SIM kilidi tarih oluyor

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu (BTK), pek çok cep telefonu kullanıcısını rahatsız eden SIM kilit uygulaması kaldırılıyor.

SIM kilidi tarih oluyor

BTK'nın internet sitesinde yer alan bilgilere göre mobil hizmetlerin sunulabilmesi için abonelere sağlanan mobil cihazlara, işletmeciler veya tedarikçi firmalar tarafından bu cihazların sadece temin eden işletmecinin SIM kartları ile çalışmasına izin veren, rakip işletmecilerin SIM kartları takıldığında ise bu cihazlardan hizmet alınamamasına yol açan şifre veya kilitler konulduğu belirtildi.

SIM kilit uygumasının kaldırılması ile ilgili açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"5809 sayılı Elektronik Haberleşme Kanunu’nun 4, 6, 12’inci maddeleri uyarınca;

1. İşletmeciler tarafından verilen ve mobil şebekeler üzerinden sunulan telekomünikasyon hizmetlerinde kullanılan cihazlara kilit mahiyetinde yazılım veya donanım konulmaması,

2. Mevcut kilitli cihazlara uzaktan erişimin mümkün olması halinde bu cihazlara uzaktan erişim sağlanarak üzerlerinde bulunan cihaz kilidi mahiyetindeki yazılımların üç ay içinde kaldırılması,

3. Mevcut durumda kilit içeren cihazlara ilişkin olarak uzaktan erişim imkânının mümkün olmaması halinde, mobil işletmecilerin internet siteleri üzerinden söz konusu cihazların kilit kodlarının kaldırılabilme imkânının sağlanması ile kilitlerin açılmasına yönelik her türlü kolaylığın işletmeciler tarafından abonelere gösterilmesi hususlarına karar verilmiştir."

Güncelleme Tarihi: 19 Haziran 2013, 13:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER