banner166

TÜRKİYE'NİN EN BÜYÜĞÜ VAN GÖLÜ'NDE

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Van Valisi İbrahim Taşyapan, AK Parti Van Milletvekili Beşir Atalay ile İskele sahilinde, Türkiye'nin en büyük feribotunu inceledi. Bakan Yıldırım, Tatvan'da yapımı tamamlanan Türkiye'nin en büyük feribotunun tamamen Türk işçilerin ve mühendislerin el emeği göz nuru olduğunu söyledi.

TÜRKİYE'NİN EN BÜYÜĞÜ VAN GÖLÜ'NDE

Dün Van’da temaslarda bulunan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ve İçişleri Bakanı Efkan Ala, İskele sahilinde Türkiye'nin en büyük feribotunu inceledi. Tatvan’da üretilen feribotta incelemelerde bulunan Bakanlar, ardından dümene geçerek, feribotu kendi ekseninde döndürerek test etti.

Test sonrası gazetecilere açıklamalarda bulunan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Tatvan Tersanesi'nde yaptırılan feribotun 136 metre uzunluğunda olduğunu ifade etti.

 

HEM BÜYÜK HEM TASARRUFLU

Kıt şartlarda böyle önemli bir projeyi gerçekleştirmenin büyük bir başarı olduğunu söyleyen Bakan Yıldırım, “Feribot 136 metre uzunluğunda ve tamamen Tatvan'da yapıldı. Önce tersane yaptık sonra bu feribotu tamamladık. Mayıs ayında devralacağız. Tamamen Türk mühendislerin projelendirdiği, Türk işçilerin ve mühendislerin el emeği göz nuru bir iştir. Kıt şartlarda böyle önemli bir projeyi gerçekleştirmek büyük bir başarıdır. Emeği geçen arkadaşlara teşekkür ederim. İnşa aşamasında buraya yurt dışından makine getirmeye karar vermişlerdi. Ben yüklenici firmaya 'buraya yerli makine kuralım' dedim. Eskişehir'de bunları inşa ettik, her biri 8 bin beygir gücünde olan bu makineleri feribotta kullandık. Tamamen yerli makineler kullanıldı. Yakıt tasarrufu da önceki feribotlara oranla yüzde 60 daha fazla.” Dedi.

 

KENDİ EKSENİNDE 360 DERECE MANEVRA YAPIYOR

Yüksek manevra kabiliyeti sayesinde feribotun kendi etrafında 360 derece dönebildiğini ifade eden bakan Yıldırım, “Yanaşma sırasında yaşanan zaman kaybını ortadan kaldırmak amacıyla yapılıyor. Taşıma kapasitesi önceki feribotlara oranla 3 kat daha fazla. İnşallah bunların devreye girmesiyle büyük bir ihtiyaç karşılanacak. Bu aslında deniz üzerine inşa edilmiş bir demiryoludur. Bunu böyle görmek lazım. Ecdadımız Fatih Sultan Mehmet gemileri karadan yürüttü. Biz bir adım daha öteye gittik ve trenleri denizin altından geçirdik. Şimdi de arabalar geçecek.” İfadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2016, 11:56
YORUM EKLE