Van’daki turizmcilerden kaçak otel isyanı!

İranlı turistlerin yoğun bir şekilde Van’a akın etmesiyle Van’da bir çok sektörde hareketlilik yaşandı. İranlılar’ın sadece bayram tatili için değil alışveriş, eğlence, turizm amacıyla geldiği Van’da aşırı gelişler beraberinde olumsuzulkları da getirdi. Daha yapılan çalışmalarda da en çok kentteki esnafın olumsuz davranışından yana dert yanan İranlılar son zamanlarda ise kaçak konaklama merkezlerinden ve yüksek fiyatlarından şikayet eder noktaya geldi. Bu şikayetler geçtiğimiz aylarda konsolosluğa kadar uzayınca kentteki yetkililer ve turizmciler kaçaklarla mücadele çağrısı yaptı.

Van’daki turizmcilerden kaçak otel isyanı!

ŞEHRİVAN ÖZEL: MERAL YILDIZ-  Son yıllarda artan turist akını Van’da kaçak otel sayılarında da artışa neden oldu. Ruhsatsız işletmelerinde denetim olmadığından dolayı o otellerde konaklayan özellikle İranlı turistlerin şikâyetleri konsolosluklara kadar gitti. İran konsolosluğundan Van’ın birçok önemli kurumuna gönderilen şikâyetlerin sayısı gün geçtikte artmaya başladı. Son dönemlerde şikayetlerin de arttığı süreçte Şehrivan Gazetesi olarak görüştüğümüz Van Otelciler Derneği, TÜRSAB Doğu Anadolu Bölge Temsil Kurulu ve Van Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü yetkililerin acil olarak bu duruma çözüm bulması gerektiğini vurguladı.

Önceki yıllarda sadece bayram tatillerde Van’a gelen İranlılar son 5 yılda Van’ın en önemli gelir kapısı oldu. Belli dönemlerde Van’a gelirken yapılan etkili çalışmalar sonrasında alışveriş, eğlence, turizm amaçlarıyla kente gelen İranlılar’ın sayısı büyük bir artış gösterdi. Yıllar boyunca yapılan girişimler sonucunda Van’ı önemli bir destinasyon haline getiren İranlılar geçtiğimiz yıllarda Van’ın ekonomisine adeta can suyu oldu. Türkiye’de büyük ekonomik sıkıntılar yaşanırken Van’ın İranlılar sayesinde kazançlı çıktığı süreçler olumlu etkiler kadar bir çok sorunu da beraberinde getirdi. Özellikle konaklama sektörünün kapasiteyi kaldırmaması Van’da resmi oteller dışında kayıt dışı konaklama yerlerinin de açılmasına neden oldu. Ruhsatsız işletmelerinde denetim olmadığından dolayı o otellerde konaklayan özellikle İranlı turistlerin şikâyetleri konsolosluklara kadar gitti. Son yıllarda Van’da yaşanan turizm patlamasının bu tarz olaylarla baltalanması ise Van’ın önemli turizm dinamiklerinden sert tepkiler geldi. Van Otelciler Derneği, TÜRSAB Doğu Anadolu Bölge Temsil Kurulu ve Van Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü yaptıkları açıklamalarla konunun muhataplarının sorunun çözümü için görevlerini yapmalarını istedi.

AKTUĞ: BU OTELLER İSTATİSTİKİ BİLGİLERE DÂHİL OLMUYOR

Van Kültür ve Turizm İl Müdürü Muzaffer Aktuğ Şehrivan’a verdiği demecinde kaçak otellerle ilgili acil olarak çözüm bulunması gerektiğini ifade etti. Aktuğ, “İran’dan gelen insan yoğunluğunu gören insanlarımız otel açmaya başladı. Oteller olsun sonuçta birer ihtiyaç bunlar. Daha öncede söyledim bunlar kayıt dışı. Emniyetten veri alınamıyor haliyle de istatistiki bilgilere dâhil olmuyor. Açılsınlar ancak bunlar ruhsatsız. Çoğu tabelalarına yıldız koymaya başladı. İran’da kendilerini yıldızlı olarak tanıtmaya başladılar. İran’dan gelen misafirlerden yoğun olarak şikâyet gelmeye başladı. Bu oteller yıldızlı olarak ücret alıyor. Daha rezerve yapıp gelen misafirler gelip gördüklerinde yıldızsız oldukların görüyor. Aldatıldığını düşünüyor ve bize gelip şikayet ediyor.” Şeklinde konuştu.

