Ankara'da Van, Diyarbakır ve Kars otobüslerine ırkçı saldırı: 7 yaralı!

Ankara’dan Diyarbakır’a gitmekte olan otobüs firmalarına yönelik pompalı tüfekle saldırı gerçekleşti. Saldırıda 2’si ağır 5 yolcu yaralandı.

Ankara'da Van, Diyarbakır ve Kars otobüslerine ırkçı saldırı: 7 yaralı!

Ankara’dan Diyarbakır’a gitmekte olan Özlem Diyarbakır, Kars Kalesi ve Best Van olmak üzere 5 otobüs firmasına bir kişi tarafından pompalı tüfekle saldırı gerçekleşti. Akşam saatlerinde yaşanan saldırıya ilişkin görgü tanıklarının verdiği bilgiye göre, Aşti Otogarı’ndan kalkan otobüslere otoban üzerinde beyaz bir araçtan ateş açıldı. Saldırıda 2’si ağır 5 kişi yaralanırken, saldırıyı yapan şahıs arabasında bulunan 3 adet pompalı tüfekle birlikte yakalandı.

 

Olay, saat 17.30 sıralarında çevre yolunda meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, Ankara’dan Diyarbakır’a seyir halinde olan 54 AV 439 plakalı yolcu otobüsü ile Best Van ve Kars Kalesi otobüslerine Ankara Çevre Yolu Keçiören Etlik çıkışında seyir halindeyken bir araç tarafından ateş açıldı. Olayda, Selahattin Aslan, Selçuk Yağız, Müfit Kara ve Zülfü Kırmızıçiçek yaralandı. Otobüsteki yolcuların haber vermesi üzerine olay yerine çok sayıda polis ve sağlık ekibi sevk edildi. Yaralılar olay yerindeki ilk müdahalelerinin ardından ambulanslara alınarak çeşitli hastanelere sevk edildi. Polis ekipleri, olayın meydana geldiği yolda güvenlik önlemleri alarak bölgeye olay yeri inceleme ve terör mücadele şube ekiplerini çağırdı.

 

Ankara Valisinden açıklama: "Terör olayı değil"

Ancak daha sonra olayın boyutunun daha farklı olduğu, Ankara Valisinin açıklamasıyla ortaya çıktı. Saldırgan toplamda 3 otobüse ateş açmış ve 7 kişinin yaralanmasına neden olmuştu. Ankara Valisi Mehmet Kılıçlar, yolcu otobüsüne yapılan silahlı sadırının terör saldırısı olmadığını belirterek, olayda yaralanan 7 kişinin hayati tehlikelerinin bulunmadığını söyledi. Ankara Valisi Mehmet Kılıçlar, yolcu otobüsüne yapılan silahlı saldırıyla ilgili yaptığı açıklamada, “Olay kesinlikle terör saldırısı değildir. Failin 24 suçtan sabıkası var. Av tüfeğiyle seyir halindeki 3 yolcu otobüsüne ateş açtı. Olay sonucu 7 kişi yaralandı. Fail güney çevre yolunda polis ekipleri tarafından alındı. Fail polisle de çatışmaya girdi. Yanında da bir çocuk ile 3 pompalı tüfek vardı. Yaralıların hayati tehlikesi bulunmuyor” dedi. Otobüse ateş açan zanlının kasten yaralama, tehdit, cinsel saldırı ve benzeri suçlardan 24 sabıkası bulunduğu ifade edildi.

 

"Otobüsün içinde kargaşa oldu"

Saldırıya uğrayan otobüsün şoförü Zülküf Murat Üzülmez, AŞTİ'den çıkarak Diyarbakır'a gittiklerini söyledi. Seyir halindeyken 8 el ateş edildiğini belirten Üzülmez, "37 yolcum vardı. Otobüsün içinde kargaşa oldu. Gören olmamış, ne yolculardan ne de ben. 3-4 yaralımız var, hastaneye kaldırıldılar" diye konuştu. Üzülmez, yolcuların kırılan camlar nedeniyle yaralandığını anlattı.

 

44_5

Güncelleme Tarihi: 26 Haziran 2016, 01:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER