olduğu süreçte, linç girişimi, psikolojik baskı, iftira, hakaret var. Hepsine de sustuk.”

“VANSPORLULARA GEREKLİ AÇIKLAMAYI YAPACAĞIZ”

“Hiç kimse bizi suçlayamaz, hepsi belgelerimizle açıktır. Bunların Vanspor’a yapılmaması lazım. Karar valimize kalmış. Van halkına açıklamamızı yapacağız. Birçok futbolcu arkadaşımız bugünü bekliyordu. Çoğu takımla görüşme yapmışlar ama ayrılmamışlar. Biz onlara bu süreçte ‘siz bekleyin sizinle oynayacağız’ veya ‘gidin’ deme gibi bir şansımız yok. Sadece bir ricada bulunduk. Seçilecek arkadaşımız ancak onlarla görüşebilirdi. Fakat öyle bir şey olmayınca mecburen bugünden itibaren mutlaka futbolcularımızla görüşmemiz gerekiyor. Süreç ne olursa olsun, kayyuma da karar verilse burada bir boşluk vardır, bu boşlukta mevcut yönetim vardır. Bu boşlukta mevcut yönetimimiz de mecburen boş durmayacaktır. Ciddi aday olan arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Ama amacı şovmenlik olan, çıkar, menfaat, reklam için gelen, Van’ı, Van taraftarını karıştırmak için gelen insanlara yazıklar olsun.”

ŞEHRİVAN GAZETESİ

YORUM EKLE
YORUMLAR
van
van - 7 ay Önce

şovmenliği artık siz bırakın servet bey. para almadan bu takımı kimseye vermiyorsunuz. sizin tek derdiniz kimden daha fazla para alabilirim

Ç b
Ç b - 7 ay Önce

Allah sizin duysun. Böyle giderse vanspor amötere küme düşer servet bey gözü paradadır bırakmıyor kongre yapsın

Doğan şahaar
Doğan şahaar - 7 ay Önce

Servet bey bir ilin kaderiyiyle oynuyorsun yeter artık vansporun anını aç buna hakkın yoktur

banner201