Rakamlar Van için “Gelecek Turizmde” diyor!

İran İslam Cumhuriyeti vatandaşının yurt dışına çıkmasına izin vermese de İranlılar Van’ı tercih etmeye devam ediyor. Van Gölü Ekspresi, Doğu ve Güneydoğu bölgesindeki yerli turist ilgisi ve kültür turları da kenti cazip kılmaya devam ederken Van adım adım bir turizm kenti olmaya doğru ilerliyor. Rakamlar da bu noktadaki yönelimi ortaya koyuyor.

Rakamlar Van için “Gelecek Turizmde” diyor!

ŞEHRİVAN ÖZEL: HAMİT KARAKUŞ – Her ne kadar tarım ve hayvancılık potansiyeli ve geçmişte bu yöndeki baskınlığı öne çıksa da Van turizm potansiyeli ile de dikkat çekmeye devam ediyor. Son dönemlerde yerli-yabancı turistlerin bölgede en çok ziyaret ettiği kentlerden birisi olan Van bazı dezavantajlar ve olumsuzluklara rağmen tam bir turizm kenti olma yolunda ilerliyor. Turizmde potansiyelinin altında ziyaretçi alsa da son istatistikler de Van’ın aslında bir turizm kenti olduğu ve olması gerektiğini açıkça gösteriyor. TÜİK’in son verilerinde gelinen nokta itibariyle Van’daki harcama kalemlerinin konaklama ve yiyecek-içecek sektörü olduğunu ortaya koydu. Bir taraftan İranlı turistlerin her geçen gün ilgisinin arttığı, bir taraftan da yerli turist yöneliminin yaşandığı Van için rakamlar turizme daha çok yatırım ve alaka gösterilmesi gerektiğini işaret ederken işin konaklama ve ekonomik tarafını temsil eden isimler de aynı konuyu vurguluyor: Van’ın potansiyeli büyük. Turizmde daha büyük kitlelere hitap edebilir.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2019 Haziran ayına ait Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) ve Yurt İçi Üretici Fiyatları Endeksi (Yİ-ÜFE) rakamları göre; TRB2 (Van, Muş, Bitlis, Hakkâri) Bölgesi’ne ait TÜFE’de ise bir önceki aya göre yüzde 0,09'luk bir artış olurken, bir önceki yılın aynı ayına göre de yüzde 18,34 oranında artış meydana geldi. TRB2 Bölgesi’nde ise ana harcama grupları içinde bulunduğumuz ay itibariyle aylık en yüksek artış yüzde 3,35'lik oranla lokanta ve oteller grubunda olurken, düşüş gösteren grup ise yüzde 1,28 ile gıda ve alkolsüz içecekler yer aldı. TÜİK verilerinde TRB2 (Van, Muş, Bitlis, Hakkâri) Bölgesi’ne ait ana harcamada otel ve lokantaların aylık en yüksek artış sağlamasının yerli ve yabancı turistlerin etkisi üzerine Şehrivan Gazetesi olarak VAN ESOB Başkanı İsa Berge ve Van Otelciler Derneği Başkan Yardımcısı Salih Çiftçi ile konuyu konuştuk.

VAN’A HEM YABANCI HEM YERLİ TURİST İLGİSİ VAR

TÜİK verilerine göre; TRB2 Bölgesi’nde ana harcama grupları itibariyle aylık en yüksek artış yüzde 3,35'lik oranla lokanta ve oteller grubu yer alırken konuyla ilgili Şehrivan Gazetesi’ne konuşan VAN ESOB Başkanı İsa Berge, lokantalara ve otellere olan ilgi esnaf ve sanatkârları mutlu ettiğinin altını çizerken, baş aktörün İranlı turistler olduğunu ifade etti. Van Otelciler Derneği Başkan Yardımcısı Salih Çifçi ise, ana harcamada yükselişte olan otel ve lokantaların yerli ve yabacı turistlerin etkisi olduğunu belirtirken, son dönemde artan kültür turlarının büyük bir önem katkı sağladığını ifade etti.

BERGE: ŞÜPHESİZ İRANLILAR BAŞ AKTÖR

Turizm kenti olan Van’da ana harcama gruplarının içerisinde yer alan yiyecek ve barınma sektörlerinin ön planda olması son derece doğal olduğunu ifade eden VAN ESOB Başkanı İsa Berge, bu kapsamda lokantalara ve otellere olan ilgi esnaf ve sanatkârları mutlu ettiğinin altını çizdi. Baş aktörün İranlılar olduğunu aktaran Berge, “İran’ın yurtdışına çıkış harcına yaptığı yüksek zam, bir süre Van’ımızı kötü etkiledi. Van’a gelen turist sayısı neredeyse yarı yarıya azaldı. Ancak bu kez ekonomik düzeyi yüksek olan İranlı misafirlerimiz geliyor. Bu da Van’ımıza gelen İranlı misafirlerin harcamalarını arttırdı. Haliyle lokanta ve otellere olan ilgi de artıyor.” dedi.

“VAN 7-8 MİLYONLUK HİNTERLANDI OLAN BİR ŞEHİRDİR”

Berge son olarak sözlerini şöyle sürdürdü: “Doğunun incisi olan Van’ımız bölgenin cazibe merkezidir. Nüfusu 1 milyon 200 bini bulan Van’ımızın asıl nüfusu çevre illerin yanı sıra yerli ve yabancı turistlerin giriş çıkışı ile birlikte nüfusu 1,5 milyonu geçiyor. Çevre ülkeler de düşünüldüğünde Van, yaklaşık 7-8 milyonluk nüfusa hitap edebilecek olan geniş bir hinterlandı bağrında barındıran Van’ımızın daha üst seviyelerde olması gerekiyor.” diye ifade etti.

ÇİFTÇİ: YERLİ VE YABANCI TURİSTLERİN ETKİSİ VAR

TÜİK Haziran ayı TRB2 (Van, Muş, Bitlis, Hakkâri) Bölgesi’ne ait ana harcama grupları üzerine Şehrivan Gazetesi’ne konuşan Van Otelciler Derneği Başkan Yardımcısı Salih Çiftçi, otel ve lokantaların artış yönünde yükselmesinin başlıca nedeninin kültür turları ve yabancı turistlerin etkisi olduğunu ifade etti. Çiftçi, “İlimize gelen yerli ve yabancı turistlerin etkisi olduğunu söyleyebiliriz. İlimize İran’dan gelen yabancı turistler orta düzeyde gelen insanlardan oluşmaktadır. Günü birlik gelen yabancı turistlerden genel olarak bavul ticareti yapmak için ilimize geliyorlar ama fazla da harcama yapmıyorlar. TÜİK verilerine bakıldığı zaman otel ve lokantaların yükselişte olması sadece İran pazarına bağlamakta doğru değil, yerli turistler ve kültür turların da bunda büyük bir katkısı var.”

İÇ PAZAR VE KÜLTÜR TURLARININ DA ETKİSİ BÜYÜK!

Son dönemlerde bölge illeri gibi Van’ın da ciddi manada yerli turist aldığını hatırlatan Çiftçi, “2016 yılından sonra bu yıl içerisinde 15-20 tane Avrupa pazarı grubu konfirme ettik, bununda çok büyük etkisi var. Birçok yabancı gruplar da ilimize gelmeye başladı. Bu yıl için konuşmak gerekirse iç pazar ve kültür turları büyük bir patlama yaşadı. Bunlarla birlikte otellerin ana harcamada yükselmesinde etkisi olduğunu söyleyebiliriz.”

TÜİK HAZİRAN AYI RAKAMLARI

2019 Haziran ayına ait Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) ve Yurt İçi Üretici Fiyatları Endeksi (Yİ-ÜFE) rakamlarını açıklayan TÜİK Van Bölge Müdürü Özer Coşkun, TÜFE bir önceki aya göre yüzde 0,03 artış, bir önceki yılın aynı ayına göre de yüzde 15,72 oranında artış gösterdi. TRB2 (Van, Muş, Bitlis, Hakkâri) Bölgesi’ne ait TÜFE’de ise bir önceki aya göre yüzde 0,09'luk bir artış olurken, bir önceki yılın aynı ayına göre de yüzde 18,34 oranında artış meydana geldiğini aktardır.

VAN VE BÖLGE’DE EN YÜKSEK ARTIŞ LOKANTA VE OTELLERDE

Coşkun, Türkiye’de ana harcama gruplarında aylık olarak en yüksek artış yüzde 2,65'lik oran ile lokanta ve oteller grubunda olurken, düşüş gösteren grup ise yüzde 1,65 ile gıda ve alkolsüz içecekler olduğunu ifade etti. Coşkun, “TRB2 Bölgesi’nde ise ana harcama grupları itibariyle aylık en yüksek artış yüzde 3,35'lik oranla lokanta ve oteller grubunda olurken, düşüş gösteren grup ise yüzde 1,28 ile gıda ve alkolsüz içecekler oldu.” dedi.

ŞEHRİVAN GAZETESİ

Güncelleme Tarihi: 08 Temmuz 2019, 16:53
YORUM EKLE
YORUMLAR
Turgut Bey
Turgut Bey - 1 yıl Önce

Haberde de belirtildiği gibi Van 7-8 milyonluk bir nüfus hinterlandına sahip. Ortasında bulunduğu beş altı ilin ekonomi, turizm, sağlık, eğitim ve ulaşım başkenti gibi. Hele İranlılar için biricik seyahat merkezi ve Batıdaki illerimize açılma kapısı. Aynı şekilde Irak' 'tan gelen Kürt kardeşlerimizin de sıkça seyahat ettiği bir iliz. Otuz bin öğrencisi olan 38 yaşındaki Yüzüncü Yıl Üniversitesinin de bulunduğu dinamik bir kent. Ama bu kentin büyük sorunları ve eksikleri var. Ve maalesef sahip çıkanı yok. Bütün siyasi partiler seçim dönemlerinde bol yalan vaadlerle bu kalabalık kentten oy ister ama milletvekili, belediye başkanı seçilirler ardından tüm eksikler, tüm ihtiyaçlar, tüm vaadler unutulur. YANİ GÜZEL VAN SAHİPSİZ.
Urartuların, Asurluların başkentliğini yapmış bu tarihi kent, Türkiyenin en büyük gölüne sahip nice doğal güzelliğe sahip bu güzelim kent hak ettiği değeri, hizmeti, ilgiyi görmüyor.
1) Van Gölüne kıyısı olan kent merkezinde insanlar göle ulaşamıyor, gölün güzelliğini temaşa edemiyor. Ipekyolu ve Tuşba merkez ilçeleri boyunca göl kıyısı bataklık, sazlık, çamur ve balçıkla dolu. Birçok noktada ahır ve ağıllar var. O kıyılara araçla veya yaya olarak girilemiyor. On yıllardır bu kıyılar işgalden, ahırdan, ağıldan, çamur ve pislikten arındırılıp çağdaş bir projelendirme ile ihya edilmedi. Edremit Merkez ilçeden YYÜ kıyısına kadar gölden karaya doğru bir kilometre sahil bandı, yüzme yerleri, restorantlar, spor ve gezinti alanları, park ve yeşil sahalar, yürüyüş ve bisiklet parkurları, sahil yolu gibi bir düzenleme yapılamaz mıydı?Bu ilin bakanları, milletvekilleri, belediye başkanları, valileri, kaymakamları, turizm müdürleri, diğer ilgili kurum yöneticileri, Ticaret ve Sanayi Odası başkanları bu şehre bu hizmeti yapıp turizm, ekonomi ve sosyal yaşam bakımından bu şehri ayağa kaldıramaz mıydı? Bu şehrin hak ettiği Van Gölünü zenginliğe, mutluluğa, ticarete, turizme kazandırma vizyonuna sahip idareciler bakalım ne zaman çıkacak?

2) Van' da göle ulaşılabilen, seyredilen tek merkez ilçe Edremit'tir. Geçen yıllarda tebrik ve takdir ettiğimiz Sahil Bandı Projesi yapıldı. Henüz devam edilmesi gereken uzun bir kısmı daha var elbette. Fakat ne yazık ki 2019 Nisan, Mayıs, Haziran aylarında sahip çıkılmadı. Birçok noktada çimler, fidanlar, çiçekler ve ağaçlar sarardı. Birçok oturma alanı tahrip oldu. Edremit Van'ın nefes borusudur. Gereken ilgi, denetim , hizmet ve yatırımlara hız verilmelidir.

3) Van Kalesi ve dört tarafı ıslah ve ihya edilmeli. Tarihi dokuya uygun düzenlemeler yapılmalı. O alanlardaki ark ve dereler, sazlıklar çamur, balçık ve pislikten arındırılmalıdır. Güzel bir peyzaj, çevre düzenlemesi, temizlik ve ışıklandırma ile Kalenin dört tarafı Doğu' nun en güzel sit alanı hâline getirilmelidir. Uçak hangarına benzeyen siyah cam yapı yani "Van Müzesi" üç bin yıllık kale çevresine hiç yakışmadı. Mimariden, tarihten anlayan hiçbir kafa o bölgeye böyle ucube bir bina yaptırmazdı ama yapıldı bir kere. Yılan hikayesine dönen bu müze hàlâ açılmadı. Her tarafı dökülmeye başladı. Ülke kaynaklarının heba olmasının acı bir örneği olarak sanırım " Sahipsizlik Müzesi"ne dönüşmeyi bekliyor.

4) Van kent merkezi ve mahallelerde çok az park ve yeşil alan var. Her yer inşaat oldu. Buralarda oturan çocukların ve ailelerin hoşça vakit geçireceği parklara ihtiyaç yok mu? HER semte, her mahalleye beş on dönümlük parklar yapılmalı. Buralara çalışkan , duyarlı ve bilinçli personeller verilmeli ve sahip çıkılmalı. Spor alanları, çocuk oyun grupları, dinlenme alanlarıyla dolu modern ve örnek parklarla, yeşil alanlarla araç yollarında oynayan çocuklara bu hak ettikleri sahalar hazırlanılmalıdır. Belediyeler "Her semte ve her mahalleye bir büyük park" seferberliği başlatmalıdır. Şehre onlarca park ve yeşil alan kazandırılmalıdır.

5) Şehrimizin çarşıları, ana caddeleri, ara sokakları araç parkına kapatılmalıdır. Otopark alanları oluşturulmalıdır.

6) Kaldırımlarımız kent hayatının kurallarına uymayan, insanlara/yayalara kıymet vermeyen esnaflar tarafından malzeme, eşya ve sattığı ürünlerle doldurulup işgal edilmiş. Çarşılarda , ara sokaklarda bebek arabasıyla, çantası, valiziyle dolaşamayan aileler bu şehirde çile çekiyor. Bu şehirde Belediyeler ve Zabıta, şehrin nizam ve intizamını, araç ve yaya akışını, çarşıların, ara sokakların düzenini dert edinmiyor. Bu kalabalık kentin, yerli ve yabancı ziyaretçisi çok olan kentin parkları, yolları, sokakları, kaldırımları, çarşıları rahat, ferah, temiz ve bakımlı olmalı. Araçlar kendi yollarında, yayalar kendilerine ait kaldırımlarda hiçbir engelle karşılaşmadan gelip gidebilmeli. Bunun için duyarlı, vizyon sahibi, ufku geniş, hizmet yapmaya aşık yöneticilerin harekete geçmesi gerekir. Bir Büyükşehire yakışmayan, tipik bir geri kalmış Orta Doğu kentine benzer düzensizlik, kirlilik, sahipsizlik ve bakımsızlık var. Aklı başında her vatandaş bu durumdan şikayetçi.

7) Bu kentte sokak hayvanları aç, susuz ve sahipsiz. Güya aşılayıp çarşılara, sitelere salınmış. Hayvanlar sevilmeli, korunmalı. Barınaksız, aç ve susuz bırakılmamalı. Tamamının sağlık kontrolleri, aşıları ve kısırlaştırması yapılmalı.

8) Cami önleri, kavşaklar, hastaneler,çarşılar nereden, ne amaçla geldiği belirsiz yabancı görünümlü dilenci ve satıcılarla dolu. Bu şehrin huzuru ve emniyeti için bu duruma acilen el atılmalıdır.

9) Para kazanma hırsı içindeki haramzade insan kaçakçıları son iki üç yıldır her gün iki yüz üç yüz Afgan ve Pakistan uyruklu kaçağı araçlarla şehrin muhtelif yerlerine bırakıyor. Bu insanların içinde teröristler, hırsızlar, suç işlemeye eğilimli insanlar olabilir. Bu şehrin ve bu ülkenin huzuru, güvenliği ve geleceği bu insan kaçakçısı ahlaksızlar yüzünden tehdit altında. Bu kaçak giriş yapan kişilerin bir kısmı sınır dışı edilirken bir kısmı da ilde ve ülkede kalıyor. Güvenlik birimleri bu soruna gereken önemi gösterip tedbir almalıdır. Bu işe göz yumuluyor, rüşvet alanlar var algısı oluşursa güvenlik birimleri bundan zarar görür. Duyarlı her vatandaş insan kaçakçılarını güvenlik birimlerine haber vermelidir.

10) Şehrimizde uyuşturucu kullanımı çok yaygınlaştı. Genç nesillerimiz elden gidiyor. Keş, ayyaş ve geleceği karanlık nesiller türüyor. Toplumda suç oranları artıyor. Şehirde yaşayan herkesin ve ailesinin güvenliği, huzuru tehdit ve risk altında. Güvenlik birimleri, yöneticiler, belediyeler ve bütün bir toplum teyakkuzda olmalı. Şehre ve toplumun geleceğine sahip çıkmalı.

11) Van şehrimizin doğal güzellik merkezleri, mesire alanları, piknik yerleri, tarihi mekanları ile ilgili valilik, kaymakamlıklar, belediyeler ve ilgili kurumlar derhal denetim, bakım temizlik, iyileştirme seferberliği başlatmalı.

12) Kent içindeki bütün arklar, kanallar, dereler her ay temizlenip denetlenmeli, var olan her türlü fiziki eksik ve ihtiyaçlar giderilmelidir.

13) İlimizdeki tüm okulların bahçesinde bakım, onarım, iyileştirme, güzelleştirme, peyzaj ve yeşillendirme yapılmalıdır. Okul bahçeleri eğitim yuvasına yakışır görünümde olmalı. Bulunduğu semtin en cici, en güzel , en ferah , en ilgi çekici alanı okul bahçeleri olmalıdır. Okul müdürleri, Milli Eğitim Müdürlükleri, Valilik, Kaymakamlıklar ve Belediyeler bu yaz mevsiminde bu konu ile ilgili seferberlik başlatmalıdır.

14) Van'ın en acil ihtiyaçlarından biri de bir Büyükşehir Otobüs Terminalidir. iller arası, ilçe ve köyler için toplu taşımacılık yapan otobüs, minibüs ve midibüsler için 2019 yılı içinde oldukça geniş ve modern bir terminal binası ve alanı kazandırılmalı. Çarşılar toplu taşıma araçlarından, yolcu indirme bindirme alanlarından arındırılmalıdır.

Class65
Class65 - 1 yıl Önce

Turgut bey çok güzel noktalara dokunmuş yüreğinize elinize sağlık

B
B - 1 yıl Önce

Göl genarına 5 yıldızlı otel açın turizm bolgesi olsun