“HAFTALIK MÜHLET VERECEĞİZ DEDİLER”

Aktuğ konuşmasını şu ifadelerle sürdürdü: “Biz de bu şikayetler üzerine en az 3 resmi yazı ile Van Büyükşehir Belediyesine ilettik. En son verdiğimiz dilekçemizden sonra beni aradılar. Geçtiğimiz hafta şikayetler üzerine zabıta daire başkanlığının oluşturduğu ekiple ruhsatsız otellerde denetimlere başladıklarını belirttiler. Bu otellere gerekli uyarıları yaptıklarını ve bir haftalık mühlet vereceğiz dediler. Bu bir haftalık süre içerisinde gerekli müracaatı yapmayıp, mevcut yıldızları kaldırmadıkları taktirde gerekli işlemleri yapacağız dediler.”

AKTUĞ: KENTİN MENFAATİ ÖN PLANDA OLMALI

Otellerin bu şekilde gelen misafirlere fahiş fiyata oda kiralaması ve gelen misafirlere kötü muamele etmesinin memleketin turizmine büyük bir balta olduğunu söyleyen Aktuğ, “Bir turisti aldatırsanız binlerce turisti kaybedersiniz. Gittikleri her yerde şehirle ilgili olumsuz düşüncelerini anlatırlar. Bizler yıllardır memlekete turist gelsin diye İran’a defalarca gittik ve istediğimizi elde etmeyi başardık. Gerçek anlamda kişisel menfaatler bir kenara bırakılmalı. Memleket için önemli olanlar ön planda olmalı. Geceliği 50-60 liralık olan oteller 220 liradan oda kiralamışlar. Bunu neden yapıyorlar. Kentin menfaati ön planda olmalı. Öyle olsun ki giden bir daha gelebilsin. Bu yapılan şehre olumsuz olarak yansıyor. Memleketimiz bunu gerçekten hak etmiyor.” Diye konuştu.

YEŞİLAĞAÇ: SON BİR HAFTADA ELİMİZE 10 TANE DİLEKÇE GELDİ

Van Otelciler Derneği Başkanı Reşat Yeşilağaç, Van’da tabelalı 100’e yakın otelin olduğunu ifade ederek, bu otellerin yüzde 45’inin ruhsatsız olduğunu belirtti. Yeşilağaç, “Bu oteller son 2 yılda bu kadar arttı. Bununla ilgili biz defalarca dilekçe yazık gerekli yerlere. Dilekçe vermemizin sebebi bunların kapatılmasına yönelik değildi. Verilebiliyorsa ruhsatlarının verilmesine yönelikti. Verilemiyorsa bunların tek çözümü kapatılması. Bizler belediyeye, emniyete, valiliğe, SGK’ya ve maliyeye dilekçeler yazdık. Bunlar kapatılmasa çok ciddi sorunlar ortaya çıkacak. Son bir haftada elimize 10 tane dilekçe geldi. 13 kişinin dilekçesi Urmiye Konsolosluğundan geldi. Şikayet dilekçelerinde gittikleri otellerde verdikleri paralarının üstünü alamadıklarını, daha yaptıkları rezervlerinin iptal edildiğini belirtmiş. Ayrıca rezerve yapanlar gittikleri gün fiyatın 2 katına çıktığını söylüyor.” Şeklinde konuştu.

“ÇÜNKÜ BU OTELLER VERGİ KAÇAKÇILIĞI YAPIYOR”

Kaçak otellerle mücadele için tek çözümün belediye, valilik ve maliyenin devreye girmesi ile olacağını söyleyen Yeşilağaç, “Ruhsatı olanlar denetleniyor ama ruhsatı olmayanlar denetlenmiyor. Ruhsatsız otellerin denetiminde birinci yetkili büyükşehir ve İpekyolu Belediyesidir. Ayrıca maliyenin de devreye girmesi şart. Çünkü bu oteller vergi kaçakçılığı yapıyor. Ortada haksız bir rekabet söz konusu. Şimdi fiyatlar düşük olabilir ama yoğunluğun yaşandığı süreçte fiyatlar 100, 150’den başlıyor. Bunlar çok ciddi sorunlar. Ayrıca yıldızsız olup da tabelalarına yıldız takanlar bile var. Ayrıca bu oteller yurt dışında tanıtımlar yapıyor. Ve bu şikayetlerin geneli de bu otellerden dolayı geliyor.” Dedi.

YEŞİLAĞAÇ: ARANAN İKİ İSİM KAÇAK OTELLERİN BİRİNDE ÇIKTI

Yeşilağaç, konuşmasını şu ifadelerle sürdürdü: “Bununla tek mücadele tüm kurumların bir araya gelmesiyle olur. Bu kurumlar bir araya gelecek bir ekip oluşturacak. Ve kaçakçılıkla mücadele için bu en önemli şart. Bizim yaptırım gücümüz yok. Ancak belediyenin yaptırım gücü var. Ayrıca emniyetinde devreye girmesi şart. Çünkü o oteller misafir olarak gelenleri emniyete bildirmiyor. Kimin kaldığı niçin kaldığı belli değil. Hatta bir süre önce aranan iki isim kaçak otellerin birinde çıktı. Bu çok ciddi bir sorun. Bu durum Van’ın turizmine de büyük zarar veriyor. Bu şikâyetler bayramda da geldi bize.”

ÖZGÖKÇE: ÇOK SAYIDA ŞİKÂYET ALIYORUZ

İran’dan gelen turistlerden sık sık şikâyetler aldıklarını dile getiren Doğu Anadolu Bölge Temsil Kurulu başkanı Cevdet Özgökçe, “Özellikle İran’dan gelen turistler bize sıklıkla şikâyette geliyorlar. ‘Nereye şikâyet edebiliriz’ diye, soruyorlar. Toplumun içerisinde yönlendiriyorlar bize geliyorlar. Şu pansiyona veya şu otele gittik, rezidans adı altında ‘söylenin dışında hizmet kalitesiyle karşılaştık’ tarzında çok sayıda şikayetler alıyoruz. Bu da haliyle bizleri rahatsız ediyor.” dedi.

“KANAYAN BİR YARADIR”

Kaçak otellerle ilgili konuyu yeni belediye başkanına götüreceklerini ifade eden Özgökçe, “Belediye başkanı ile birkaç defa görüştük, filen söyledim. Bu konuyla ilgili resmi bir müracaatımız olmadı. Bir an önce bunların önlemini almamız lazım. Yakın bir tarihte otelciler birliğimiz kuruldu. Onlarla bu konuları konuşuyoruz. Ramazan ayında bir davet oldu, tabiri caizse ruhsatı olmayan, izni olmayan otelci kardeşlerimizle yemek yedik. Bu konuyu açtılar, kendilerine bir an önce izin almaları gerektiği ve ruhsat almaları gerektiğini söyledim. Şunların şöyle bir sıkıntısı var; Kültür Turizm Bakanlığı 14 ay önce bir genelge hazırladı. 17 oda ve üzeri olan işletmeler yani konaklama yapan işletmelere 10 kişilik çift asansör zorunluluğu getirdi. Ruhsatsız işletmelerimiz ise, maalesef sormadan, aramadan bilmeden çalışmaya devam ediyor. Bu işletmeler yeni yasa göre isteseler dahi ruhsat alamıyorlar. Bu da doğrusu kanayan bir yaradır.” İfadelerine yer verdi.

“BU KONU BİR AN ÖNCE ÇÖZÜLMESİ LAZIM”

Özgökçe, son olarak sözlerini şöyle sürdürdü; “Bu işletmeler konusunda büyükşehir belediyesi bir inisiyatif kullanır mı, yada kültür turizm bakanlığı yeniden değerlendirir veya yeniden mi göz önünde bulundurur mu, bunlar ikili ilişkilerle olur. Bu konu bir an önce çözülmesi lazım, sektör açısından büyük bir sıkıntı teşkil etmektedir.” dedi.

ŞEHRİVAN GAZETESİ

Güncelleme Tarihi: 25 Haziran 2019, 12:21
YORUM EKLE